Скільки не можна їсти після пломбування зуба: рекомендації спеціалістів
Сучасні пломбувальні матеріали можуть прослужити досить довго, не змінюючи своїх якостей. Вони міцні, витримують високі навантаження. Термін служби пломб залежить не лише від дій лікаря, а й від дотримання пацієнтом певних правил. Тому потрібно знати, як доглядати за порожниною рота і якої дієти дотримуватися. Щоб не виникли проблеми відразу після стоматологічного лікування, необхідно усвідомити, скільки не можна їсти після пломбування зуба. Це одне з головних питань, які цікавлять пацієнтів.
Чому існують обмеження щодо прийому їжі після пломбування
Якщо ігнорувати рекомендації фахівця, то пломба може тріснути та випасти. Потрібно повторне лікування зуба.
Рекомендації в залежності від процедур
Поради з прийому їжі фахівці дають в залежності від процедур, які виконувались. Звернути увагу потрібно на такі моменти:
- Часто в ході лікування вводять анестезуючу речовину. Поки тканини ротової порожнини знаходяться під його впливом, вони втрачають чутливість. Якщо в цей час їсти, можна прикусити щоку, губу чи язик. Травмування тканин відбувається через те, що людині складно визначити розміри шматка їжі та ступінь її подрібнення. Іноді порушується також функція ковтання.
- При усуненні проблем у зоні лікування (пародонтальні тканини, зуб) застосовуються спеціальні інструменти. В результаті організм реагує розвитком легкого запального процесу, підвищенням чутливості це нормальне явище. Вживання їжі буде викликати хворобливі відчуття чи дискомфорт.
- Тільки встановлений пломбувальний матеріал може злегка дратувати область, де проводилися маніпуляції, зокрема м’які тканини та пульпу. При натисканні на зуб з’являється біль. Тривожить він зазвичай ще кілька днів після відвідин стоматологічної клініки, але особливо гостро відчувається у перші години.
- При вживанні їжі в порожнину рота потрапляє холодне повітря. Воно може спричинити посилення болю, особливо в той час, коли проходить дія анестезії. Виникає додатковий дискомфорт. Пацієнт, намагаючись впоратися з неприємними відчуттями, торкається язиком до пломби, що може спричинити погану адгезію.
Після проведеного лікування даються рекомендації, щоб уникнути негативних наслідків.
Які матеріали використовуються
Отже, через скільки можна їсти? Це також залежить від матеріалів, що використовуються при пломбуванні зуба. Крім того, необхідно розуміти, що є два основні види пломб – це тимчасові та постійні. Перші застосовуються з метою захисту порожнини зуба від їжі, що частково відновлюють жувальну функцію на період лікування. Як тимчасова пломба використовуються м’які, бюджетні матеріали. Застигають вони довго. Якщо пломба випаде, у порожнину зуба потрапляють бактерії, що може спровокувати його інфікування.
Сьогодні найчастіше застосовуються світлозатверджувані композити. Вони тверднуть за кілька секунд під впливом УФ-лампи. Добре імітують природні тканини зуба, заповнюють порожнини, прикріплюються до емалі чи дентину.
Коли можна їсти після встановлення пломби
Якщо проведено пломбування з використанням тимчасових матеріалів, необхідно почекати, поки вони затвердіють. В середньому для цього потрібно близько 2-3 годин. Точний час підкаже лікар. Воно залежить від місця встановлення пломби, її міцності та складності.
Як уже говорилося, фотополімерний матеріал застигає відразу після засвітлення фотополімерною лампою. Тому теоретично їсти можна без обмежень. Але краще почекати 2 години, доки пройде дія анестезії, зникнуть ознаки запалення навколо запломбованого зуба та підвищеної чутливості.
Скільки не можна пити та їсти після встановлення пломби, зробленої з іншого матеріалу (хімічного, композитного, на основі цементу)? Рекомендації за часом такі самі. Крім того, протягом цих 2 годин не можна чистити зуби та полоскати рот.
Якщо після пломбування проводилася ремінералізація зубів з нанесенням фторлаку, їсти, пити та полоскати порожнину рота можна не раніше ніж через 3 години.
З якими продуктами потрібно бути обережними
При тимчасовому пломбуванні, навіть, навіть якщо мине зазначений лікарем період, важливо дотримуватися деяких інших обмежень. Це той випадок, коли не можна їсти липкі, тягучі та тверді продукти, жувати жуйку.
Якщо встановлено фотополімерну пломбу, фахівці рекомендують на 2-3 дні відмовитися від страв та напоїв, що містять харчові барвники. Вони можуть вплинути на колір матеріалу, оскільки пломба в цей час ще має підвищену проникність. До переліку небажаних до вживання продуктів варто віднести:
- каву;
- червоне вино;
- буряк;
- моркву;
- чорниці;
- газовані напої;
- шоколад і какао.
В обмеженій кількості можна вживати чорний чай, полуницю, черешню, натуральні соки. Крім того, важлива температура їжі. Вона має бути теплою, але ніяк не гарячою чи надто холодною. Також для пломби шкідливі різкі перепади температури. Вживаючи гарячі продукти разом із холодними, можна нашкодити здоров’ю порожнини рота загалом, оскільки в емалі утворюються макротріщини.
Важливо також відмовитися від твердих продуктів. Не варто розкушувати насіння, горіхи, льодяники, сухофрукти, гризти нігті, олівець чи ручку.
Що буде, якщо не дотримуватися рекомендацій після встановлення пломби
Якщо не дотримуватися рекомендацій щодо прийому їжі після стоматологічних маніпуляцій, це загрожує такими наслідками:
- зміною кольору пломби, її потемнінням;
- виникненням ниючого болю;
- руйнуванням коронки;
- випадання пломби.
Дотримання часових інтервалів дозволить запобігти небажаним проявам, а значить, і уникнути косметичних дефектів або повторного лікування.
Фахівці радять приходити на прийом ситими. У цьому випадку після відвідування стоматології не мучитиме почуття голоду, що дозволить легко утриматися від вживання їжі. Крім того, у ситої людини активність слинних залоз знижується, що значно спрощує роботу лікаря. Варто врахувати також, що на голодний шлунок складніше переносяться стреси.
Що робити, коли випала або тріснула пломба
Якщо пломба випала, потрібно не допустити потрапляння в порожнину частинок їжі, оскільки може розвинутись запалення та гнійний процес. Якщо ви помітили зміни із пломбою, діяти самостійно не варто. У будь-якому випадку слід звернутися до лікаря, який оцінить стан пломби, за необхідності знову проведе лікування. Записатися на прийом можна за телефонами:
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |