Виразки на губі хоч раз з’являлися у кожного з нас, незалежно від статі, віку та інших відмінностей. Що означає їх наявність? В яких ситуаціях виразки виникають у роті через прикушування, а коли варто звернутися за допомогою до лікаря? Відповіді на всі питання надаємо в цій статті.
Найчастіше хворобливі виразки в роті на губі проявляються після міцного сну. Буває, ви незручно поклали голову, і щелепа змістилася, а зуби прикусили м’які тканини слизової. На ранок це місце може опухнути, з’явиться невелика бульбашка, яка буде викликати хворобливі відчуття при розмові або прийманні їжі. У таких ситуаціях хвилюватися не варто. Через деякий час ранка на внутрішній стороні губи зникне. Зазвичай через пару годин або добу.
Набагато більш неприємними стають випадки, коли болюча мітка не зникає кілька днів, а згодом у роті з’являються аналогічні утворення. Вони свідчать про виразковий стоматит. Так називається захворювання запального характеру, яке супроводжують білі виразки на губах, а також на піднебінні, язиці та внутрішніх сторонах щік.
Таким чином проявляється складна форма стоматиту, при якому важко вживати їжу, з’являється схильність до зневоднення й інфекційного зараження (нерідко діагностують у пацієнтів з імунодефіцитом).
Причинами появи захворювання стають:
- низький імунітет;
- зловживання алкоголем і тютюном;
- травми порожнини рота;
- потрапляння бактерій у рот через немиті продукти, побутові предмети тощо;
- вживання води та їжі низької якості.
У деяких ситуаціях хворобу можуть спровокувати алергічні або токсичні реакції на медикаменти, матеріали та препарати, що використовуються під час стоматологічних процедур. Захворювання також викликають гормональний дисбаланс, проблеми з кровообігом, запалення кишківника та стрес.
Симптоми стоматиту, його класифікація
Якщо у дитини з’явилася біла ранка на внутрішній стороні губи, краще повести її на огляд до стоматолога, щоб попередити негативні наслідки. Найчастіше недуга діагностується у дітей від 1 до 3 років, дещо менше вона зустрічається у немовлят. Дошкільнята і школярі хворіють вкрай рідко. Пік захворюваності зазвичай навесні, коли всі відчувають ослаблення імунітету.
Фахівці виділяють 4 види стоматиту: травматичний, інфекційний, алергічний та хронічний. Спочатку з’являються маленькі виразки на губах у дитини, далі спостерігається набряк ротової порожнини і губ. Слизова стає яскраво червоного кольору. Згодом відмітини починають поширюватися на язик, піднебіння та щоки. Нерідко вони з’являються внаслідок травмування тканин брекетами, пластиною або зруйнованим зубом.
Поява бульбашок свідчить про інфекційний характер захворювання. Утворитись вони можуть також на обличчі (на носі, щоках і губах). Такі прояви затримуються на кілька днів, а потім перетворюються в сліди ерозії, з додаванням головного, суглобового або м’язового болю, а також збільшення лімфовузлів. Додатковими симптомами стоматиту є сухість та печіння у роті. Виникає біль при вживанні їжі. Інколи можуть втратити чутливість сосочки, розташовані на язиці.
Діагностика і лікування захворювання
Помітивши білі виразки на губах у дітей, краще звернутися за допомогою до стоматолога, тому що невинні, на перший погляд, симптоми здатні призвести до серйозних наслідків. Якщо стоматит з’явився як результат подразнення при використанні протеза або брекетів, згодом може розвинутися лейкоплакия. Захворювання впливає на структуру і загальний вигляд слизової. Коли занедбати й цю стадію, є ризик появи злоякісної пухлини.
Кровоточивість ясен та випадання зубів (в складних випадках) можуть стати неприємними наслідками перших ранок. Водночас ви помітите зниження імунітету. Пацієнти нерідко скаржаться на виникнення ларингіту.
Виразка на внутрішній поверхні нижньої губи, причини виникнення якої не пов’язані з незручною позою уві сні або прикушення слизової, повинна бути оглянута лікарем. Стоматолог збере анамнез, конкретизує індивідуальні особливості, оцінить стан ротової порожнини та зубів. Іноді потрібен мазок, щоб за результатами дослідження підібрати відповідні лікарські препарати. Наприклад, вивчити біохімічні якості слини, визначити чутливість слизової та ін.
Чим лікувати виразку на нижній губі? Стоматологи рекомендують полоскання із застосуванням «Мірамістину», «Хлоргексидину» і «Фурациліну». Вони знімають свербіж та больові відчуття, а також допомагають видалити залишки їжі й бактерії-подразники з ротової порожнини. При сильних болях роблять аплікації, що усувають неприємні відчуття:
- Інфекційний стоматит лікують ультрафіолетом. Застосовують обробку антисептиками.
- Везикулярний — противірусними препаратами, відпочинком та великою кількістю гарячих напоїв.
- При виразково-некротичному допомагають: професійна чистка, приймання полівітамінів, знезараження.
- При алергічному необхідно усунути алергени й зробити крапельниці з ліками. Вони скорочують наслідки реакції.
- При хронічному рецидивуючому афтозному використовують анальгетичні та антисептичні засоби, аплікації з антибіотиками й протеолітиками.
Виявивши виразки на слизовій губ, що робити в першу чергу? Не займайтеся самолікуванням. Уникайте попадання гарячого, холодного, гострої, солоної та кислої їжі. Не торкайтеся новоутворення щіткою, щоб не завдати більшої шкоди слизовій. Зверніться до лікаря й опишіть симптоми, з якими ви зіткнулися. Стоматолог допоможе позбутися від них в короткий термін. Виразка на губі, лікування якої підбирається індивідуально, зникає безслідно, якщо своєчасно приділити їй увагу.
Дбайте про здоров’я! Не забувайте про необхідність профілактичних відвідувань стоматолога та стежте за самопочуттям.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |