Дренаж в яснах: що собою представляє, що робити при випадковому випаданні
Несвоєчасне лікування багатьох стоматологічних захворювань може спровокувати ускладнення, при яких накопичується гній в тканинах. У народі таку патологію називають флюсом. Для її усунення проводять ендодонтичне лікування. Але, на жаль, воно не завжди дає позитивний результат. У цьому випадку потрібна допомога хірурга. Після проведених маніпуляцій лікар встановлює дренаж в яснах.Якщо багато процесів не викликають питання у пацієнтів, то не завжди зрозуміло, для чого проводиться останній етап.
Як ставлять дренаж, з якою метою його використовують, в чому особливості застосування? Давайте розбиратися разом.
Для чого в стоматології застосовується медичний дренаж
Усунення гнійних хвороб порожнини рота часто вимагає установки дренажу. Це виріб, що представляє собою тонку трубочку або смужку. Вона може бути гумова або латексна. Матеріал вологостійкий, тому зберігає свої якості при контакті зі слиною. Головні функції дренажу:
- відвід гнійного ексудату з вогнища запалення;
- попередження загоєння рани до того часу, поки вона повністю не очистилася;
- забезпечення доступу до розрізу, коли необхідно ввести лікарські засоби в уражену інфекцією тканину.
При правильній установці дренажу пацієнт майже не відчуває його в роті. Якщо відчувається дискомфорт або навіть біль, необхідно повторно звернутися до фахівця.
Майже будь-яке захворювання порожнини рота, в процесі розвитку якого приєдналася інфекція, вимагає лікування з установкою дренажу. Найчастіше це такі стоматологічні хвороби:
- перикороніт – запалення при утрудненому прорізуванні зуба (у дорослих це неправильно розташована «вісімка»);
- альвеоліт – розвиток патологічного процесу в лунці після видалення зуба;
- періостит – запалення окістя;
- пародонтит – залучення в болісний процес тканин, що утримують зуб;
- кіста або абсцес, періодонтит.
Нагноєння може з’являтися внаслідок отриманої травми (при складному видаленні зуба, пошкодженні щелепи і ін.). При вищеописаних патологіях не допоможе тільки медикаментозне лікування. Необхідно обов’язково створити відтік гною.
Протипоказання до проведення дренування ясна і можливі ускладнення
Процедуру не виконують в таких випадках:
- порушення згортання крові;
- індивідуальна непереносимість анестезуючих речовин;
- нестабільне психічне здоров’я.
Що робити,коли неможливо провести дренування? В такому випадку використовують альтернативні методи знезараження і очищення ураженої ділянки. Навіть коли процедура виконується за показаннями, можливі ускладнення. Це можуть бути кровотеча, виразка, хворобливі відчуття, підвищення температури тіла. Для виявлення причини ускладнення і його усунення потрібно відвідати стоматолога.
Як і на який час встановлюють дренаж
Процедура дренування передбачає виконання таких дій:
- знеболювання певної області в роті або всієї порожнини;
- розріз ясна в зоні нагноєння;
- штучне нагнітання тиску з метою очищення;
- знезараження порожнини;
- дренування – установка смужки або трубочки.
Сказати, на скільки днів встановлюється дренаж, може тільки лікар. Все залежить від поставленого діагнозу і складності клінічної картини. Найчастіше трубочку видаляють через три дні після хірургічних маніпуляцій. Але терміни можуть варіюватися в ту чи іншу сторону. Так, якщо видалили зуб мудрості, дренаж можна витягати через добу, хоча при такому втручанні встановлюють його рідко. Коли проводилося складне оперативне втручання, знадобиться носити його тиждень. Якщо абсцесс несерйозний, запалення не поновилося, міняти дренаж часто не потрібно. При необхідності лікар сам призначить дату наступного візиту.
Краще, щоб видаленням дренажу займався доктор. Він повинен переконатися, що процедура пройшла успішно. Інакше може трапитися рецидив. Коли спадає припухлість, це говорить про повне очищення рани і початок її загоєння. Самостійне видалення можливо з дозволу лікаря і після проведення інструктажу. Для цього потрібно ретельно вимити руки, продезінфікувати порожнину рота і перед дзеркалом потягнути за вільний край смужки або трубочки. Дії прості, але небезпечні, тому краще не ризикувати.
Скільки триває відновлення після відводу гною
Терміни загоєння розрізу залежать від складності клінічної картини, використовуваних ліків, включаючи антибіотики. Щоб прискорити одужання, необхідно дотримуватися рекомендацій фахівців:
- не спати на боці хворої ділянки;
- обмежити фізичні навантаження;
- вживати м’яку дієтичну їжу;
- відмовитися від гарячих напоїв та їжі;
- уникати попадання в рот сторонніх предметів. Це дозволить попередити повторне інфікування;
- приймати всі призначені ліки.
Після успішного відведення гною не варто припиняти лікування. Фахівці рекомендують протягом декількох днів полоскати порожнину рота одним з розчинів: «Хлоргексидин», «Мірамістин» або перекис водню (1 ст. л. на 200 мл води).
Якщо дренаж постояв відведений час, а після його вилучення рана знову опухла і почала боліти, потрібно якомога швидше відвідати фахівця.
Чи потрібно ставити дренаж повторно, якщо він випав
Тримається трубочка або смужка в рані досить надійно. Але буває, що дренаж поставили, а він випав раніше, ніж передбачалося. В такому випадку необхідно витягнути трубочку, прополоскати рот антисептичним розчином. До зовнішньої сторони щоки можна прикласти холодний компрес. Головне, не намагатися встановити трубочку назад, оскільки можна випадково пошкодити ясна, занести інфекцію, через що відновиться запальний процес. Випадає дренаж часто через некоректні дії лікаря або пацієнта:
- неправильна фіксація;
- агресивна чистка зубів;
- інтенсивне полоскання ротової порожнини.
Якщо протягом 15 хв. після випадання дренажу з рани виділяється ексудат, варто звернутися за допомогою до фахівця. Після огляду він підкаже, що робити,визначить, чи потрібно заново встановлювати конструкцію. Багато що залежить від того, на який день випав дренаж. Якщо ще зберігаються ознаки запалення і зубний біль, лікар продовжить дренування.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |