Запалення і кровоточивість ясен: що використовувати для полоскання, щоб зупинити патологічний процес
Запальні процеси в ясенних тканинах супроводжуються дискомфортом та хворобливими відчуттями. Вони можуть мати різний характер і відрізняються між собою ступенем виразності. Перші симптоми патологічного процесу — кровоточивість та набряклість м’яких тканин. Багато хто не звертає уваги на ці ознаки. І дарма! Навіть незначні подразнення з часом можуть призвести до випадіння зубів. Цей факт змушує задуматися, чим полоскати ясна при запаленні.
Спеціальні розчини допомагають позбавитися частини бактерій і продуктів їх життєдіяльності в роті, знизити активність ферментів, захистити зубну емаль від накопичення нальоту.
Чому розвивається запалення
У порожнині рота завжди знаходяться корисні та шкідливі мікроорганізми. Вони існують у певному балансі. Компоненти слини мають знезаражуючий ефект, вимивають шкідливі бактерії з ротової порожнини. Але за сприятливих для себе умов патогени починають активно розмножуватися і стимулюють розвиток запалення. До факторів ризику відносять:
- погану якість гігієнічних процедур;
- вживання великої кількості вуглеводів;
- паління;
- генетичну схильність;
- дефіцит вітамінів та мікроелементів в організмі;
- застосування неякісних матеріалів при пломбуванні зубів;
- порушення роботи органів травного тракту;
- серцево-судинні хвороби, через які порушується кровопостачання;
- неправильний прикус, у якому ускладнена гігієна ротової порожнини;
- інфекційні хвороби;
- ослаблену імунну систему;
- фізичну чи хімічну травму слизової;
- карієс.
Запалення ясен проявляється у вигляді припухлості тканин, почервоніння і ниючого болю. Такий стан потребує лікування.
Запалення ясен: ефективні лікарські препарати
Вибір методу усунення запалення ясен залежить від причини, що спровокувала патологію. Найкраще використовувати різні розчини, що мають антисептичний та протизапальний ефект. Вони запобігають поширенню інфекції, знижуючи больові відчуття й усуваючи почервоніння та набряклість. Чим лікувати запалення, підкаже лікар. Найчастіше стоматологи призначають засоби, наведені у таблиці.
Препарат | Особливості застосування | Ефективність |
«Хлоргексидин» 0,05% або 1% | Готовий до застосування засіб. Розводити потрібно лише висококонцентровані препарати. Розчином можна полоскати рот, а ще краще робити ротові ванни | Добре бореться з бактеріями, але не захищає від грибків або вірусів. Препарат заборонено використовувати тривалий час, оскільки він впливає і на корисні мікроорганізми, порушуючи мікрофлору ротової порожнини |
«Мірамістин» | Препарат може використовуватися для полоскань по 10-15 мл, 3-4 рази на добу. Ним також змочують марлеві або ватяні тампони та прикладають до проблемного місця.
Препарат застосовують для дітей. Дозволено до використання при вагітності |
Вбиває більшу частину патогенів, знімає запалення і подразнення слизової оболонки |
«Стоматофіт» | Засіб концентрований, тому перед застосуванням його потрібно розвести. Не рекомендовано використовувати дітьми, оскільки містить спирт. Полоскання потрібно проводити 2-4 рази на добу. протягом 10 днів | Добре справляється із запаленням, оскільки містить речовини рослинного походження: ромашку, кору дуба, арніку |
«Тантум верде» | Можна сказати, що це той самий «Хлоргексидин». Головна відмінність – це підвищена концентрація діючої речовини. Застосовується не більше 2 разів на добу | Знімає набряк, знезаражує та усуває біль |
«Ротокан» | Засіб концентрований, тому вимагає розведення водою. Застосовується 3 десь у день їжі. Курс — 5 днів | Усуває набряк і спазми, сприяє швидкому загоєнню тканин |
Перекис водню | 1 ст. л. препарату розводять у 200 мл води | Ефективно справляється із сильними запаленнями. Застосовується, коли є нагноєння або ущільнення ясен |
«Малавіт» | Препарат на основі натуральних компонентів, тому дозволений для застосування дітьми. 10 крапель засобу розводять у 200 мл води. Використовується для полоскань 2-4 рази/день | Має антисептичну, знеболювальну та загоювальну дію. Впливає не лише на бактерії, а й на грибки, віруси |
«Хлорофіліпт» | Столову ложку спиртового розчину розводять у склянці води. Полоскати порожнину рота потрібно після їди 3-4 рази на день | Має антибактеріальний та загоюючий ефект. Прибирає набряки, знімає почервоніння, зволожує слизову оболонку. Запобігає поширенню інфекції при утворенні гнійників |
Для поліпшення імунітету та зняття алергії лікар може призначити імуномодулятори та антигістамінні препарати.
