Виправлення прикусу за допомогою брекетів: чи можна проводити ортодонтичне лікування вагітним
Брекети і вагітність – чи можуть співіснувати два цих поняття? Думки фахівців розходяться – одні вважають, що виправлення прикусу в цей період має ряд переваг, інші ж вказують на підвищення ризиків. Тому підхід до питання суто індивідуальний в кожному випадку. Необхідно зважити всі за і проти, оскільки вагітна відповідає не тільки за своє, але і за здоров’я малюка. Тому важливо звернутися до досвідченого фахівця.
Чи можна ставити брекети при вагітності
Звичайно, краще планувати лікування до вагітності, поки не почалися зміни гормонального фону. Але деякі пацієнтки вирішуються на виправлення прикусу вже після зачаття. Найчастіше це жінки з активною соціальною позицією, які не хочуть відкладати життя на потім. Але чи можна ставити брекети в цьому випадку?
Вагітність є відносним протипоказанням до установки брекет-системи. Виправляти прикус майбутнім матерям можна, якщо попередньо провести діагностику. Справа в тому, що вагітним не рекомендується робити рентген і КТ, завдяки чому можна планувати коректне лікування. Категорично забороняється проводити такі дослідження в І триместрі, при необхідності їх можна виконати у ІІ.
Також оцінюється стан порожнини рота. Повинні бути усунуті всі джерела інфекції – карієс, запалення та ін. Краще провести санацію порожнини рота до зачаття дитини. Адже якщо у жінки є істотні проблеми з зубами, знадобиться лікування із застосуванням анестезії. Робити її можна тільки у ІІ триместрі, в ІІІ краще відмовитися від знеболюючих препаратів, а в І зовсім не рекомендовано проводити санацію. Носити брекет-систему можна, якщо немає небезпеки для здоров’я майбутньої мами і дитини.
У чому переваги носіння брекетів вагітними та можливі ризики
При виношуванні дитини змінюється структура кістки, завдяки чому зуби набагато швидше переміщуються в потрібному напрямку. У цей період у жінки досить часу, щоб забезпечити якісний догляд порожнини рота. Молода мама, яка перебуває в декреті, рідше відвідує публічні заходи, тому менше переживає про естетичність посмішки. Це дає можливість заощадити, вибравши металеву брекет-систему, яка помітна в роті, але коштує дешевше.
На рішення майбутньої мами можуть вплинути такі факти:
- У період виношування дитини підвищується ризик розвитку карієсу, гінгівіту, стоматиту. На тлі гормональних змін ясна починають кровоточити, виникає запальний процес. Це провокує складності в лікуванні.
- Брекети відразу після установки тиснуть на зуби, через що виникають болючі відчуття. Складно передбачити їх інтенсивність. Оскільки приймати знеболюючі вагітним не можна, доведеться терпіти дискомфорт або шукати альтернативні методи його усунення. Добре, якщо жінка займається йогою, медитує або володіє дихальними практиками.
- Через гормональний дисбаланс і нестачу кальцію кісткова тканина змінює свою структуру, а зуби стають більш крихкими. Тому лікування може зашкодити жінці.
- Під час лікування може знадобитися хірургічне втручання, видалення зубів мудрості та ін. Виконати багато процедур немає можливості, що впливає на якість лікування. Знижує її і неможливість робити контрольні рентгенівські знімки.
Чи ставлять брекети в період виношування малюка? Так. Але якщо жінка дуже переживає щодо установки брекетів, краще почекати з лікуванням. Додаткові негативні емоції можуть погано вплинути на психологічний стан майбутньої матері і, як наслідок, на здоров’я дитини.
Що робити, якщо вагітність почалася під час носіння системи
Виправлення прикусу – тривале лікування, яке в деяких випадках може тривати кілька років. Протягом цього часу може наступити вагітність (запланована або незапланована). Рішення, чи варто продовжувати лікування, пацієнтка приймає спільно з лікарем.
Знімають брекети, якщо ортодонт передбачає, що терапія вийде з-під контролю. Нічого страшного в тому, щоб тимчасово її призупинити, немає. Отриманий результат зберігають, встановлюючи ретейнери. Почати носити брекети можна, коли відновиться організм і лікар оцінить стан кісткової тканини. Грудне вигодовування не є протипоказанням до установки брекетів. Головне, спланувати свій час так, щоб мати можливість відвідувати лікаря для виконання всіх необхідних процедур і вчасно годувати малюка.
Ортодонтичне лікування можна продовжити, якщо лікар після перевірки рухливості зубів, стану кісткової тканини і складу крові вказує на те, що немає побоювань. Лікування продовжують під ретельним контролем фахівців.
Як безпечно виправити прикус під час вагітності
Почати лікування вагітної можна тільки після ретельно проведеної діагностики. Брати до уваги потрібно висновок інших фахівців, які відповідають за стан здоров’я майбутньої матері. Щоб носіння брекетів було ефективним і не викликало проблем, необхідно слідувати таким рекомендаціям:
- Приділяти велику увагу профілактиці карієсу і інших стоматологічних хвороб. З огляду на зміни, які відбуваються в організмі майбутньої мами, важливо особливо ретельно доглядати за порожниною рота, а також часто відвідувати стоматолога-терапевта для своєчасного виявлення захворювань.
- Відкоригувати свій раціон. Необхідно вживати продукти, які містять багато кальцію, – молоко, сир, сир, йогурт, кефір та ін. Якщо в організмі вагітної не вистачає для плода цього елемента, він бере його з зубів. Варто відмовитися від булочок, тортів, солодких напоїв, які сприяють активному утворенню нальоту на емалі.
- Регулярно відвідувати ортодонта – для контролю ходу лікування та активації брекетів (заміни гумок і / або дуг).На жаль, на заваді цьому може стати ускладнена вагітність.
- Раз на триместр проводити професійну чистку зубів з обробкою ремінералізуючою речовиною. Стоматолог також може призначити прийом препаратів на основі кальцію.
При плануванні будь-якої процедури краще отримати дозвіл від гінеколога, що веде вагітність