iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
Зв'язок з нами
+380 (73) 528 20 98
Київ, ЖК Комфорт Таун, вул. Регенераторна, 4, кор.16-1
смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11

Видалення зуба: як довго заживає лунка

Зміст
  Отримати консультацію
  Залишіть свої контакти і ми зв'яжемося з вами   Як заживає лунка після видалення зуба: терміни, можливі ризики та як їх уникнути

   Організми унікальні та виявляють різні реакції на будь-яке втручання. Так, відновлення після травми, операції або інших маніпуляцій має індивідуальний характер і залежить від того, в якому стані знаходиться люди. Не виняток — видалення зуба. Лунка після оперативного втручання швидко гоїться, якщо пацієнт займається спортом, не хворіє та правильно харчується. На процес загоєння впливає також стан місцевого імунітету.

   Що відбувається після видалення зуба

   Фахівці відрізняють два процеси, які відбуваються після оперативного втручання, — затягування та загоєння. Коли затягується рана, то тканини цільні, краї ясен нерухомі, а дно щільне. Як загоюється лунка? Кістка повністю відновлюється, слизова стає гладкою. У першому випадку можна проводити стоматологічні маніпуляції, у другому — проводити імплантацію. Процес триває до 4 місяців. Етапи загоєння лунки:

   • відразу після оперативного втручання — утворення згустку крові, що захищає рану від потрапляння інфекції;
   • 2-3 день — початок епітелізації рани;
   • 3-4 день — починає утворюватися грануляційна тканина;
   • тиждень — згусток частково заміщується грануляціями, створюється епітелій, починає формуватися кістка;
   • 14-18 день — вся рана затягується грануляційною тканиною, її покриває епітеліальний шар, активно діляться кісткові клітки;
   • 1-2 місяць — продовжує формуватися кістка;
   • 2-3 місяць — лунка заповнюється нею, тканини насичуються необхідними елементами;
   • 4 місяць — закінчення росту кістки, вона набуває губчастої структури.

   Вищезазначені етапи загоєння за сприятливих умов. Це швидке відновлення, яке відбувається при відсутності запалень, інфекцій і травм в зубі й тканинах, що його оточують. В іншому випадку процес сповільнюється. Скільки затягується лунка за такого варіанту розвитку подій, буде залежати від характеру перебігу запалення. Найчастіше початок формування кістки настає на 15-16 день. Епітелій росте повільно. Лунка закривається ним на 30-50 день.

   Якщо оперативне втручання було складним і пошкодилися стінки лунки або ясна, процес формування епітеліальної та кісткової тканин затягується.

   Які бувають ускладнення після екстракції зуба

   Видалення зуба — операція, тому існує небезпека розвитку ускладнень. До такої ситуації можуть призвести некоректні дії стоматолога чи недбалість самого пацієнта, який не дотримується рекомендацій лікаря і правил гігієни. Підвищуються ризики складності в проведенні оперативного втручання, наприклад, при підвищеній щільності кісткової тканини, нестандартній формі коренів, неправильного росту зуба мудрості.

   Альвеоліт

   Після операції лунка повинна повністю заповнитися кров’ю. Через 5-15 хв вона перетворюється у щільний згусток, а потім — в тромб. Але такий процес відбувається не завжди. Лунка може залишитися сухою, тобто не заповнитися кров’ю. У деяких випадках згусток утворюється, але не повністю її закриває, або вимивається. Часто такі порушення спостерігаються у курців, оскільки їх судини постійно перебувають у стані спазму. Як виглядає суха лунка? Візуально її легко визначити — при відсутності кров’яного згустку оголюється частина кістки.

   Якщо з певних причин не утворюється згусток або він випав, лунка залишається без захисного бар’єра. Бактерії легко потрапляють до рани, розвивається запальний процес. Запідозрити альвеоліт можна, якщо місце екстирпації болить і неприємні відчуття не проходять через певний час. Інші симптоми захворювання:

   • набряк ясен і слизової;
   • підвищення температури тіла;
   • неприємний запах з рота та специфічний присмак;
   • погіршення самопочуття.

   У відкриту лунку потрапляє їжа, через що запалення тільки розвивається. Сприяють цьому й ослаблення імунітету пацієнта, системні хвороби, тривалий процес видалення та травмування тканин.

   Лікування хвороби передбачає промивання антисептиком й оброблення рани протимікробним препаратом. У деяких випадках призначають антибіотики, вітамінні курси.

   Луночкова кровотеча

   Ризик кровотечі існує як відразу після втручання, так і через певний період. Її тривалість визначає причина, яка спровокувала ускладнення. Кровотеча після операції виникає внаслідок розширення судин, через деякий час — у зв’язку з пошкодженням лунки пацієнтом. Це найбільш часті причини. Спровокувати таке ускладнення можуть й інші чинники — травми при екстирпації, приймання аспірину перед процедурою, лейкоз, сепсис, цукровий діабет тощо.

   Методи усунення луночкової кровотечі підбирають залежно від причин її розвитку. Наприклад, на місця розривів накладають шви, для підвищення показників згортання приймають спеціальні ліки.

   Поєднання порожнини рота та носових пазух

   При видаленні верхніх жувальних зубів існує ймовірність травмування дна носової пазухи. Така ситуація можлива, навіть коли стоматолог-хірург коректно виконав видалення. З’єднання ротової й носової порожнин можливо, якщо немає кісткової перетинки чи коріння близько прилягають до пазухи. Спровокувати ускладнення може хронічне запалення верхівки кореня зуба, внаслідок якого руйнується кістка.

   Парестезія

   Якщо пацієнт відчуває оніміння тканин в порожнині рота, мова йде про парестезію. Спровокувати порушення можуть ушкодження нервів. Для нормалізації стану роблять уколи галантаміну та дибазолу, а також приймають вітаміни групи В і С.

   Інші ускладнення

   Після видалення зуба можуть виникнути й інші неприємності:

   • ураження гребеня альвеолярної тканини — внаслідок неправильного застосування щипців;
   • перелом щелепи — якщо тканини занадто слабкі;
   • перелом зуба, який знаходиться поруч — через необережні дії лікаря.

   Якщо причинний зуб має невисоку міцність або сильно зруйнований карієсом, він може зламатися. Тоді його витягають частинами.

   Що повинен робити пацієнт після видалення зуба

   Щоб після процедури рана не гноїлась або не виникло інше ускладнення, потрібно дотримуватися ряду рекомендацій:

   1. Не чіпати рану протягом доби після екстирпації. У той час, коли загоюється лунка, зачіпати її заборонено. Будь-який, навіть найлегший вплив може нашкодити. Потрібно утриматися від приймання їжі на кілька годин. Жувати можна на здорову сторону. Не варто вживати насіння, горіхи та інші подібні продукти.
   2. Не полоскати рот відразу після процедури. Після закінчення доби можна робити ванночки, використовуючи настій ромашки, «Хлоргексидин», «Мірамістин». Рідину затримують на 20 сек. у роті та спльовують. Всі дії повинні бути максимально обережними, щоб рана залишилася захищеною згустком.
   3. Правильно доглядати за порожниною рота. В першу доба зуби чистити не варто або ж проводити гігієнічні процедури зі здорової сторони, а на протилежній щелепі — з обох. Полоскати можна дуже акуратно. Далі гігієну підтримують за допомогою м’якої зубної щітки. Рухи не повинні бути інтенсивними. Важливо приділити увагу очищенню зубів, розташованих поруч з хворим місцем.
   4. Відмовитися від алкоголю й тютюну (хоча б на період відновлення). Як вже говорилося, куріння може спровокувати кровотечу та зараження лунки. Алкоголь розріджує кров, тому заважає рані гоїтися.
   5. Обмежити фізичні навантаження. Перший час після екстирпації необхідно припинити заняття спортом. Підвищення артеріального тиску чи посилення кровотоку може спровокувати кровотечу.
   6. Відмовитися від гарячої ванни, сауни тощо. Перегрів сприяє розвитку запалення, підвищує ризик кровотечі.

   Якщо є бажання можна застосовувати холодні компреси. Вони допоможуть знизити набряклість. Після закінчення дії анестезії може з’явитися дискомфорт. Скільки болять ясна після видалення зуба? При якісно проведеній процедурі біль вщухає через 3-5 днів. Якщо перший час дискомфортні відчуття заважають заснути або не дозволяють вести звичний спосіб життя, варто прийняти знеболювальний протизапальний засіб. Який саме препарат допоможе, підкаже лікар. Не займайтеся самолікуванням.

   Знаючи, як повинна виглядати лунка після видалення, ви зможете швидко помітити небажані зміни. У нормі згусток крові має синюватий, чорний, червоний або бурий відтінок, який з часом зменшується та покривається білою плівкою фібрину. Це означає, що процес загоєння проходить нормально. Рана оточена ділянками нової тканини ясен. Через тиждень вони виглядають повністю рожевими.

   Якщо з рани періодично йде кров, температура не знижується, з’являються набряки, варто звернутися за допомогою до лікаря. Відвідати стоматологічний кабінет потрібно, коли випадково випав або не сформувався згусток. Доктор обробить рану лікарським препаратом, підкаже, як за нею доглядати.

   Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:

   Київ, ЖК «Комфорт Таун»,

   вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа)

   Бориспільський р-н, смт. Щасливе,

   вул. Героїв Майдану, 11

   LifeCell: +380 (73) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (68) 528-20-98

   Vodafone: +380 (66) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (96) 744-64-90

   Автор
   матеріалу
   no image
   Лікар-стоматолог-хірург-імплантолог

   Коментарі

   Надія

   Дуже дякую, докторе Артеме, за Вашу статтю "Вид-ння зуба: як довго заживає лунка". Прочитавши її, я зрозуміла, що у мене не так все й погано, швидше всього, а, можливо, й добре, враховуючи мої початкові скарги ( та й зараз, на 10-й, трохи болить). Та біль тимчасовий, то дрібниця,- боюсь, що там в лунці залишилася частинка зуба і так воно й заросте. Адже це можливо?.. І буду я ходити з тим болем до кінця днів своїх. Я розумію, що це не осколок снаряда, та я вже ходжу з одним дріб*язковим болем в пальці ( заноза залишилася),- дуже неприємна річ я вам скажу, як для пальця, котрий натискає ручку досить часто. Та жить можна. Тільки рентген зуба може це спростувати або підтвердити, докторе?- риторичне запитання. ...До лікаря піти не можу, зв*язати з ним і не можу і не хочу, от Вас, чомусь, навантажую і морочу голову...- адже Ви теж нічим мені допомогти не можете в моїй ситуації. Я думаю, покащо, достатньо статті. Таки-так,- вся інформація доступна, цікава, корисна. Дякую, Докторе. Хорошого дня.

   Залишити відгук
   Оцініть
   Статті по темі
   Скільки не можна їсти після пломбування зуба
   Пришийковий карієс фото, як лікувати, причини виникнення
   Опущення ясна: лікування, що робити і як підняти
   Болить зуб мудрості: як зняти біль, що робити
   Запалення ясен: що робити, причини хвороби
   Остеомієліт щелепи: симптоми, лікування, одонтогенний, хронічний, фото
   Дентин зуба: що це таке, будова та функції, лікування глибокого карієсу та відновлення, штучний дентин, дентин-герметизуючий ліквід
   Рецесія ясен: лікування без операції, фото, варіанти розвитку патології
   На губах білий наліт вранці: чому з’являється, способи лікування
   Перша допомога при зубному болю в домашніх умовах
   Потемнів зуб після видалення нерва та болить: що робити, як допомогти
   Патологічна стертість зубів: лікування, фото
   Шинування зубів: що це таке, фото до та після
   Стоматит симптоми: перші ознаки у дитини та дорослих
   Постійно прикушує щоку зсередини: причини, ніж лікувати
   Кровоточивість ясен: причини та лікування
   Дренаж в яснах: як виглядає (фото) і що робити якщо випав
   Травматичний стоматит: лікування у дорослих і дітей
   Симптоми та лікування невралгії трійчастого нерва
   Сверблять зуби: чому не варто нехтувати дискомфортом
   Неврит лицьового нерва симптоми і лікування, фото, препарати
   Потемнів зуб: що робити та чому це сталося
   Продукти, корисні для здоров’я зубів та ясен
   Незнімні зубні протези нового покоління: мостоподібні системи конструкцій
   Протезування на імплантатах: етапи при повній відсутності зубів
   Зубна нитка: як правильно використовувати та вибрати
   Записатися на прийом
   ✔

   Відгук успішно відправлений

   Дякуємо вам за Ваш візит!