Чим полоскати порожнину рота при запальному процесі: народні засоби
Стоматолог може призначити засоби народної медицини, якщо випадок нескладний. Вони можуть виступати як додатковим способом лікування, і бути самостійним терапевтичним методом. Для полоскання порожнини рота підійдуть такі засоби:
- Розчин соди (1 ч. л. на склянку теплої кип’яченої води). Для отримання найкращого антисептичного ефекту можна полоскати рот ще й сіллю. Тоді її розводять у воді разом із содою в однакових пропорціях. Такий розчин можна використовувати, якщо у роті немає відкритих ран.
- Настій імбиру. Коренеплід натирають на дрібній тертці. 15 г кашки заливають половиною склянки води. Усе перемішують і залишають на пів доби у прохолодному місці. Такий настій також зміцнює та очищає емаль.
- Настоянка прополісу. Засіб має високі антисептичні властивості.
- Ефірні олії. Найчастіше це екстракти чайного дерева, обліпихи, кмину. Розчини на їх основі усувають біль, знімають почервоніння. Ефірними оліями можна змочувати ватяні тампони й робити аплікації.
- Трав’яні відвари. Знімають запалення та протистоять бактеріям деревій, шавлія, ромашка, кора дуба, звіробій. Придбати їх можна в аптеці. Щоб полоскати зуби травою потрібно правильно приготувати відвар. Спосіб приготування зазвичай вказують на упаковці. Полоскання роблять 2-6 разів на добу.
- Муміє — речовина біологічного походження. Воно має регенеративні властивості. 3 г засобу розчиняють у невеликій кількості води та застосовують за 1-2 рази.
- Спиртова настоянка хрону. Коренеплід натирають та заливають горілкою. Засіб настоюють протягом 20-30 днів, періодично збовтуючи. Для виготовлення розчину беруть 1 ч. л. настоянки та склянку води.
Займатися самолікуванням не можна. Народні засоби можна застосовувати лише з дозволу лікаря.
Які вітаміни можуть допомогти
Спровокувати запалення ясен може дефіцит корисних речовин в організмі. Особливо гостро реагують ясеневі тканини на нестачу вітаміну С. Надходження цієї речовини в організм у достатній кількості сприяє усуванню запалення і надає загальнозміцнюючий ефект.
Які захворювання супроводжуються запаленням ясен
При запальному процесі в м’яких тканинах та їх кровоточивості фахівець часто діагностує такі хвороби:
- Гінгівіт — захворювання ясен, яке може мати гострий або хронічний характер. Запальний процес протікає локально певній ділянці чи поширюється по всіх яснах. Зубоясенного з’єднання не торкається.
- Пародонтит — запалення опорного апарату зубів. На ранніх етапах розвитку хвороба проявляється легкою ранимістю та кровоточивістю ясен. Якщо не лікувати пародонтит, можна втратити зуби, які починають розхитуватися та випадати.
- Періодонтит — запалення тканин навколо зубного кореня, що призводить до руйнування кісткової тканини навколо верхівки зуба. Розвивається як ускладнення карієсу. Захворювання може тривалий час протікати безсимптомно. Вірною його ознакою стає потемнілі ясна, які набувають синюшного відтінку.
Кожне із захворювань вимагає своєчасної лікарської допомоги, що дозволить запобігти розвитку ускладнень.
Профілактика запалень ясен
Щоб уникнути запалення ясен і наслідків, які воно викликає, необхідно дотримуватися таких рекомендацій:
- Ретельно дотримуватись правил гігієни порожнини рота. Для цього потрібно чистити зуби двічі на день. Важливо також користуватися флосом та ополіскувачем.
- Збалансовано харчуватися. Необхідно ввести до раціону продукти, які забезпечать організм усіма необхідними корисними речовинами. Щоб зміцнити зуби, варто їсти тверді фрукти та овочі, наприклад, яблука та моркву. Це також дозволить очищати емаль природним чином.
- Двічі на рік проходити профілактичний огляд у стоматолога. Це дозволить виявляти захворювання на ранній стадії розвитку. Крім того, лікар проведе професійну гігієну, в ході якої усуваються м’який наліт та зубний камінь, що є сприятливим середовищем для розвитку бактерій.
Коли запальний процес таки почався, необхідно з’ясувати причину. У цьому допоможе спеціаліст. Він також підкаже, чим краще полоскати рот.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |