Карієс, підвищена чутливість емалі, кровоточивість ясен – це далеко не весь перелік стоматологічних проблем дітей та дорослих. Однією з причин неприємностей є нестача вітамінів та корисних мікроелементів. Особливо страждають молочні зубки, коли руйнування дентину розвивається стрімко та можливі ускладнення. Щоб виявити хворобу на ранній стадії та не допустити серйозних наслідків, важливо не пропускати профілактичні огляди. Дитяча стоматологія при перших ознаках карієс застосовує ре мінералізацію ̶ відновлення емалі завдяки насиченню мінеральними компонентами.
Чому виникають проблеми
У здоровому стані поверхня зуба буде рівною та гладкою. Плями або пігментація повинні бути відсутніми. До руйнувань захисної оболонки у дорослих та дітей призводять такі фактори:
- неякісна гігієна ротової порожнини;
- наявність хронічних хвороб;
- нераціональне харчування;
- травми та мікротріщини;
- неправильний прикус;
- шкідливі звички.
Першою ознакою потреби вітамінів для зубів, стає чутливість під час їжі. Людині стає неприємно при вживанні гострих, солодких чи холодних продуктів та напоїв. За таких скарг стоматолог на огляді практично завжди виявляє демінералізацію та призначає лікування.
Як відновити захисний шар
Ремінералізація ̶ це штучний спосіб насичення емалі важливими мікроелементами. Процедура абсолютно безпечна, проводиться курсами, підходить як дітям, так і дорослим.
Але є природний варіант відновлення емалі. Для цього необхідно стежити за раціоном та приймати корисні для зубів вітаміни. Природна ремінералізація допоможе активізувати правильне харчування. Важливо виключити або звести до мінімуму вживання солодощів та газованих напоїв.
Ознаки дефіциту корисних речовин
Як зрозуміти яких вітамінів бракує зубам? Існують симптоми що свідчать про нестачу елементів:
- шорстка та тьмяна емаль;
- довге загоєння ран;
- розхитування і випадання зубів;
- часті стоматити та запалення слизових;
- неприємний запах;
- поява виразок на язику, щоках;
- надмірна сухість у роті;
- пухкість та кровоточивість ясен;
- зміна смаку при вживанні їжі.
Найчастіше зуби кришаться у дітей, підлітків, вагітних жінок із дефіцитом харчування. У зоні ризику люди що проживають у районах з неадекватним вмістом мінералів у ґрунті чи воді.
Основні вітаміни для зубів
На здоров’я ротової порожнини багато в чому впливають продукти що споживає людина. Важливо, щоб щоденний раціон був збалансованим та включав комплекс органічних сполук. Які вітаміни та мікроелементи необхідні? До списку основних корисних речовин для профілактики та лікування стоматологічних хвороб входять:
- Вітамін А. Необхідний для підтримки здоров’я ясен та цілісності емалі. Ретинол та каротин допомагають виробленню слини, яка очищає рот від бактерій та залишків їжі. Містяться в моркві, апельсинах, солодкому перці, шпинаті, капусті, яйцях, рибі.
- Вітаміни групи В. Ці органічні сполуки запобігають появі запалення та виразок на слизових оболонках ротової порожнини. В3 вважається важливим компонентом окислювально-відновних реакцій організму та не допускає розвитку дисбактеріозу. Отримати вітаміни цієї групи можна з м’яса, риби, молочних продуктів, шпинату. Також рекомендується включити до раціону мигдаль, волоські горіхи, насіння та злаки.
- Вітамін С. Необхідний для підвищення імунітету, поліпшення живлення слизової оболонки ясен та процесів кровообігу в судинах. Аскорбінова кислота в достатній кількості є в петрушці, кропі, цитрусових, обліписі, чорній смородині, яблуках. Зверніть увагу, що якщо приймати речовину у вигляді сиропів або розчинів, краще пити через трубочку. Це важливо задля захисту поверхні зубів.
- Вітамін D. Без нього неможливі обмінні процеси фосфору та кальцію. Ці речовини не засвоюються, а їх недолік загрожує руйнуванням кісткової тканини. Міститься у жирній рибі, яєчних жовтках, чорній ікрі, молоці кози. Також організм сам виробляє цю органічну сполуку при знаходженні на сонці.
- Вітамін Е. Вкрай необхідний малюкам при прорізуванні молочних зубів, оскільки зменшує болючість та набряклість ясен. Не менш важливий для дорослих. Токоферол допомагає загоєнню ранок у роті та відповідає за регенерацію м’яких тканин. Міститься у рибі, бобових, насінні соняшника, рослинній олії, горіхах, авокадо. При підборі комплексу дитячих вітамінів обов’язково має бути включений до складу препарату.
- Кальцій. Цей мікроелемент необхідний, якщо хочете мати міцні та здорові зуби. Коли організм відчуває дефіцит кальцію, нестача відшкодовується за рахунок виведення його з кісткових тканин. Це загрожує погіршенням стану зубів та стоматологічними захворюваннями. Міститься в молоці, сирі, йогурті, селери, кунжуті, мигдалі, тофу. Особливо потребують вітамінів з кальцієм діти, підлітки, вагітні та літні люди.
- Фтор. У розумній кількості цей елемент потрібний для здоров’я ротової порожнини. Фтор активно очищає поверхню зубів, бореться з бактеріями, бере участь у формуванні емалі. Міститься у зеленому чаї, мінеральній воді, часнику, волоських горіхах.
- Фосфор. Потрібен для обмінних процесів з кальцієм та утворення нерозчинних солей, які запобігають руйнуванню дентину. Входить до складу багатих білком продуктів, сухофруктів та цільного зерна.
- Цинк. Елемент необхідний для зміцнення емалі, контролю рівня бактерій у роті, покращення загального стану зубів та ясен. Джерелом цинку є червоне м’ясо, сир, устриці та чорний шоколад.
Корисні речовини можна отримати з їжі, але навіть за грамотного раціону не завжди вдається заповнити добову норму мікроелементів. Важко розрахувати скільки їх міститься у продуктах, плюс не завжди все засвоюється в потрібному обсязі. Додайте термічну обробку, при якій відбувається втрата органічних сполук. Тому лікарі рекомендують приймати вітамінні комплекси та найкращі з них повинні містити усі необхідні для здоров’я ротової порожнини мікроелементи.
Ефективні препарати для дорослих
Що робити, коли зуби кришаться та як не допустити такого стану? Тут важливо заповнити втрату кальцію. Його комбінують з іншими сполуками, котрі необхідні для засвоювання мінералу та напрямки за призначенням. Ефективно діють препарати:
- Кальцій-Д3 Нікомед, Норвегія;
- Osteocare, Великобританія;
- Кальцемін Адванс, США.
Не менш важливо дбати про підтримання здорової мікрофлори у ротовій порожнині. Для цього приймають пробіотики, які витісняють патогенні бактерії та стимулюють імунну систему. Найефективнішим вважається Salivarius Blis M 18. Цей штам міститься у багатьох добавках на iHerb.
Як вибрати вітаміни дітям
Підбирати препарати для дитини необхідно з урахуванням віку та стану здоров’я. Зазвичай для профілактики авітамінозу курс призначають восени та навесні. Коли відбувається активне зростання зубів, діти особливо потребують кальцію у поєднанні з D3 та В. Ефективно діють препарати:
- Юнівіт Кідс, Німеччина;
- Вітрум Кідс, США;
- Мульті-Табс Малюк Кальцій, Данія
Підібрати вітаміни для зубів та ясен у кожному конкретному випадку повинен лікар. Пам’ятайте: регулярне відвідування стоматолога допоможе запобігти карієсу та іншим хворобам порожнини рота!
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |