Рецесія ясен: кваліфікована допомога в стоматології Dental Art
Рецесія ясен — це захворювання, при якому опускаються ясенові тканини та оголюється коренева частина зуба. Такий стан є не лише косметичним дефектом. Він викликає неприємні симптоми та загрожує ускладненнями, у тому числі розхитуванням та рухливістю зубів. У стоматологічній клініці Dental Art лікування рецесії ясен проводиться при будь-якому ступені тяжкості. Успішного результату вдається досягти завдяки високому професіоналізму лікарів та застосуванню перевірених передових методик.
Рецесія ясен: симптоми
Рецесія ясен супроводжується атрофією м’яких тканин та їхнім опусканням. Симптоми захворювання:
- Зміна ясенного краю. Виявляється на тлі поступової атрофії та зменшення об’єму слизової оболонки. Зуби, залучені до патологічного процесу, візуально здаються довшими.
- Підвищення чутливості зубів. При патології оголюється частина зуба, яка не покрита емаллю. Внаслідок цього з’являються короткочасні хворобливі відчуття при впливі термічних та хімічних подразників. Крім того, оголена шийка зуба відрізняється за кольором від покритої емаллю коронкової частини зуба.
- Збільшення міжзубних проміжків. Через це з’являються неприємні відчуття під час їди, оскільки вона застряє в щілинах, що утворилися.
- Неприємний запах із рота.
При прогресуванні захворювання можуть розвинутись ускладнення, про які поговоримо далі.
Чим небезпечна рецесія ясенних тканин
При прогресуванні захворювання з’являються почервоніння та запалення тканин навколо зубів, кровоточивість. Опущені ясна можуть спровокувати низку інших патологій:
- карієс;
- клиноподібні дефекти на зубах;
- набряки та зміна кольору слизової;
- проблеми, пов’язані з пародонтальними кишенями.
При занедбаності захворювання можуть спостерігатися рухливість зубів та їхнє випадання. Важливо якнайшвидше розпочати лікування, щоб запобігти ускладненням. Крім того, вартість своєчасно розпочатої терапії буде значно нижчою, ніж при занедбаній патології.
Причини опущення ясен
Спровокувати рецесію ясен можуть різні фактори:
- недостатня гігієна;
- захворювання ясен — гінгівіт, пародонтит або пародонтоз;
- травми ясен — можуть виникнути через некоректне чищення зубів, використання жорсткої щітки, носіння пірсингу на губі або язиці;
- бруксизм — мимовільний скрегіт зубами, який проявляється частіше в нічний час;
- дефекти прикусу, через які нерівномірно розподіляється жувальне навантаження;
- патології вуздечок губ, при яких натягуються ясенові тканини;
- авітаміноз;
- вікові зміни організму;
- ендокринні захворювання;
- шкідливі звички — куріння, зловживання алкоголем.
Ризик розвитку патології збільшується з віком. Так, частіше рецесія ясен проявляється у віці від 40 до 50 років, але бувають випадки, коли негативні ознаки виникають також у молодших пацієнтів. Опускання може спостерігатися при тонких ясенних тканинах та аномаліях будови альвеолярних відростків.
Форми та етапи розвитку рецесії ясен
Спочатку хвороба розвивається на одному чи кількох зубах. У цьому разі йдеться про локальну форму патології. Якщо залишити її поза увагою, патологічний процес може охопити весь чи більшу частину зубного ряду. Це вже генералізована форма, при якій може уражатися один або два зубні ряди. Фахівці розрізняють 4 стадії розвитку захворювання за класифікацією Міллера:
- I — опускаються та стоншуються крайові ясна;
- II — у хворобливий процес залучаються прикріплені ясенові тканини;
- III — опускання спостерігається в міжзубних проміжках;
- IV — оголюється коріння зубів по всьому колу.
За ступенем тяжкості виділяють 3 види патології: легку (зменшення ясен до 3 мм), середню (3–5 мм) та важку (більше ніж 5 мм).
Визначити ступінь розвитку хвороби може лише лікар після ретельно проведеної діагностики. На підставі її результатів підбирається оптимальний спосіб лікування.
Діагностика рецесії ясен
При виявленні неприємних симптомів необхідно звернутися в стоматологічну клініку. Лікар-пародонтолог спочатку вислуховує скарги пацієнта, оглядає ротову порожнину та оцінює стан зубів та ясен. При запущеній хворобі можуть призначатися та проводитися додаткові дослідження:
- огляд із використанням мікроскопа;
- рентген;
- ортопантомограма — панорамний знімок зубів;
- вимір глибини пародонтальних кишень.
Важливо провести диференціальну діагностику, адже симптоми рецесії ясен можна сплутати з ознаками інших захворювань, зокрема пародонтитом. Тільки при постановці правильного діагнозу можна вибрати коректний спосіб усунення патології.
Після складання плану лікування лікар може сказати, скільки воно коштуватиме. Ціна розраховується в кожному випадку індивідуально. Залежить вона від стадії хвороби, кількості зубів, в області яких опустилися ясенові тканини та методу лікування.
Як лікують опущені ясна
В арсеналі сучасної стоматології є дієві методики боротьби з захворюванням. Лікування рецесії ясен має бути комплексним. Воно може включати:
- Медикаментозну терапію. Для зняття запалення та полегшення симптомів можуть призначатися різні лікарські препарати, гелі, мазі тощо.
- Професійне чищення зубів. У процесі виконання процедури видаляють наліт і зубний камінь, які є сприятливим середовищем для розвитку патогенної мікрофлори.
- Vector-терапію. Ясна та зуби (також коріння на глибині до 11 мм) очищаються за допомогою спеціального ультразвукового апарата.
- Хірургічне втручання. Застосовуватись можуть різні методики. Наприклад, клаптева операція передбачає пересадку ділянок здорової слизової оболонки на місце ураження ясен. Якщо проблему спровокувала коротка вуздечка, проводять вестибулопластику. У ході процедури лікар коригує відстань тканин між яснами та рухомою областю слизової оболонки рота. Застосовуватись може також методика з хірургічного нарощування тканин, коли під яснами роблять «кишеню» і в неї поміщають трансплантат для прискорення росту тканини.
Залежно від причини, яка спровокувала захворювання, можуть проводитися додаткові дії, наприклад, коригується прикус, замінюються неправильно встановлені ортодонтичні або ортопедичні конструкції. Варто розуміти, що для закриття рецесії, що прогресує, обов’язково потрібне хірургічне втручання. Тільки пластика ясен допоможе відновити обсяг тканин.
Профілактика рецесії ясенних тканин
Щоб запобігти захворюванню, необхідно ретельно дотримуватись правил гігієни. Потрібно відмовитися від шкідливих звичок та стежити за загальним станом здоров’я. Травматичної рецесії можна уникнути, підібравши правильні засоби для догляду та освоївши техніку чищення зубів. Важливо також проходити профілактичні огляди в стоматологічній клініці кожні півроку.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |