Видалення зуба — повноцінне хірургічне втручання, яке може супроводжуватись ускладненнями. Найчастіше діагностується нагноєння м’яких тканин, що свідчить про необхідність відвідати стоматолога. Лікар зможе з’ясувати причину розвитку проблеми, оцінити ступінь поширення патологічного процесу та призначити лікування.
Чому гнояться ясна після видалення зуба — 4 основні причини
Якщо гнояться ясна зуба після його видалення, це означає, що сталося інфікування лунки. Спровокувати проникнення інфекції у відкриту рану на м’яких тканинах ротової порожнини можуть:
- недотримання рекомендацій стоматолога для відновлювального періоду — самостійно було видалено кров’яний згусток, не проводяться полоскання, ігнорується період заборони вживання їжі та напоїв;
- порушення цілісності стінок гайморових пазух — ускладнення, яке прогнозувати та якому запобігти важко, адже все залежить від досвідченості та кваліфікації стоматолога;
- зниження загального імунітету у пацієнта — відбувається на тлі перебігу хронічних внутрішніх патологій, ендокринних порушень під час вагітності;
- стороннє тіло у ранці — уламок кореня видаленого зуба, частина ватного тампона, тому лікарі ретельно досліджують лунку після маніпуляції.
Максимальні ризики виникають при екстракції «зубів мудрості» — вони знаходяться у важкодоступному місці, а також часто мають викривлену коронкову частину або неправильно ростуть та прорізуються.
Спровокувати початок розвитку процесу нагноєння ясен після екстракції можуть наступні фактори:
- Приймання гормональних препаратів з естрогеном у складі. Вони посилюють обмінні процеси у клітинах, прискорюють кровотік. Внаслідок чого кров’яний згусток формується надто пухким й ушкоджується навіть при простому дотику до нього язиком.
- Складна процедура. Йдеться про видалення зуба з його сегментацією, відшаровуванням клаптя окістя.
- Цукровий діабет та аутоімунні захворювання в анамнезі у пацієнта. Вони порушують роботу системи згортання крові, що унеможливлює процес утворення згустку.
Причина запалення м’яких тканин ротової порожнини встановлюється стоматологом, до якого потрібно звернутися у разі виникнення перших ознак ускладнення.
Симптоми нагноєння ясен після хірургічного лікування
Першими ознаками того, що запалилася ясна після екстракції зубної одиниці будуть набряклість та почервоніння щоки, які зберігаються протягом 2 та більше днів відновлювального періоду. Супроводжується цей патологічний процес:
- болями — виражені, можуть бути пульсівними, тупими, супроводжуватися відчуттям тяжкості та тиску у місці проведення процедури;
- виділеннями з ранки, що мають специфічний кисло-солодкий смак, жовтий відтінок, можуть бути з домішками крові;
- з рота — гнильний, не зникає після гігієнічної процедури, полоскання рота;
- загальною слабкістю та сонливістю.
Людина скаржиться на біль голови, підвищення загальної температури тіла. Також можуть турбувати нудота та запаморочення.
Що робити при появі ознак нагноєння ясен?
Полоскання рота трав’яними настоями, самостійне видалення гною шляхом тиску на лунку, приймання препаратів — не допомагають, а лише погіршують ситуацію. Можлива трансформація гострого ускладнення в хронічну форму, яка супроводжується розростанням ясенної тканини та поширенням запального процесу в окістя. З появою перших симптомів аналізованого ускладнення необхідно звернутися за допомогою до стоматологічної клініки. Лікар огляне патологічний осередок, виявить причину патології та визначиться, як і чим лікувати. Найчастіше виконуються такі маніпуляції:
- Очищується лунка. Якщо виявляються залишки/уламки зуба, їх видаляють, потім порожнину промивають антибактеріальними, асептичними розчинами.
- Розкривається абсцес. Це необхідно для видалення гнійного вмісту та промивання тканин. Можливе подальше встановлення дренажу для відтоку ексудату та запобігання рецидиву запального процесу.
Лікар обов’язково призначає пацієнтові антибактеріальні препарати. Це можуть бути розчини для полоскання ротової порожнини чи таблетки для внутрішнього приймання. Кожні 3 дні хворий повинен буде відвідувати стоматолога для контролю над станом м’яких тканин і проведення необхідних процедур.
Запобігання ускладненням після видалення зуба
Щоб уникнути нагноєння м’яких тканин після хірургічного стоматологічного лікування, потрібно звертатися за допомогою до досвідченого лікаря та клініки з бездоганною репутацією. Крім того, пацієнт повинен відповідально поставитися до проходження відновлювального періоду та дотримуватися рекомендацій стоматолога:
- не видаляти примусово кров’яний згусток;
- не полоскати ротову порожнину без призначень лікаря;
- не гріти місце видалення та не прикладати до щоки холодний компрес;
- при больових відчуттях приймати знеболювальні, але не довше ніж 2 дні поспіль;
- проводити гігієнічні процедури, проте не впливати зубною щіткою на ясна в проблемному місці.
Біль і набряк, що зберігаються та посилюються протягом 2-3 днів після видалення зуба — перші симптоми нагноєння ясен. Потрібно максимально швидко звернутися за допомогою до стоматологічної клініки, тому що відсутність лікування може призвести до формування кісти, запалення окістя, загальної інтоксикації. Що робити при ускладненнях після екстракції зуба у дитини та дорослого — вирішує лікар. Самолікування призводить до тяжких наслідків та необхідності проведення хірургічного лікування в стаціонарних умовах.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |