Пухлина щоки після стоматологічного лікування: причини хворобливого стану та методи його усунення
Нерідко після стоматологічних маніпуляцій відчувається певний дискомфорт у роті. Причиною хворобливих відчуттів може бути як нормальне пломбування, так і видалення зуба. Найчастіше біль проходить за кілька днів. Що робити, якщо після відвідування стоматолога набрякла щока? Як зняти набряк? Коли такий стан вважається нормою, а коли він свідчить про розвиток патологічного процесу? Розбираймося разом.
Чому опухає щока після відвідування стоматологічного кабінету
Набряк — це надмірне накопичення крові в позаклітинних просторах. Може виникнути після лікування зуба з різних причин:
- Неякісно проведено лікування каналів. Набрякає щока і в тому випадку, якщо нерв не був повністю видалений. Така реакція виникає як відповідь на потрапляння інфекції в канал зуба.
- Виявилася алергія на пломбувальний матеріал або анестетик. В останньому випадку може відчуватися невелика сверблячка і біль у тому місці, куди був зроблений укол.
- Проводилося розсічення ясен. Такі маніпуляції проводять, наприклад, для вилучення гною.
- Неакуратно виконано лікування періодонтиту. Якщо стоматолог промивав канал від скупченого гною спеціальною речовиною і випадково потрапив на слизову, результатом може стати пухлина щоки.
- Розвинувся запальний процес. Це є наслідком некоректно підібраної тактики лікування чи недотримання всіх її правил. Також хворобливий процес розвивається через недбалість пацієнта, наприклад, коли після відвідин стоматолога одразу приймалася їжа.
Якщо після видалення зуба набрякла щока, це нормальний стан, оскільки під час екстракції розриваються судини. Про такі наслідки лікар обов’язково попереджає пацієнта перед втручанням. У деяких випадках набряк свідчить про розвиток патогенного процесу. При використанні нестерильних інструментів у лунку може потрапити інфекція. Таке відбувається при вимиванні з рани кров’яного згустку. Неприємність може статися, якщо, наприклад, після видалення зуба пацієнт не дотримувався рекомендацій лікаря: не дочекавшись поки пройдуть 2 години після процедури, поїв і прополоскав рот.
Набряк вважається нормальним явищем при видаленні зуба мудрості. Процедура часто травматична через особливості розміщення вісімки (доступ обмежений), неправильного її зростання. Нерідко такий зуб покритий слизовою або навіть кісткою. У цьому випадку розсікають слизову оболонку, накладають шви. Крім того, пацієнтам часто важко широко відкривати рота. Усі ці фактори роблять процес видалення складним.
Коли пухлина вважається нормою, а коли є патологією
У деяких випадках пухлина виникає як природна реакція на втручання. Набряк утворюється з одного боку (там, де проводилася процедура).Нормою вважається такий стан:
- набрякає права або ліва щока в перші дні після маніпуляцій;
- набряк поступово зменшується, як і хворобливі відчуття;
- температура в нормі або трохи підвищена;
- болючість при ковтанні або жуванні не сильно виражена.
Бити на сполох стоїть у тому випадку, коли спостерігається тенденція до прогресу: збільшується набряк, підвищується температура тіла, виникає загальне нездужання. Неприємний гнильний запах з рота, сильний пульсуючий біль, що не вгамовується анальгетиками, теж є небажаними симптомами. Такі прояви мають стати приводом для звернення до лікаря. Тільки фахівець визначить, чому виник набряк, та підкаже, що робити.
Скільки може не сходити пухлина
Важко сказати, скільки протримається пухлина у кожному конкретному випадку. Багато залежить від складності втручання, що проводиться, і особливостей організму. Якщо видалили зуб, набряк досягає свого піку на третій день. Після цього він починає поступово йти на спад. У цей час може з’явитися гематома.
У нормі пухлина повинна зійти не пізніше ніж через 7 днів. Якщо такого не сталося, потрібно обов’язково відвідати лікаря. Чим раніше буде надано допомогу, тим більше шансів на запобігання ускладненням.
Як усунути пухлину
Якщо після стоматологічних маніпуляцій набрякла щока, важливо знати, що робити в такій ситуації. Для початку варто виміряти температуру. У нормі вона може збільшитися до 37–37,5°C. Крім того, необхідно дотримуватись таких рекомендацій:
- Прикласти до хворої щоки холодний компрес на кілька хвилин. Це допоможе зняти біль та зменшити набряк. Робити компрес варто кожні пів години відразу після видалення зуба (протягом першої доби). Далі прикладати холод заборонено.
- Виконувати всі рекомендації лікаря з догляду. Фахівець зазвичай застерігає, що після певних маніпуляцій може виникнути припухлість.
- Полоскати рот або робити ротові ванни (залежно від процедур, які передували набряку).
- Використовувати спеціальні гелі. Вони допоможуть знизити набряклість тканин та болючість, а також ефективно борються із запальними процесами.
У деяких випадках призначаються антибіотики для зниження ризику приєднання інфекції. Їх необхідно приймати лише під суворим контролем лікаря за певною схемою. Чим лікувати набряк, якщо він виник унаслідок алергічної реакції? У цьому випадку додатково приймають антигістамінні («Тавегіл», «Супрастин» та ін.).
Профілактика виникнення пухлини
Іноді від пацієнта нічого не залежить, тканини набрякають у відповідь на втручання. У такому разі потрібно знати, що робити для якнайшвидшого одужання. Але часто пацієнти самі сприяють розвитку хворобливого процесу. Тому після відвідин стоматологічного кабінету важливо виконувати всі рекомендації лікаря. Серед них можуть бути такі поради:
- дотримуватися обережності при прийомі їжі, чистці зубів, полосканні рота;
- не їсти та пити протягом певного часу (тривалість залежить від маніпуляцій, які проводилися);
- приймати всі рекомендовані препарати, дотримуючись час прийому та дозування, не припиняти їх вживання самостійно;
- після видалення зуба змащувати лунку спеціальними мазями, не чіпати її руками.
Особливо потрібно стежити за виконанням дитини всіх призначень фахівця, а також за дотриманням нею правил гігієни. Діти часто недостатньо приділяють уваги чистці зубів, через що може приєднатися інфекція.
Перед будь-якими стоматологічними маніпуляціями варто провести професійну гігієну ротової порожнини. Це дозволить усунути тут патогенну мікрофлору.
Якщо набряку щоки не вдалося уникнути й ви розумієте, що стан тільки погіршується, потрібно якнайшвидше відвідати стоматолога. Записатися на прийом можна за телефонами:
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |