На прийомі у будь-якого лікаря пацієнт повинен показати йому язик, адже візуально за його зовнішнім виглядом можна визначити стан здоров’я людини. Якщо є тріщини на язиці, це привід пройти повноцінне обстеження. Причинами такого явища можуть бути різноманітні захворювання. Борозни розташовані у різних місцях — на кінчику, посередині, з боків. Вони можуть бути глибокими, «рваними», довгими та короткими. Навіть якщо тріщини дрібні та маленькі, потрібно розпочати лікування, адже згодом відбувається їх збільшення, у складці накопичується наліт, і це стане сприятливим середовищем для розмноження хвороботворних бактерій.
Різновиди проблеми
Глосит — саме так у стоматології називають хворобу, яка супроводжується розглянутим станом. Це запальний процес у ротовій порожнині, який може протікати у гострій та хронічній формах. Перший варіант рідко діагностується, а ось хронічна форма зустрічається часто: для неї характерний повільний розвиток симптомів, поява спочатку невеликих та неглибоких складок, які потім збільшуються у розмірах. Крім того, захворювання під назвою «глосит» може бути різних видів:
- атрофічний — поверхня стає гладкою, починаються проблеми з розпізнаванням смаку, а складки при цьому – незначні;
- десквамативна — язик начебто «розкреслений» глибокими лініями, візуально нагадує карту й тому має другу назву — «географічний»;
- ромбоподібний — борозни, що утворюються на поверхні органу, нагадують геометричні фігури, а патологічні зміни найчастіше присутні на середині язика.
Залежно від того, наскільки важко протікає глосит, розрізняють три його форми:
- катаральна — ураження не торкнулося глибоких тканин, супутні симптоми поодинокі, а загальне самопочуття хворого практично незмінне;
- виразкова (ускладнення катаральної форми) — орган стає рихлим, складки глибокі, а на поверхні формуються виразки, що кровоточать;
- гнійно-флегмонозний — найважча форма, що супроводжується утворенням свищів, запаленням та збільшенням лімфатичних вузлів, скупченням гною у тканині.
Від того, який вид захворювання розвивається, залежатиме клінічна картина. Якщо спочатку симптоми практично не виражені, то через деякий час людина починає відчувати сильний дискомфорт, який заважає вести звичний спосіб життя — порушується або стає неможливим вживання їжі та напоїв, навіть ведення звичайної розмови буде проблематичним.
Причини появи — норма та патологія
Нормою вважається тільки один варіант — явище наявне з народження. Такий стан називається складчастим глоситом і не потребує терапевтичного втручання. Єдине, про що попереджають лікарі — проводити ретельну гігієну ротової порожнини, щоб запобігти появі болючості та почервоніння у глибині складок. У всіх інших випадках йдеться про патологічні стани, які провокують появу глибоких тріщин на органі. До них належать:
- травмування тканин — прикушування, пошкодження гострими краями обламаних зубів, протезами у процесі адаптації до них;
- захворювання шлунково-кишкового тракту — гастрити, холецистити тощо;
- порушення функціонування щитоподібної залози;
- недостатнє надходження до організму вітамінів і мікроелементів;
- порушення неврологічного характеру;
- залізодефіцитна анемія;
- алергія на матеріали встановлених пломб та протезів;
- постійна втома та стреси;
- проблеми з синтезом гормонів.
Чому саме з’явилися тріщини на язиці у пацієнта, може визначити лише лікар. Багато що може пояснити сам хворий, тому що він пред’являтиме специфічні скарги.
Симптоматика, яка допомагає встановити причину
Звернутися за допомогою до спеціаліста потрібно у разі появи супутніх симптомів – біль та відчуття печіння, часткова чи повна втрата смаку, набряк язика, постійна сухість у роті. Що означає зміна зовнішнього вигляду рухомого органу у ротовій порожнині, можна зрозуміти після аналізу клінічної картини:
- невеликі тріщини з нальотом сірого чи білого кольору свідчить про прогресування гастриту з різним рівнем кислотності шлункового соку;
- глибокі борозни з темно-червоними плямами свідчать про можливе утворення виразки на слизовій оболонці шлунка або загострення виразкової хвороби;
- складки з боків супроводжують анемію, патології щитоподібної залози та проблеми з ендокринною системою;
- коричневий наліт з часто розташованими неглибокими борозенками вказує на високу ймовірність гепатиту чи холециститу;
- велика кількість мікротріщин на кінчику — це ознака стоматиту, травмування органу, хронічного стресу та безсоння.
Лікар не може встановити точний діагноз на основі лише огляду ротової порожнини та скарг пацієнта. Але зрозуміти, про що говорять борозенки та з чого варто починати обстеження, цілком реально.
Діагностика та лікування при появі глоситу
За допомогою потрібно звертатися до стоматолога, який проведе первинний огляд ротової порожнини та зможе зрозуміти, як вилікувати захворювання. Якщо стоматологічна причина відсутня, то пацієнт отримує направлення до інших вузьких фахівців, адже, перш ніж відновити зовнішній вигляд язика та усунути дискомфорт, необхідно позбутися першопричини такого патологічного стану. Для цього необхідно з’ясувати, яких вітамінів не вистачає організму, наскільки активно прогресують хвороби органів травної системи, чи є проблеми з виробленням гормонів щитоподібної залози, чи прихованого перебігу ендокринних захворювань.
У разі необхідності продовження лікування у стоматолога лікар вживає наступних заходів:
- проводить санацію ротової порожнини – лікує карієс, видаляє м’який та твердий наліт на зубах, коригує неправильний прикус, реставрує та протезує;
- виконує професійне чищення зубів і дає пацієнту роз’яснення щодо правильного проведення гігієнічних процедур;
- рекомендує дієту, що прибирає з раціону кислі, гострі, гарячі страви, алкогольні напої;
- обробляє поверхню органу антисептичними розчинами для вимивання нальоту та дезінфекції;
- накладає на патологічні осередки лікарські засоби зі знеболювальною, протизапальною та ранозагоювальною властивостями — питання про те, чим мазати вирішується в індивідуальному порядку.
Додатково призначаються вітамінні препарати, імуномодулятори, фізіотерапевтичні процедури. Це все підвищує імунітет та прискорює процес одужання.
Незалежно від того, у дорослого або у дитини з’явилися тріщини на язиці, потрібно звернутися за медичною допомогою. Якщо патологія виявлена вчасно, лікування буде недовгим й обов’язково зі сприятливим прогнозом. У занедбаних випадках може знадобитися хірургічне втручання, наприклад, при свищах, сформованих абсцесах з гнійним вмістом.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |