iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
Зв'язок з нами
+380 (73) 528 20 98
Київ, ЖК Комфорт Таун, вул. Регенераторна, 4, кор.16-1
смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11

Правильний прикус у людини: фото зубів

Зміст
  Отримати консультацію
  Залишіть свої контакти і ми зв'яжемося з вами   Правильний прикус: яким повинен бути, коли потрібна корекція

   Правильний прикус у людини визначено такою позицією зубів, при якій зберігається привабливість усмішки, не порушується здоров’я порожнини рота і організму в цілому. Виглядає він гармонійно, не впадає в очі. Але у деяких людей прикус фізіологічно неправильний. Зазвичай він помітний з боку навіть без обстеження. Щоб запобігти появі різних супутніх проблем, необхідно провести ортодонтичне лікування.

   Правильний прикус: який він

   Прикус – спосіб взаємодії зубів обох щелеп при повному їхньому змиканні. Якщо він правильний, не з’являються складності при жуванні і вимові звуків, естетика посмішки не порушена, але все ж можлива наявність незначних дефектів. Як виглядає прикус, який не потребує ортодонтичного лікування? Його основні характеристики:

   1. Наявність 28-32 зубів. «Вісімки» виростають не у всіх людей, що визначено генетичним фактором. Їх наявність (якщо вони виросли правильно) або відсутність не впливає на змикання щелеп. Більш того, в деяких випадках видалення зубів мудрості показано при ортодонтичному лікуванні. Тоді в роті з’являється більше вільного місця.
   2. Симетричність в змиканні зубних рядів. 
   3. Різці верхньої щелепи перекривають нижні на одну третину.
   4. Відсутність міжзубних щілин, тріщин і сколів.
   5. Відповідність молярів і премолярів обох зубних рядів один одному. Їх змикання щільне.
   6. Легкість в пережовуванні їжі, навіть твердої. Відкривання рота нескладне, болючі відчуття відсутні.

   Правильний прикус не завжди виглядає естетично ідеальним. Але обличчя при цьому гармонійне.

   Різновиди правильного прикусу

   Вище описаний ортогнатичний прикус, який є еталонним. Зустрічається він тільки в 5% людей. Але є й інші види змикання зубів, при яких не виявляються порушення. Як виглядає кожен з них? Фахівці виділяють наступні прикуси:

   1. Біпрогнатичний. Обидві щелепи трохи висунуті вперед, а зуби трохи спрямовані до губ.
   2. Опістогнатичний. Протилежний попередньому виду. Зуби спрямовані всередину. Зустрічається опістогнатичний прикус нечасто. Його особливо помітно, якщо дивитися в профіль.
   3. Прогенічний. Нижня щелепа трохи виступає, але при цьому така особливість не є патологічною. Робота скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС) і функціональність зубів не порушені.
   4. Прямий. Верхній зубний ряд розміщений паралельно нижньому. Різці стикаються ріжучими краями. Така особливість – це не відхилення, але загрожує швидким стиранням зубів через підвищене навантаження.

   Іноді при наявності одного з цих прикусів може знадобитися легка корекція. Але лікування в даному випадку буде легким.

   Аномалії в змиканні зубів

   Розміщуються зубні ряди не завжди правильно. Як зрозуміти, в яких випадках потрібне лікування? Залежно від виду неправильного прикусу виділяють такі ознаки порушень:

   1. Дистальний – верхня щелепа більше розвинена, якщо порівнювати з нижньою. Вона істотно виступає вперед.
   2. Мезіальний. Ситуація протилежна попередньому випадку – більше розвинена нижня щелепа. Вона може злегка або сильно випинатися вперед.
   3. Перехресний. При такій патології є міжзубні щілини. Частина верхніх передніх зубів знаходиться за нижніми, а інша частина – перед ними. Така посмішка виглядає неестетично. Як правило, зуби ростуть в різні боки.
   4. Глибокий – верхній зубний ряд практично повністю перекриває нижній. Якщо навіть більш ніж на 30% зуби перекриті, це вважається патологією. Але візуально такого порушення може бути і не видно.
   5. Відкритий. При змиканні щелеп стикаються тільки жувальні зуби, між передніми видно виражені проміжки. У деяких випадках це виглядає як незакритий рот.

   Який би діагноз не був, будь-яку патологію потрібно лікувати.

   Як дізнатися, який у вас прикус

   Пацієнтів часто цікавить, як визначити, чи правильний у них прикус. Зазвичай наявність аномалій можна виявити за рисами обличчя. Також варто взяти до уваги описані вище критерії правильного прикусу. Підійдіть до дзеркала, відкрийте рот і зімкніть зуби. У деяких випадках порушення видно відразу. Якщо ваша усмішка виглядає естетично, це ще не є гарантією того, що все в порядку.

   Якщо навіть ви знаєте, як повинен виглядати правильний прикус, поставити самостійно правильний діагноз неможливо. Це під силу тільки фахівцеві. Крім візуального огляду та збору анамнезу, доктор діагностує проблему за результатами КТ (комп’ютерна томографія). Таке обстеження дозволяє комплексно оцінити стан порожнини рота. Порушення розміщення зубів виявляють також за зліпком, який роблять з альгінатної маси. Також ортодонту потрібні фото обличчя людини, зроблені з декількох ракурсів. За ними можна оцінити оклюзійні співвідношення зубних рядів.

   Можливі наслідки неправильного прикусу

   Аномалії розташування зубних рядів відносно один одного небезпечні такими наслідками:

   1. Підвищення навантаження на зуби, через що вони швидко зношуються і руйнуються. Існує ризик розвитку пародонтозу. Якщо не вживати заходів, людина може залишитися без зубів.
   2. Інтенсивне утворення зубного каменю. Іноді патології прикусу не дозволяють якісно чистити зуби.
   3. Підвищення чутливості ясен. Іноді на них утворюються навіть виразки.
   4. Травмування слизової рота, щік, ясен, мови, запалення тканин.
   5. Розвиток захворювань СНЩС. Провокує їх підвищене навантаження. Ці суглоби компенсують відсутність зубів. Спочатку людина відчуває дискомфорт в лицьових м’язах, неприємне потьохкування в СНЩС, з’являється біль. Через деякий час починає боліти голова, видно зміни в зовнішності.
   6. Збої в роботі органів шлунково-кишкового тракту. При порушеннях прикусу складно нормально пережовувати їжу. Недостатньо подрібнена їжа потрапляє в шлунок, що призводить до надмірного навантаження на нього. Згодом це може спровокувати будь-яке захворювання.
   7. Порушення дихальної, жувальної і ковтальної функцій. При неправильному положенні зубів розвиваються ЛОР-хвороби. З’являються головні болі і дискомфортні відчуття в м’язах обличчя.

   Крім порушень здоров’я порожнини рота і організму в цілому, неправильний прикус може провокувати проблеми психологічного характеру. Через некрасиву усмішку людина стає невпевненою, з’являються комплекси. Можуть виникнути складнощі з вимовою шиплячих.

   Знаючи, як визначити, чи правильний у вас прикус, можна своєчасно усунути проблему, поки здоров’ю не завдано шкоди.

   Через що формується неправильний прикус

   Виявляються дефекти з різних причин:

   1. Генетична схильність. У більшості випадків мезіальний і дистальний прикуси передаються у спадок. Тому батьки, які мають таку проблему, повинні в ранньому дитинстві відвести дитину до ортодонта.
   2. Аномалії розвитку плода. Закладаються зуби у дитини ще в утробі матерії. При ускладненій  вагітності або впливі негативних факторів на її перебіг можуть формуватися аномалії зубощелепної системи.
   3. Родова травма. Мезіальний прикус в деяких випадках – це наслідок вивиху нижньої щелепи малюка під час пологів.
   4. Шкідливі звички. Постійне смоктання пальця або пустушки, неправильне захоплення соска грудей, некоректне смоктання при штучному вигодовуванні – все це провокує розвиток патологій прикусу.
   5. Неповноцінність зубного ряду. До видалення молочних зубів можна вдаватися, якщо до зміни залишилося менше року. В іншому випадку зубний ряд стає асиметричним, зміщується серединна лінія, блокуються жувальні рухи щелепи. Формування постійного прикусу закінчується приблизно в 15-річному віці. Дорослим після втрати зуба важливо своєчасно провести протезування.
   6. Зсув щелеп в результаті гіпертонусу жувальних м’язів, який може спостерігатися на тлі стресу.

   Провокувати розвиток аномалій прикусу можуть травми щелепи, а також неправильне протезування.

   Як виправити прикус

   Ортодонтичне лікування проводять в різному віці, але легше і швидше воно проходить у дітей. Дорослим для виправлення аномалій змикання зубів потрібно більше часу. Корекції підлягає і молочний прикус. Хоча з часом він буде змінений, постійні зуби ростуть на місці своїх попередників. Сучасні методи корекції прикусу безпечні. Вони завдають пацієнтові тільки незначний дискомфорт.

   Лікар уважно вивчає проблему, оцінює стан порожнини рота (при необхідності проводиться її санація) і розробляє схему лікування. В процесі можуть застосовувати одну з наступних конструкцій:

   1. Брекет-системи. Бувають різних видів. Відрізняються за естетичними якостями, способами установки і цінами. Такі ортодонтичні конструкції допоможуть виправити практично будь-яке порушення.
   2. Капа – полімерний виріб, що виготовляється за індивідуальним зліпком. Легко знімається, що необхідно для прийому їжі і чищення зубів.
   3. Пластинки. Найбільш ефективні конструкції для виправлення молочного прикусу. Можна ставити їх і дорослим, але це не буде основним лікуванням.

   У складних випадках (вроджені патології) потрібне хірургічне втручання. Іноді використовують допоміжні методики. Лікування стертості зубів «зниженого прикусу», при якому зубні тканини з віком сточуються, проводиться за допомогою протезування коронками або вінірами.

   Пам’ятайте! Виправлення прикусу – це не тільки отримання красивої посмішки, але і значний внесок в своє здоров’я. Довірте рішення своєї проблеми фахівцю. Він знає, як перевірити прикус на наявність відхилень. У разі їх виявлення грамотно проведе корекцію.

   Як запобігти порушенню змикання зубів

   Для виправлення прикусу дорослим потрібно в середньому до двох років. Можна запобігти проблемам, слідуючи простим правилам. Тому батькам варто займатися профілактикою неправильного розташування зубів у дітей, починаючи з грудного віку. Для цього необхідно слідувати таким рекомендаціям фахівців:

   1. При можливості годувати дитину грудьми. Таке вигодовування сприятливо впливає на розвиток щелеп. Якщо малюкові пропонують штучне харчування, варто купити спеціальну соску, яка не псує прикус. Отвір в ній краще зробити маленьким, щоб дитина смоктала із зусиллям.
   2. Формувати у малюка правильні жувальні звички. Після появи перших зубів йому пропонують прикорм. Важливо, щоб в раціоні дітей постарше були жорсткі продукти.
   3. Не привчати дитину до соски.
   4. Забезпечити якісну гігієну порожнини рота, що попередить передчасну втрату зубів.
   5. Своєчасно усувати карієс.
   6. Спостерігати за диханням малюка. Воно повинно відбуватися через ніс. Якщо дитина дихає ротом, це може свідчити про наявність ЛОР-захворювань, які треба лікувати вчасно.
   7. Кожні півроку після формування молочного прикусу відвідувати ортодонта.

   При виявленні будь-якої проблеми з прикусом потрібно якомога швидше почати лікування. У цьому випадку воно буде дешевше і дозволить швидко усунути патологію. 

   Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:

   Київ, ЖК «Комфорт Таун»,

   вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа)

   Бориспільський р-н, смт. Щасливе,

   вул. Героїв Майдану, 11

   LifeCell: +380 (73) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (68) 528-20-98

   Vodafone: +380 (66) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (96) 744-64-90

   Автор
   матеріалу
   no image
   Лікар-стоматолог-ортодонт
   Залишити відгук
   Оцініть
   Статті по темі
   Дистальний прикус: фото до і після брекетів
   Мезіальний прикус: фото до і після лікування у дорослих і дітей
   Як зберігати знімні зубні протези: чи потрібно знімати на ніч
   Записатися на прийом
   ✔

   Відгук успішно відправлений

   Дякуємо вам за Ваш візит!