Неврит лицьового нерва: чому виникає та як усувається
Неврит лицьового нерва істотно знижує якість життя людини. Найчастіше спостерігається повне відновлення після перенесеної хвороби. Але існує небезпека збереження певних симптомів на все життя. Чим швидше пацієнт звернеться до фахівця, тим більше шансів на успішне одужання.
У чому суть захворювання
Лицевий нерв – довге нервове волокно, яке розташовується з двох сторін обличчя та відповідає за безліч процесів в організмі. Під його керуванням рухаються лицьові м’язи. Цей нерв передає сигнали слинним і слізним залозам. За його допомогою в головний мозок надходять імпульси про смакові відчуття. Неврит лицьового нерва являє собою запальне ураження цього нервового волокна. Захворювання переважно одностороннє.
Згідно з МКХ-10, у дорослих неврит очолює список уражень цієї пари черепно-мозкових нервів. Хвороба може проявитися як у дитини, так і в дорослого. У зоні ризику знаходяться люди, які мають анатомічно вузький кістковий канал або інші особливості будови лицьового нерва.
Причинні фактори
Вчені вважають, що хворобу викликають різні віруси. Найбільш знайомим з них є простий герпес, що викликає висипання на губах у вигляді пухирців із прозорою рідиною. Бувають і інші збудники невриту: вірус Епштейна – Барр, вітряної віспи, цитомегаловірус, аденовірус та ін. провокують їх активізацію різні причини:
- сильне переохолодження, викликане, наприклад, перебуванням на протязі, біля кондиціонера;
- травма нерва;
- інфекційні хвороби – паротит, кір;
- проблеми з судинами, коли порушується кровопостачання нерва;
- запалення середнього вуха (отит), пазух носа (синусит), головного мозку (менінгіт).
Неврит через внутрішньоутробну інфекцію може з’явитися ще до народження, а також при проходженні родових шляхів. При ГРВІ, цукровому діабеті, а також у вагітних ризик розвитку хвороби зростає. Тому неврит поділяють на дві форми: первинну та вторинну, коли відповідно запалення нерва провокує переохолодження або воно розвивається як ускладнення інших захворювань.
Клінічна картина
Оскільки лицьовий нерв регулює різні процеси в організмі, його ураження супроводжується низкою неприємних симптомів. Ідіопатична форма невриту лицьового нерва – параліч Белла (шифр G51.0 в МКХ) проявляється паралічем мускулатури, що відповідає за міміку. Через запальний процес нерв набрякає. Оскільки він іде через вузький канал у зоні скроні, відбувається його здавлювання. Імпульс до лицьових м’язів не може пройти безперешкодно. Це проявляється в частковій слабкості або повному паралічі проблемної ділянки.
Виявляється хвороба поступово. Спочатку виникає біль за вухом. Потім йдуть інші ознаки:
- порушується слух або проявляється гостра чутливість до звуків;
- спостерігаються розлади смаку (іноді смакові відчуття на передній частині язика відсутні зовсім);
- посилюється слиновиділення – як наслідок недостатньої функції м’язів рота;
- обличчя стає асиметричним (його перекошує у здоровий бік) – симптом помітний у стані спокою – але особливо посилюється при міміці;
- згладжується носогубна складка;
- опускається куточок рота;
- не утворюються складки з ураженої сторони при спробі зморщити лоб.
У деяких випадках не закривається повністю повіка. Очна щілина стає ширшою. Через це око пересихає. У такій ситуації при вживанні їди з нього можуть постійно текти сльози.
Встановлення діагнозу
При виявленні у себе неприємних симптомів необхідно відразу ж звернутися до невролога. Діагностика починається з візуального огляду та збору анамнезу. Лікарю важливо з’ясувати причину захворювання. Він визначає, чи передувала невриту лицьового нерва інфекційна хвороба, чи виявлялися в родичів порушення нервової системи. Для поставлення максимально точного діагнозу лікар використовує різні тестові, лабораторні та інструментальні методи:
- оцінювання ступеня ураження лицьових м’язів – невролог просить хворого заплющити очі, надути щоки, наморщити ніс тощо;
- ПЛР-аналіз – призначається, щоб виявити або виключити наявність нейротропних вірусів;
- електронейроміографія – для оцінки ступеня порушення передачі нервового імпульсу до м’язів;
- МРТ і КТ – для визначення типу та рівня пошкодження нервових волокон;
- УЗД – для оцінювання ступеня атрофії м’язів.
Не менш важливу роль відіграє характер перебігу запального процесу. За ним лікар багато в чому визначає, як лікувати захворювання.
Як усунути хворобу
Успішність лікування залежить від точності визначення причинного фактора та своєчасності звернення до лікаря.
Медикаментозна терапія
Лікування невриту лицьового нерва передбачає застосування таких препаратів:
- глюкокортикостероїди в таблетованій або ін’єкційній формі – наприклад, «Преднізолон», «Метилпреднізолон»;
- протизапальні засоби та спазмолітики «Папаверин», «Диклофенак», «Ібупрофен»;
- сечогінні ліки «Фуросемід»;
- нейропротектори – «Гліцин», «Пірацетам».
Щоб швидше відновити нервові тканини, необхідно пройти курс вітамінів групи В. У залежності від причини розвитку невриту, можуть додатково призначатися інші препарати. Наприклад, якщо запалення викликане інфекційним захворюванням, застосовуються ще антибіотики та противірусні засоби.
При пересиханні очного яблука необхідно закапувати спеціальну слізну рідину або фізрозчин. Потрібно також носити окуляри або пов’язку. При сильному дискомфорті варто відвідати офтальмолога.
Фізіотерапевтичні методи
Ефективні методики в лікуванні невриту лицьового нерва:
- УВЧ-терапія;
- ультрафіолетове або мікрохвильове опромінення;
- парафінові аплікації;
- електрофорез;
- лазерна терапія;
- точковий масаж;
- електростимуляція м’язів та ін.
Фізіопроцедури призначаються як доповнення до медикаментозного лікування. Застосовують їх не всі відразу. Вибір залежить від клінічної картини й лікувального закладу, точніше, від встановлених у ньому принципів роботи. У процесі застосування методик оцінюють реакцію організму пацієнта. У разі потреби можуть призначити інші процедури.
Народні засоби
Методи народної медицини використовуються тільки з дозволу лікаря, також як допоміжна терапія до медикаментозного лікування. Щоб зняти запалення, використовують рідинні грілки, мішечки з нагрітою сіллю. На недовгий час можна робити компреси з використанням спиртових настоянок. Вони дозволяють розширити судини, протистоять інфекції.
Неврит погіршує психологічний стан хворого, тому варто також використовувати відвари трав із заспокійливим ефектом – м’яту, мелісу, глід та ін.
Оперативне втручання
Якщо консервативне лікування не дає результату, приймається рішення про проведення операції. Затягувати в цьому випадку не можна, оскільки з часом збільшується зона ураження, тому оперативне втручання буде більш травматичним. Крім того, шанси на успішність лікування знижуються.
Тривалість лікування
Скільки лікується хвороба? У разі коректно призначеної терапії та дотримання всіх вказівок лікаря перемогти її можна за 10-15 днів. Курс фізіотерапії може продовжити загальне лікування до 2-3 тижнів. Відновлювальний період передбачає виконання мімічної гімнастики. Він дозволяє швидше привести в норму тонус м’язів. У якихось випадках для повного одужання може знадобитися до двох місяців.
Прогноз на одужання
Успішність лікування залежить від місця ураження та наявності/відсутності супутніх хвороб. У 2/3 випадків вдається повністю вилікувати неврит лицьового нерва. Коли хвороба турбує людину більше ніж 3 місяці, прогноз менш втішний. Відновити повністю нерв виходить не завжди, і наслідки його поразки можуть бути дуже серйозними:
- синкінезія – мимовільні співдружні рухи м’язів: наприклад, коли людина посміхається, у неї мимоволі закривається повіка;
- стійка контрактура мімічних м’язів – постійна їх напруга, мимовільні рухи, які виникають при неправильному зрощенні нервових волокон;
- погіршення зору (аж до повної сліпоти) – через надмірну сухість очей, яку провокує відсутність можливості повністю їх закрити;
- менінгіт;
- порушення смакових відчуттів.
Якщо неврит рецидивує, кожен наступний раз хвороба протікає складніше та триваліше.
Профілактика невриту лицьового нерва
Що робити, щоб не захворіти повторно? Для цього достатньо дотримуватися простих рекомендацій:
- уникати переохолоджень;
- своєчасно лікувати інфекційні захворювання й запалення;
- збалансувати свій раціон, додати до нього продукти, багаті клітковиною;
- кожен день гуляти на свіжому повітрі.
Необхідно також берегтися від травм голови та обличчя. Їжу необхідно жувати малими порціями.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |