Ниють і болять передні (верхні) зуби: причини виникнення проблеми та її усунення
Зубний біль вкрай неприємний. Він суттєво знижує якість життя, викликає відчуття занепокоєння. Такий симптом не виникає сам собою, а є сигналом про порушення в організмі, які потрібно виправити. Багато питань у пацієнтів спричиняє стан, коли болить передній зуб. Фронтальна частина зубного ряду багато у чому визначає красу посмішки. Щоб не пропустити якесь захворювання та не допустити ускладнень, а разом з ними й втрату зуба, варто якнайшвидше звернутися до стоматолога.
Чому болять передні зуби
Спровокувати неприємний симптом можуть різні фактори. Серед найпоширеніших причин варто виділити:
- Карієс. Порушення цілісності емалі та ураження дентину супроводжуються виникненням дискомфортних відчуттів. Якщо зуб сильно болить, це може свідчити про те, що інфекція зайшла надто глибоко. У такому випадку розвивається пульпіт — захворювання, при якому запалюється нерв.
- Гіперестезія (підвищена чутливість зубів). Біль у цьому разі проявляється як реакція на термічні чи хімічні подразники. Розвиватися гіперестезія може з різних причин — механічні пошкодження емалі, часті дії кислот, стоматологічні захворювання тощо.
- Авітаміноз. Здоров’я ротової порожнини багато у чому залежить від надходження в організм усіх необхідних вітамінів і мікроелементів. При бідному раціоні може виникати не лише біль. Підвищується ймовірність розхитування та випадання зубів.
- Травму щелепи. Зубний біль може виникати на місці удару. Така проблема не рідкість для рухливої дитини. Крім того, спровокувати проблему можуть сильні механічні навантаження, наприклад, часте розкушування горіхів. Звичка гризти нігті, олівці теж негативно позначається на стані зубів.
- Нещодавно проведену процедуру відбілювання. Освітлення емалі передбачає чищення зубів від нальоту та зубного каменю, застосування спеціальних речовин. Внаслідок цього після процедури може збільшитися чутливість.
- Оголення шийки зуба. Проблема може бути локалізованою чи генералізованою. Виникає вона й на тлі рецесії, коли нижні ясна опускаються, а верхні — підіймаються. Спровокувати патологію можуть різні фактори — певні захворювання, травми, неправильне харчування тощо.
- Нещодавно проведені стоматологічні маніпуляції, наприклад, пломбування. Зуб може реагувати на втручання. Найчастіше неприємні відчуття проходять через кілька днів після лікування. У деяких випадках дискомфорт може з’являтися внаслідок алергічної реакції. Біль може виникати також після видалення зуба у відповідь на травмування ясен. Іноді пацієнту важко визначити проблемне місце, і йому здається, що болить сусідній з лункою зуб.
- Бруксизм — мимовільний скрегіт зубами. Зазвичай проявляється у нічний час, тому людина може навіть не підозрювати про патологію. Тільки вранці вона відчуватиме, що болять зуби верхньої та нижньої щелепи. Така ситуація можлива також при сильному стисненні їх, що часто трапляється під час стресу, нервової перенапруги.
Якщо у людини симптоми ГРВІ, грипу чи інфекції носових пазух, існує ймовірність, що зубний біль пов’язаний з застудою. Носові пазухи близько розташовані до коріння зубів верхньої щелепи, це пояснює, чому вони починають боліти. Будь-який тиск, неприємні відчуття можуть переходити на прилеглі структури. Так, зубний біль нерідко супроводжує синусит.
Клінічна картина
Біль у зубах, що знаходяться у фронтальній частині посмішки, буває різного характеру — тупий, різкий, прострілювальний, пульсівний тощо. Боліти може один зуб, проте іноді неприємні відчуття зачіпають цілі ділянки нижньої та верхньої щелеп. Під час такого нападу підвищується слиновиділення, стає складно розмовляти. Емаль може гостро реагувати на солодке, кисле, холодне чи гаряче. Згодом навіть важко вдихати холодне повітря.
При пульпіті біль наростає у нічний час. Він може віддавати в інші ділянки голови — око, скроню, вухо. Неприємні відчуття наростають при натисканні на проблемне місце, тому стає складно жувати.
Не варто зволікати з візитом до стоматолога, якщо крім болю у зубі спостерігається його розхитування. Лікар підкаже, що робити, щоб зберегти цілісність зубного ряду.
Перша допомога при болю у передніх зубах
Не завжди є можливість одразу відвідати стоматологічний кабінет. У цьому випадку варто спробувати зменшити дискомфорт самостійно. Допомогти можуть такі методи:
- Приймання знеболювального препарату. Якщо біль дуже сильний, потрібно спробувати купірувати його. Які використовувати ліки, має порадити лікар. Часто призначається «Німесил», «Нурофен», «Найз», «Парацетамол» тощо.
- Полоскання ротової порожнини. Використовувати з цією метою потрібно содо-сольовий розчин – по 0,5 ч. л. на склянку води. Можна ще додати кілька крапель йоду. Такий засіб має високі антисептичні властивості.
- Чищення зубів спеціальною пастою. Вона містить карбонати магнію, калію, натрію, які зміцнюють емаль. Цей метод підійде, якщо зуби стали надто чутливими.
Потрібно розуміти, що такі заходи мають лише короткостроковий ефект і не усувають причину. Лікар визначає причинний фактор під час діагностики, після чого вирішує, що робити.
Біль у передніх зубах: лікування
Лікування проводять залежно від причини, що спровокувала неприємні симптоми. При пошкодженнях емалі дієвими будуть такі процедури, як ремінералізація та фторування зубів. Ці методики застосовуються, якщо проблема викликана нестачею корисних речовин в організмі. При утворенні зубного каменю проводять професійне чищення ротової порожнини. Для відновлення нормального рівня ясен може знадобитися хірургічне втручання.
При каріозному ураженні лікар проведе процедуру пломбування. Якщо вже розвинувся пульпіт, здебільшого нерв видаляють. Зберегти його можна лише на початковому етапі розвитку хвороби (два тижні від ураження пульпи). На жаль, пацієнти зазвичай звертаються, коли недуг вже занедбаний, тому проводиться процедура депульпування. Нерв видаляють, очищають канали та пломбують, відтворюють анатомічну форму зуба за допомогою композитних матеріалів. Таке лікування проводиться у кілька етапів.
Запобігання виникненню зубного болю
Чи можуть хворіти повністю здорові зуби? Ні. Щоб зберегти здоров’я ротової порожнини, необхідно велику увагу приділити запобіганню стоматологічним захворюванням. Для цього потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
- забезпечити якісну гігієну ротової порожнини, важливо стежити за її виконанням і у дитини;
- не використовувати жорстку зубну щітку, яка може пошкоджувати емаль і м’які тканини;
- освоїти правильну техніку чищення зубів;
- відмовитися від відбілювальних паст, що містять агресивні компоненти та абразиви;
- збалансувати свій раціон.
Одним з основних правил запобігання болю є регулярне відвідування стоматолога – раз на пів року. Це дозволить своєчасно виявляти хвороби ротової порожнини, замінювати старі пломби, проводити професійну гігієну, фторування тощо. Необхідні заходи визначаються у кожному випадку індивідуально.