Канал зуба — це анатомічна порожнина всередині кореневої його частини. У ньому розташований судинно-нервовий жмуток. Завдяки йому здійснюється природне живлення зуба. Після потрапляння туди інфекції починається запальний процес, який потребує негайного втручання фахівця.
Лікування каналу зуба, або ендодонтія, — складна галузь стоматології. Лікар повинен володіти знаннями сучасної терапії та різними методиками й навичками, мати гарне обладнання та інструмент. Найменше порушення техніки тягне за собою ризик втрати зуба.
Показання до лікування каналу зуба
Основним завданням ендодонтичної терапії є усунення джерела інфекції і його можливих наслідків. Як правило, проблеми з кореневими каналами виникають у результаті запущеного карієсу.
Проте показаннями можуть бути й інші захворювання:
- пульпіт. Стан, коли порушена цілісність коронкової частини зуба. У такому випадку в пульпу легко проникають бактерії й поступово поширюються на внутрішні тканини, руйнуючи її зсередини;
- періодонтит. Хвороба, що супроводжується запаленням зв`язок, котрі оточують і утримують зуб. На останніх стадіях лікування каналів вважається недоцільним. Скоріш за все, зуб доведеться видалити.
Іноді інфекція може проникати в канали після механічної травми. Навіть непомітна тріщина або маленький відкол здатен стати показанням для лікування.
Симптоми та можливі ускладнення
Людині, яка піклується про своє здоров’я і стан порожнини рота, складно не помітити інфікування зубних каналів. Адже йому передує карієс, який також викликає дискомфорт.
Головним симптомом є біль — різкий і раптовий. Найчастіше він виникає в нічний час, коли людина перебуває в положенні лежачи. Підступність його полягає в тому, що проявляє він себе не локалізовано, може «віддавати» в сусідні зуби, на всю щелепу. Нерідко виникає й головний або вушний біль. Гаряча й холодна їжа також часто стають подразниками.
Якщо на ранньому етапі не звернутися до стоматолога, хвороба прогресуватиме й здатна переміститися на тканини періодонта. Симптоматика розширюється: виникає гострий біль під час пережовування їжі, ясна червоніють, розвивається рухливість одного або відразу декількох зубів. Такий стан потребує негайного втручання спеціаліста. Ціна бездіяльності — видалення.
Як відбувається лікування
Перший етап ендодонтичної терапії завжди однаковий — ретельний огляд, виконання рентген знімка, вибір методу та складання плану лікування. Далі стандартна схема виглядає так:
- Введення місцевої анестезії.
- Зняття верхнього шару емалі або, якщо стоїть пломба, композитного матеріалу для відкриття доступу до кореневого каналу.
- Видалення ураженої пульпи.
- Санація каналів (очищення від відмерлих тканин усуває запальний процес).
- За необхідністю формування каналів — поліпшення їхньої прохідності для якісного пломбування.
- «Запаковування» отворів пломбувальними матеріалами.
- Виконання рентген знімка (щоби перевірити, чи ретельно заповнені всі канали).
- Відновлення коронкової частини зуба.
Після того як робота завершена, пацієнтам рекомендують впродовж двох годин утриматися від вживання їжі. Протягом доби може відчуватися слабкий біль на ділянці вилікуваного зуба. Якщо ж він набуває гострого характеру й не припиняється, потрібно прийти на консультацію до свого стоматолога.
Особливості терапії кореневих каналів
Технологія лікування може залежати не тільки від стадії розвитку ураження, але і від структури й положення зуба.
Зуби мудрості розташовані глибоко в порожнині рота, і часто дістатися до них уже неабияке завдання. Крім того, в них може бути до п’яти каналів, дуже вигнутих через нестачу місця в щелепі. Лікувати їх важко й довго. Оскільки вони не отримують жувального навантаження, не виконують жодних функцій і інколи просто заважають іншим, їх рекомендують видалити.
Навіть якщо в них тільки початкова стадія карієсу або ж вони зовсім здорові. Вартість такої процедури буде значно нижчою ендодонтичного лікування, часу займе набагато менше, а також позбавить пацієнта від можливих проблем у майбутньому, які часто бувають із зайвими «вісімками».
Канали молочних зубів у дітей теж іноді вимагають лікування. Адже якщо вирвати хоч один з них раніше, ніж це визначено організмом, це може негативно позначитися на зачатках постійних або вплинути на прикус.
Застосування мікроскопа в лікуванні каналів
Акуратність і ретельність проведених маніпуляцій впливає на успішність лікування. При недостатній видимості підвищується ризик прояву помилок, ціною яких може стати запалення або навіть втрата зуба. Щоб попередити такі проблеми, стоматологи використовують спеціальний мікроскоп. Переваги лікування каналів з мікроскопом:
- безпека – не зачіпаються здорові тканини зуба;
- якість – лікарю видно, як обробляти канал по всій його довжині;
- точність – за допомогою мікроскопа істотно збільшується зображення каналу зуба, що дозволяє помітити навіть дрібні дефекти.
З дентальним мікроскопом простіше та безпечніше витягти старі штифти, очистити порожнину каналу від уламків інструментів.
Dental Art: лікування з гарантією якості
Завдяки тому що медицина не стоїть на місці, сьогодні лікувати кореневі канали можна швидко й безболісно. Щоби бути впевненим у тому, що терапія пройде максимально ретельно й акуратно, потрібно звертатися до хороших спеціалістів.
Клініка Dental Art — це команда лікарів різних стоматологічних напрямів, яка освоїла передові методи лікування, знає сучасні техніки терапії, активно впроваджує останні розробки.
Ми працюємо кожен день без вихідних, даруємо знижки, охоплюємо широку клієнтську базу Деснянського й Дарницького районів. До нас також легко дістатися з Позняків, Харківського р-ну. Хоча часто приїжджають і з інших кінців Києва. Адже ми боремося за кожен зуб, повертаючи людям не тільки красу усмішки, але і її здоров’я.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |