Вирівнювання зубів: навіщо потрібно і як проводиться
Рівні зуби — це не тільки естетичні якості посмішки, а й одна з умов гарного здоров’я. У такому разі зубощелепна система працює правильно, не надає негативного впливу на стан ротової порожнини та інші системи організму. Важливо вчасно звернути увагу на дефект прикусу та розпочати лікування якнайшвидше. Вирівнювання зубів потребує певних витрат часу, але сучасні методики дозволяють упоратися з проблемою без хворобливих відчуттів. У стоматологічній клініці Dental Art ефективно лікують патології прикусу, причому незалежно від рівня їхньої складності.
Чим відрізняється неправильний прикус від правильного
Еталоном вважається ортогнатичний прикус, коли верхній зубний ряд прикриває нижній лише на третину. Повинна також зберігатись симетричність однойменних зубів. Тоді зубні ряди контактують правильно, тому забезпечуються такі умови:
- гарне подрібнення їжі;
- рівномірний розподіл жувального навантаження;
- збереження цілісності слизової порожнини рота;
- правильна дикція.
Нормою також вважається біпрогнатичний прикус (незначне відхилення зубів уперед), прогенічний (легке висування нижнього зубного ряду) та прямий (стик ріжучих країв). Вони не викликають дискомфортних відчуттів. У пацієнта при нормальному прикусі немає скарг.
Вирівнювання зубів у Києві або в інших містах нашої країни — популярна послуга, оскільки похвалитися рівним зубним рядом можуть не всі. Патологічні зміни проявляються у вигляді надлишкового нависання верхніх зубів, нижньої дуги, великих міжзубних щілин, скупченості та ін. Насторожити повинні такі симптоми, як рясне скупчення нальоту на одних і тих самих ділянках (це може говорити про те, що вони не беруть участь у процесі жування), кровоточивість ясен, складності з дикцією.
Чому формується неправильний прикус
Розвиток аномалій прикусу можуть спровокувати різні фактори:
- генетична схильність;
- травми ротової порожнини;
- шкідливі звички — смоктання пальця або соски, закусування губи чи щоки;
- бруксизм — мимовільний скрегіт зубами, який здебільшого проявляється в нічний час;
- дефіцит твердої їжі в раціоні;
- звичка спати з відкритим ротом у ранньому віці;
- проблеми з опорно-руховим апаратом;
- неповноцінність зубного ряду, особливо у дітей, адже молочні зуби утримують місце для постійних;
- неправильне встановлення протезів;
- зростання зубів мудрості при нестачі місця.
Як видно, причини неправильного прикусу можуть бути вродженими та набутими. Дефекти нерідко з’являються ще в дитинстві, коли росте та розвивається зубо-щелепна система.
Наслідки дефектів прикусу
Вирівнювання зубів — ціна збереження здоров’я як порожнини рота, так і організму загалом. Річ у тому, що дефекти прикусу можуть призвести до ряду неприємних наслідків, а саме:
- захворювань органів ШКТ — через неправильне пережовування їжі;
- викривлення хребта — через неприродне положення голови;
- спотворення овалу обличчя;
- підвищеного стирання зубів;
- порушення функцій скронево-нижньощелепного суглоба — клацання, проблеми з відкриванням та закриванням рота;
- застрягання їжі в міжзубних проміжках, що підвищує ризик розвитку карієсу, запалення ясен;
- звуження дихальних шляхів через зміщення нижньої щелепи — через це порушується дихання, з’являється хропіння, знижується постачання мозку киснем, що призводить до погіршення працездатності.
Крім того, що змінюються естетичні якості посмішки, у складних та занедбаних випадках є ризик втратити один або кілька зубів. Щоб уникнути неприємних наслідків, необхідно якомога раніше звернутися в стоматологію. Вирівнювання зубів зробить усмішку привабливою, запобігатиме багатьом проблемам зі здоров’ям.
Діагностика дефектів прикусу
Підтвердити наявність порушень прикусу може лише лікар. Для цього він оцінює оклюзію (змикання зубів) та стан м’язів обличчя. Крім того, призначаються такі дослідження:
- ортопантомограма — панорамний знімок щелепи;
- КТ — комп’ютерна томографія;
- рентгенографія зубного ряду;
- зліпок для виготовлення діагностичної гіпсової моделі щелепи пацієнта.
У процесі обстеження оцінюється стан зубів. Оскільки при лікуванні на них припадають додаткові навантаження, можуть погіршитися ті проблеми, які вже існують. Ведеться фотопротокол, який дозволяє надалі відстежувати динаміку змін.
Способи виправлення прикусу
У сучасній стоматології є різні методи усунення дефектів прикусу:
- Спеціальні капи та елайнери. Подібні конструкції виготовляються з пластику або силікону, повторюють форму зубного ряду пацієнта. Носити їх необхідно завжди (близько 22 годин на день). Обов’язково капи знімають перед їдою, що не завжди зручно. Лікар-ортодонт видасть комплект елайнерів. Завдання кожного наступного елайнера — поступово зміщувати зубний ряд. Результату можна досягти приблизно за 7 місяців. При носінні кап не змінюються доглядові процедури, можна лікувати зуби.
- Вініри. Це дуже тонкі керамічні накладки, які встановлюються в зону посмішки. З їхньою допомогою зуби не вирівнюють, а приховують їхні дрібні недоліки: щербинки, міжзубні щілини, легке викривлення, потемніння емалі тощо. Це швидкий спосіб зробити усмішку красивою.Ціна такого лікування залежить від кількості зубів, на які накладаються вініри. Однак не завжди можна виправити проблему за допомогою вінірів.
- Вестибулярні пластинки. Зазвичай такий метод корекції прикусу використовується для дітей, у яких він змінився через шкідливі звички або ранню втрату зубів.
- Пластинки. Це знімні конструкції, що є безперечною їхньою перевагою. Встановлюються вони дітям. Залежно від патології носять платівки 1,5–2 роки.
- Брекети. Найпопулярніший метод виправлення прикусу. Його можна назвати також практично безболісним. Дискомфортні відчуття пацієнт відчуває лише спочатку після встановлення системи. Встановлюють спеціальні замки на зуби. Вони з’єднуються за допомогою дуги, що забезпечує необхідне натягування. Носять брекети 1,5–2 роки.
У складних випадках використовуються хірургічні методики. Так, наприклад, видалення зубів мудрості може забезпечити простір для розвороту молярів, премолярів та ін.
Вибрати відповідний спосіб виправлення прикусу можна лише за допомогою лікаря. Він проведе огляд та ретельне обстеження, проаналізує причини розвитку дефектів та дасть свої рекомендації.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |