Гнійник на яснах: що можна зробити в домашніх умовах
Нарив на яснах — це запальне захворювання м’яких тканин навколо кореня зуба. Ущільнення з гноєм є захисним механізмом, який заважає розповсюдженню інфекції по всьому організму. Воно може бути невеликим або мати значні розміри. У будь-якому випадку така проблема потребує пильної уваги з боку фахівця.
Причини появи гнійника
Утворення нариву на яснах викликають різні причини:
- Періодонтит — ускладнення карієсу, при якому патогени проникають у пульпу і виходять в періодонт через апікальний отвір у верхівці кореня зуба. У цьому випадку утворюється кіста, вміст якої може прокладати собі шлях через м’які тканини в ротову порожнину. Тоді утворюється білий нарив.
- Травмування тканин, наприклад, неякісною пломбою, протезами, надколотими зубами, твердими продуктами.
- Пародонтит — запальне захворювання ясен, при якому утворюються пародонтальні кишені. Накопичення в них залишків їжі, зубних відкладень робить тканини вразливими до інфекції.
- Інфекційні хвороби (ГРЗ, тонзиліт), захворювання ШКТ.
- Недостатня гігієна ротової порожнини.
- Зниження імунітету, коли шкідливі мікроорганізми можуть легко потрапити до слизових оболонок.
Загноїтися ясна можуть і після видалення зуба. Таке трапляється при недотриманні рекомендацій лікаря, випадковому вимиванні згустку з лунки.
З’явитися нарив може у дорослої людини або у дитини.Так, карієс у дітей розвивається дуже швидкими темпами — від каріозної плями до періодонтиту може пройти лише кілька місяців. Водночас у дорослих цей процес може тривати роками.
Симптоми, що супроводжують появу нариву на яснах
На початкових етапах прояву абсцесу при пережовуванні їжі та ковтанні виникає дискомфорт у порожнині рота. Ясна запалюються, відчувається безперервний пульсуючий біль. У проблемному місці утворюється порожнина з рідким вмістом, який чітко простежується. Серед інших можливих симптомів варто виділити:
- потемніння емалі зубів;
- підвищену чутливість тканин до температурних подразників;
- неприємний запах з рота;
- кровоточивість ясен;
- підвищення температури тіла;
- гіркий присмак у роті;
- больові відчуття при натисканні на зуб;
- загальну слабкість.
Якщо великий нарив, може опухати щока, мова стає нерозбірливою.
Чим загрожує абсцес ясен
Багато пацієнтів часто не надають проблемі особливого значення, вважаючи, що її можна усунути в домашніх умовах. У певних випадках гній справді може довільно виділятися. Але слід розуміти, що навіть якщо нарив зникне, то причинний фактор залишиться. В організмі постійно буде присутнім джерело інфекції. І, коли постає питання, як усунути патогенну мікрофлору, потрібно розуміти, що без допомоги фахівця не обійтися.
Якщо вчасно не звернутися до стоматолога, гнійник може зруйнувати кістку щелепи, а також структури пародонту, що підвищує ризик втрати зуба. Крім того, у занедбаних випадках інфекція може потрапити у кровотік. Такий стан вже є небезпечним для життя людини.
Що можна зробити в домашніх умовах
При гнійному утворенні в порожнині рота потрібно обов’язково записатися на прийом до стоматолога. Чекати на візит можна, якщо немає болю та інших неприємних відчуттів. Але що робити, коли до огляду ще багато часу, а людина зазнає сильного дискомфорту? Варто спробувати полегшити собі стан самостійно. Для цього потрібно знати, чим полоскати зуби.
При нариві на яснах часто використовують такі антисептичні розчини, як “Хлоргексидин”, “Фурацилін” або “Мірамістин”. Ці препарати доступні та продаються в кожній аптеці. Добре для полоскань підходять відвари календули, ромашки, кори дуба, шавлії. Їх готують згідно з інструкцією, вказаною на упаковці. Фахівці також рекомендують використовувати содо-сольовий розчин (по 0,5 ч. л.).на склянку води), до якої можна додати кілька крапель йоду.
При сильному болю полоскання допомагають не завжди. Як позбутися неприємних відчуттів, підкаже лікар. У цьому випадку призначаються знеболювальні та протизапальні засоби.
Деякі рекомендації щодо проведення домашнього лікування
Будь-які полоскання повинні проводитися засобами кімнатної температури. Гарячий розчин, відвар чи їжа лише посилить розвиток запального процесу. Полоскати ротову порожнину потрібно після кожного прийому їжі, а також коли починаються напади болю.
Багатьох також цікавить, чи можна розкрити гнійник самостійно. Відповідь однозначна – ні! На додаток, будь-яке роздратування проблемного місця може погіршити ситуацію.
Професійне лікування нариву на яснах
Після проведення діагностики та визначення причинного фактора, лікар вирішує, чим лікувати нарив. Дії лікаря насамперед спрямовані на усунення джерела інфекції. Як правило, спочатку виконується професійне чищення зубів. Якщо проводити повну гігієну порожнини рота немає часу, оскільки потрібно терміново розкривати гнійник, лікар очистить від відкладень лише проблемну ділянку. Це дозволить запобігти повторному проникненню інфекції в рану. Кожне захворювання, яке спровокувало утворення нариву, передбачає свою методику лікування:
- Періодонтит. При захворюванні лікар вирішує, як прибрати інфекцію з каналів зуба та періодонту. Усувається вона під час терапевтичного та/або хірургічного лікування. У першому випадку лікар розкриває канали, прочищає, спочатку встановлює ліки та тимчасову пломбу, і через час, коли запальний процес вщухне, ставлять постійну пломбу. Якщо біля верхівки кореня утворилося велике джерело інфекції, іноді стоматолог-хірург розрізає ясна і кістку, видаляє кісту і прочищає хвору ділянку.
- Ускладнений пародонтит. За такої форми захворювання призначається протизапальна терапія. Лікар промиває пародонтальні кишені, використовуючи антисептичні препарати, закладає засоби, спрямовані на боротьбу із запаленням. У деяких випадках проводиться антибактеріальна терапія. Коли запалення усунуте, виконується кюретаж пародонтальних кишень. Це хірургічне втручання, яке передбачає очищення грануляцій з-під ясен.
Коли нарив виник через неправильно встановлені ортодонтичні або ортопедичні конструкції, їх знімають і коригують.
Профілактика нариву на яснах
Усунення гнійника на яснах — не дуже приємна процедура, тому патологію набагато легше попередити, ніж лікувати. З цієї причини варто звернути увагу на профілактичні заходи. Серед них:
- Ретельне дотримання гігієни ротової порожнини. Зубні відкладення є найчастішою причиною розвитку стоматологічних захворювань. Щоб ефективно видаляти наліт та залишки їжі з міжзубних щілин, знадобляться не лише паста та щітка, а й зубна нитка, ополіскувач.
- Періодичне відвідування стоматолога. При регулярних прийомах лікар зможе виявити захворювання на ранній стадії розвитку. Крім того, гігієніст проведе професійне чищення ротової порожнини, що дозволить видалити з неї патогенну мікрофлору.
- Правильне харчування, здоровий спосіб життя.
- Своєчасне лікування інфекційних захворювань.
Якщо все-таки не вдалося запобігти розвитку патогенного процесу і ви помітили перші ознаки нариву на ясні, зверніться якнайшвидше до лікаря. Записатися на прийом можна за телефоном.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |