Герпес на губах: чому з’являється, які засоби дозволяють ефективно боротися з вірусом
Герпес, застуда на губах, простий бульбашковий лишай — прояви вірусної інфекції називають по-різному. Виникає болячка у період загострень сезонних захворювань, що не дивно, адже в цей час знижується імунітет, а на цьому тлі й активізується збудник. Захворювання супроводжується болем. Його неможливо приховати, що у багатьох викликає психологічний дискомфорт. Тому люди, стикаючись з проблемою, шукають ефективні ліки проти герпесу на губах.
Сьогодні фармацевтичний ринок пропонує різні засоби для боротьби з захворюванням. Щоб не помилитися у виборі, потрібно ознайомитись з видами препаратів.
Як проявляється герпес на губах
Науково доведено, що понад 90% населення планети є носіями вірусу простого герпесу I або II типу. Збудник знаходиться в організмі у сплячому стані, а за сприятливих для себе умов може активізуватися. Проте симптоми хвороби проявляються не в усіх. Деякі люди ніколи не мають неприємних відчуттів, в інших періодично з’являються висипання на губах. Виникати можуть і на статевих органах чи решті частин тіла. Ознаки захворювання:
- свербіж, поколювання та печіння на місці ураження – перші симптоми;
- почервоніння інфікованої ділянки;
- збільшення ураженої зони;
- поява групових дрібних бульбашок, заповнених серозною рідиною.
У деяких випадках може підвищуватись температура тіла, з’являється ломота в тілі, збільшуються лімфатичні вузли. Згодом бульбашки тріскаються. На їх місці з’являються виразки. Вони підсихають, утворюються скоринки, які з часом відпадають.
Вірус герпесу заразний, передається різними шляхами (повітряно-краплинний, контактно-побутовий, статевий). Збудник нерідко потрапляє в організм дитини від матері під час пологів (при проходженні статевих шляхів).
Причини виникнення герпесу на губах
Як було зазначено вище, найчастіше проявляється захворювання під час зниження захисних сил організму. Спровокувати проблему можуть й інші фактори:
- авітаміноз;
- стрес;
- переохолодження організму;
- тривале перебування на сонці, захоплення солярієм;
- фізична перенапруга;
- пост- або передменструальний період;
- ГРЗ, ГРВІ чи будь-яка бактеріальна інфекція;
- травма (забиті місця, опік та ін.);
- різке схуднення (наприклад, при жорстокій дієті).
Захворювання має рецидивний характер. Частота його проявів залежить від індивідуальних особливостей організму. Рецидиви можуть траплятися раз на 2-3 роки або кілька разів на рік. Якщо вони проявляються частіше ніж 4 рази на рік, потрібно звернутися до фахівця для з’ясування причини можливого імунодефіцитного стану. І тут проводиться як місцеве, так і загальне лікування.
Як швидко вилікувати герпес на губах
Сучасна медицина поки що не знає, як повністю усунути вірус простого герпесу з організму. Тому лікування застуди на губах спрямоване на симптоми, зниження активності вірусу в організмі. Які ліки приймати підкаже лікар.
Таблетовані препарати
Оскільки захворювання має вірусну природу, призначаються противірусні засоби у таблетках. Вони допомагають блокувати активність вірусу. Такі препарати впливають на весь організм. Вони потрапляють у ШКТ, а потім кровоносним руслом транспортуються до ураженої ділянки. Іноді таблетовані препарати застосовують з запобіжною метою (наприклад, перед оперативним втручанням). Фахівці виділяють найкращі засоби у таблетках:
- «Фавірокс». Випускається у різних дозах. Дієва речовина — фамцикловір. Відрізняється вираженою дією проти вірусу простого герпесу І та ІІ типів. У разі приймання препарату на стадії розвитку захворювання можна попередити появу висипань.
- «Валтрекс» — ефективний засіб проти застуди на губах. Дієва речовина — валацикловір. Виявляє високу ефективність проти застуди на губах. Протистоїть різним видам герпесу. Засіб приймається двічі на день. Відпускається за рецептом.
- «Ацикловір». Препарат добре справляється з вірусом простого герпесу І та ІІ типів. Дієва речовина – ацикловір. Приймається до 4 разів на добу. Препарат з обережністю призначають людям похилого віку. При проходженні курсу необхідно пити багато води.
- «Ізопринозін». Дієва речовина – інозин пранобекс, який посилює захисні функції організму. Підвищує активність ацикловіру, що дозволяє ефективно лікувати тяжкі форми захворювання. У цьому випадку можуть призначатися підвищені дози.
- «Аміксин». Противірусний засіб, який є ефективним і проти герпетичної інфекції. Застосовується також за рецидивів хвороби.
Будь-які препарати у таблетках повинні прийматися за призначенням лікаря та під суворим контролем.
Мазі та креми
Найпопулярніші засоби для лікування герпесу на губах – це креми та мазі. Вони дозволяють швидко зняти небажані симптоми, загоїти виразки. Відрізняються доступністю та відносною безпекою. Лікарі часто призначають такі препарати:
- «Ацикловір». Існує не лише таблетований засіб, є варіанти у вигляді мазі, крему. Ефективність доведена у ході клінічних досліджень. До складу входить допоміжна речовина – вазелін. Мазь наносять на уражену ділянку кілька разів на добу.
- «Зовіракс». Теж засіб на основі ацикловіру. Головна відмінність від попереднього препарату полягає у допоміжній речовині. Тут нею виступає пропіленгліколь, який забезпечує краще вбирання мазі. Вартість засобу на порядок вища.
- «Пенцикловір». Препарат рекомендований ВООЗ, оскільки він успішно пройшов клінічні дослідження. Може застосовуватися для пацієнтів зі стійкістю до ацикловіру.
- «Віворакс». Мазь на основі ацикловіру, який у ній є у зв’язаній формі. Допоміжні речовини у препараті – білий м’який парафін, очищена вода.
Який засіб краще обрати, підкаже лікар. Мазь наносять за допомогою ватної палички 3-5 разів на день, якщо ще немає висипів, а при їх появі — кожні 3-4 години.
Допоміжні засоби
При лікуванні нерідко використовують допоміжні препарати, що сприяють швидкому загоєнню, пригнічують вторинну бактеріальну інфекцію. Це можуть бути такі засоби:
- Імуномодулятори («Циклоферон», «Анаферон»). Підвищують імунітет, завдяки чому активність вірусу пригнічується, запобігають рецидивам.
- Антисептики («Хлоргексидин», «Мірамістин»). Використовуються для обробки місць уражень. Дозволяють запобігти повторним зараженням.
- Нестероїдні протизапальні препарати («Німесил»). Дозволяють усунути запальний процес, яким супроводжується герпетична інфекція.
- Жарознижувальні («Парацетамол», «Ібупрофен»). Застосовуються, коли захворювання супроводжується підвищенням температури.
- Антигістамінні («Еріус», «Едем»). Дозволяють зняти сильний свербіж, яким у деяких випадках супроводжується герпес на губах.
- Вітаміни групи B та C. Застосування препаратів на ранній стадії захворювання дає можливість зняти симптоми. Вітамін E усуває хворобливі відчуття, сприяє загоєнню виразок.
Якщо герпес на губах з’явився у дитини, їй призначають спеціальну дієту. На час лікування з раціону виключають цитруси, солодощі, горіхи, копченість.