Чому постійно прикушують щоку, як впоратися з проблемою
Травмування щоки зсередини – часта проблема. Переважно зустрічається у жінок. Якщо прикусив щоку під час приймання їжі або розмови, то спочатку відчувається гострий біль, потім він змінюється на тупий і проходить зовсім. Але коли таке трапляється постійно, необхідно вживати заходів. Перш ніж визначити, що робити, необхідно з’ясувати причину патологічного стану.
Прикушування щоки: причини виникнення
Щоб з’ясувати, чому травмується щока зсередини, варто проаналізувати спосіб свого життя й оцінити стан здоров’я. Така проблема може виникати з різних причин:
- Шкідлива звичка. При психологічній напрузі людина неусвідомлено прокушує м’які тканини.
- Бруксизм. Під час сну сильно стискаються щелепи, відбувається мимовільний скрегіт зубами. Зубні ряди зміщуються та зачіпають щоки. Бруксизм провокують різні причини – тривалий стрес, проблеми зі скронево-нижньощелепним суглобом, шкірні захворювання. Значення також має генетичний фактор. У дитини це може бути спровоковано глистовою інвазією.
- Неправильний прикус. Нерідко провокує проблему зуб мудрості. Якщо «вісімці» немає місця у зубному ряді, вона виростає в бік зі зміщенням. При змиканні щелеп м’які тканини потрапляють між зубів.
- Занедбаний карієс. В разі сильного руйнування дентину гострі краї стінок зуба можуть травмувати слизову.
- Некоректно проведене стоматологічне лікування. У цьому випадку порушується правильність змикання зубних рядів. М’які тканини захоплюються зубами.
Одиничний випадок прикушування можливий не лише під час їжі, але й внаслідок анестезії. Її роблять під час стоматологічного лікування, видалення зубу тощо. В результаті щока, губа збільшуються в розмірах, втрачають чутливість. Людина не відчуває, як закушує м’які тканини.
Симптоми хронічного прикушування щоки
Прикушування в більшості випадків трапляється в області жувальних зубів. Як виглядає в цьому випадку щока? Зсередини з’являються білуваті валики, які мають структуру, як у мозолів. Торкаючи поверхню язиком, людина відчуває нерівність. Іноді ранка може кровоточити. Такі прояви супроводжуються болем, дискомфортом при розмові, жуванні, гігієнічних процедурах.
Під час візуального огляду лікар виявляє порушення цілісності слизової. Видно ознаки її запалення.
Постійне прикушування щоки: чим це загрожує
Спочатку запальний процес має гостру форму. Якщо не вживати заходів, він переходить в хронічну стадію. У цьому випадку з’являються виразки й ерозії. Коли й надалі дотримуватися думки, що робити нічого не потрібно, можуть розвинутися ускладнення:
- Туберкульозна виразка. Новоутворення має жовтий колір і зернисту структуру, пухкі краї. Викликає сильну болючість.
- Лейкоплакія. Слизова ротової порожнини стає зроговілою.
- Рак. Виразка ущільнюється по центру, краях та довго не заживає. У болючий процес втягуються прилеглі тканини.
Якщо в рану потрапляє інфекція, з’являються такі хвороби, як афтозний або герпетичний стоматит. Утворюються множинні виразки чи гнійні бульбашки, які викликають хворобливі відчуття. Інфікування може також спровокувати виникнення афти Беднара, коли вся слизова покривається жовтим нальотом.
Діагностика проблеми
Щоб визначити, чим лікувати рану, яка утворилася від прикушування щоки, треба спочатку з’ясувати, що її викликало. Для цього лікар збирає анамнез, оглядає порожнину рота, при показаннях призначає гістологічне дослідження. Іноді потрібно пройти обстеження в онкологічному або тубдиспансері.
Прикушую щоку: у чому полягає лікування
Що робити, коли прикушена щока з внутрішньої сторони, внаслідок чого утворилася болюча ранка? Як усунути проблему, якщо вона має хронічний характер? Головне, не зволікати з візитом до лікаря.
Перша допомога, коли сильно прикусив щоку
Незалежно від причини прикушування м’яких тканин, варто дотримуватися спокою (навіть якщо це сталося на тлі стресу або щоку прикусила дитина). При сильному нервовому напруженні потрібно прийняти заспокійливе. Далі необхідно слідувати таким рекомендаціям:
- прополоскати ротову порожнину холодною водою або настоєм ромашки, шавлії, кори дуба;
- докласти шматочок льоду, якщо щока опухла;
- не чіпати рану руками;
- при сильному болі прийняти анестетичний засіб;
- не вживати гарячі/холодні, гострі чи кислі продукти та напої;
- після їжі полоскати рот сольовим розчином – 2 ч. л. солі на склянку води.
Якщо сильно прокушена щока, тече кров і не зупиняється, є необхідність накласти шви. Перш ніж обробити рану, потрібно проаналізувати, чи не містить речовина спирт. Забороняється застосовувати з цією метою зеленку, йод та інші спиртовмісні засоби. Не можна також гріти проблемне місце.
Медикаментозне лікування
Незапалена виразка на слизовій у роті затягується порівняно швидко. Цьому сприяють висока вологість і склад слини. При розвитку запального процесу рана самостійно не гоїться. Чим лікувати захворювання в такому випадку?
Різні пошкодження в порожнині рота усувають за допомогою полоскань. Для цього використовують «Хлоргексидин» або перекис водню. Ранозагоювальні властивості мають мазі «Солкосерил», «Стоматофіт», «Олазоль». Іноді призначаються знеболювальні протизапальні препарати. Для зміцнення захисних сил організму застосовують імуномодулятори та вітаміни.
При наявності доброякісного новоутворення застосовують хірургічні методики. В разі онкології долучають променеву чи кріогенну терапію. У деяких клінічних випадках також проводять оперативне втручання.
Дії по усуненню причинних факторів
Важливо не лише з’ясувати, чим полоскати ротову порожнину при прикушуванні щоки, а й усунути фактор, що провокує проблему. Якщо це просто шкідлива навичка, потрібно прагнути її викорінити. Спробуйте зрозуміти, коли саме прикушуєте щоку. Можливо, це від нудьги або нервів. Постійний самоконтроль повинен стати звичкою.
Коли рани виникають через психологічну напругу і на те є причини, необхідно приймати заспокійливі засоби. Перед сном допомагає тепла ванна з ефірними оліями лимона, ромашки чи травами м’яти, материнки, валеріани та ін. Якщо складно самостійно нормалізувати свій стан, варто звернутися до невропатолога.
Коли причиною виступає бруксизм, виготовляються індивідуальні капи, які надягають на ніч. Вони запобігають стиранню зубів і пошкодженню слизової.
При неправильному прикусі допоможе ортодонт. Корекцію у цьому випадку виконують за допомогою брекетів, пластинок. В разі необхідності лікар також скоректує положення зуба мудрості або видалить його. Якщо проблема виникла після протезування, необхідно звернутися до фахівця, який виконував процедуру. Можливо, знадобиться корекція ортопедичної конструкції.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |