Травматичний стоматит: чому виникає і як усувається
Стоматит – гостре або хронічне запалення слизової оболонки ротової порожнини. Виникає внаслідок реакції імунної системи на зовнішні подразники, частіше на хвороботворні мікроорганізми. Захворювання може протікати в різних формах, однією з яких є травматичний стоматит.Важливо своєчасно виявити хворобу, з’ясувати причини і почати лікування. В іншому випадку вона може перейти в хронічну стадію, спровокувати проблеми зі здоров’ям зубів і органів дихання.
Причини виникнення травматичного стоматиту та його види
Хвороба є результатом однократного або тривалого подразнення слизової порожнини рота. Спровокувати її можуть різні фактори, в залежності від яких виділяють таку класифікацію травматичного стоматиту:
- Механічний. Виразки утворюються внаслідок ударів, подряпин або порізів. Травмувати слизову можна при жуванні твердої їжі – сухарів, горіхів, карамельок та ін. Натирають м’які тканини і некоректно встановлені протези, брекет-системи. Зуби з відколами теж виступають травмуючим фактором. Отримати мікротравму можна через звичку гризти нігті або інші тверді предмети, через покусування внутрішньої поверхні щік або губ, випадкового укусу язика. Якщо дитина часто смокче великий палець, може травмуватися м’яке піднебіння.
- Хімічний. Такого роду стоматит зустрічається у дітей, які хочуть спробувати все на смак. Нерідко до них в рот потрапляють неїстівні речовини, що агресивно впливають на слизову. У дорослих хвороба може бути спровокована курінням або зловживанням алкоголем.
- Фізичний. Захворювання викликає також термічний вплив на слизову. Щоб почався патологічний процес, досить сьорбнути гарячого чаю або кави.
- Променевої. Ця форма хвороби зустрічається рідко. Провокує її променева терапія. Виникає вона і внаслідок променевої хвороби.
Стоматит може утворитися через пірсинг та іншого роду проколи, оперативне втручання в порожнині рота, видалення зубів. У таких випадках захворювання є реакцією організму на стрес. У немовлят стоматит іноді виникає в період прорізування зубів.
Симптоматика травматичного стоматиту
Захворювання проявляється у вигляді хворобливих виразок і супроводжується розвитком запального процесу. Одночасно можуть спостерігатися інші симптоми:
- свербіж, печіння і набряклість в області ураження;
- почервоніння і кровоточивість ясен;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- слабкість і дратівливість;
- відсутність апетиту.
На ступінь ураження і клінічну картину захворювання впливають природа подразника, час і сила впливу, а також індивідуальні особливості організму. Залежно від характеру перебігу стоматит може бути гострим і хронічним. У першому випадку симптоматика яскраво виражена – спостерігається набряклість, почервоніння, болючість, виразки і кровоточивість. У другому – ознаки проявляються слабо, оскільки настає ремісія або хронізація запалення. У хронічну стадію хвороба переходить при відсутність лікування. Виявити її можна тільки під час загострення.
Симптоматика захворювання частіше не є небезпечною і іноді проходить навіть самостійно через 2-3 тижні (все залежить від імунітету). Але існує ризик приєднання вторинної інфекції. Найбільш небезпечними ускладненнями травматичного стоматиту є бактеріальні та грибкові інфекційні хвороби, що провокують нагноєння і некроз слизової оболонки ротової порожнини. Тому не рекомендовано займатися самолікуванням. Краще за допомогою звернутися до фахівця, який підкаже, чим лікувати ураження.
Як швидко і ефективно усунути захворювання
Терапія стоматиту повинна бути комплексною. Вона передбачає такі етапи:
- Санація порожнини рота. Видаляють зубний камінь, усувають карієс, запалення ясен та інші джерела інфекцій. Тактика лікування вибирається залежно від причини походження виразки. Наприклад, якщо хворобу спровокував зламаний зуб, його лікують і реставрують. Коли подразнення викликано брекетами або протезами, їх підганяють або змінюють на нову конструкцію. У випадках з брекет-системою часто використовують спеціальний ортодонтичний віск, який захищає від натирання / травми.
- Безпосереднє лікування самого захворювання. Якщо ураження несуттєві, їх промивають антисептичними речовинами. Великі ранки спочатку знеболюють і обробляють протизапальними засобами. При глибокому ураженні може знадобитися накладення швів.
- Домашня терапія. Подальше лікування передбачає полоскання і застосування аплікацій. Вони дозволяють прискорити загоєння ран і ерозій. Лікар також дасть рекомендації, дотримання яких допоможе попередити рецидив. Доктор призначає дату наступного візиту в стоматологічний кабінет для оцінки успішності терапії. Якщо вона проводиться коректно, усунути хворобу можна за 1-2 тижні.
До повного відновлення варто відмовитися від кислої, солоної і гострої їжі, а також занадто гарячих або холодних страв і напоїв. Необхідно виключити з раціону молочну продукцію. Важливо вести здоровий спосіб життя.
Які препарати використовуються при лікуванні хвороби
Залежно від виду стоматиту лікар визначає, як лікувати захворювання.Щоб полегшити стан пацієнта, часто призначаються препарати з різних груп:
- знеболюючі – «Лідокаїн Асепт», «Лідохлор»;
- антигістамінні – «Тавегіл», «Супрастин»;
- антисептики для полоскання (без них в лікуванні стоматиту не обійтися) – «Хлоргексидин», «Стоматофіт», «Доктор Тайсс шавлія».
На додаток до медикаментозної терапії використовують відвари цілющих трав, які чинять антисептичний ефект. Це ромашка, календула, кора дуба, шавлія. Вони знімуть запалення, допоможуть швидше загоїти ранки. Доцільність застосування і нешкідливість будь-якого складу в тому чи іншому випадку може оцінити тільки лікар.
Профілактичні заходи
Захворювання легше попередити, ніж лікувати.Необхідно проводити профілактику травматичного стоматиту. Вона полягає в наступних діях:
- ретельне дотримання гігієни порожнини рота;
- використання зубної щітки середньої жорсткості;
- запобігання травмуючих чинників;
- періодичні відвідування стоматолога (з метою своєчасного усунення захворювань і видалення зубних відкладень).
У порожнині рота постійно знаходяться різні бактерії. При сприятливих умовах патогенна мікрофлора активізується. Тому важливо зміцнювати імунітет, правильно і збалансовано харчуватися, вести здоровий спосіб життя. При появі рани в порожнині рота необхідно відразу обробити її антисептиком.
Якщо вже захворювання проявилося, слід боротися з ним на ранніх стадіях. Тільки проведена в умовах клініки діагностика дозволяє призначити ефективне лікування. Перемагайте хворобу за допомогою досвідчених і надійних фахівців.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |