iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
Зв'язок з нами
+380 (73) 528 20 98
Київ, ЖК Комфорт Таун, вул. Регенераторна, 4, кор.16-1
смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11

До скільки років ростуть зуби мудрості

Зміст
  Отримати консультацію
  Залишіть свої контакти і ми зв'яжемося з вами   Зуби мудрості: особливості, лікування, причини видалення

   З 32 зубів, що є в нормі в ротовій порожнині людини, 28 з’являються в дитинстві, тоді як інші – переважно у віці 20–30 років, а іноді – після 40. Внаслідок пізнього прорізування вони називаються «зубами мудрості». Одним із пояснень доцільності їхньої еволюційної появи є припущення, що в результаті вживання переважно м’ясної їжі та відсутності чищення зубів у 20–30 років у наших далеких предків мали випадати корінні кісткові утворення в роті. Тому зуби мудрості стали служити їм заміною задля забезпечення жувальних процесів. Незвичайність їх полягає у відсутності своїх молочних попередників. Під час росту завдають масу неприємностей своїм власникам.

   Особливості прорізування та зростання «вісімок»

   Зуби мудрості стоматологами називаються третіми молярами (або «вісімками»), оскільки, починаючи з центрального різця, у половині нижньої та верхньої щелепи кожен із них є восьмим за рахунком та розташовується на самому краю зубних рядів обох щелеп. Тому вони упираються в сімки (другі моляри) та при прорізуванні можуть відхилятися вбік. Здебільшого мають вигнуті корені, канали яких проблематично лікувати, механічно обробляти та пломбувати. Візуально від інших молярів не дуже сильно відрізняються.

   Болючість зростання «вісімок» зазвичай пов’язана з особливостями їхньої анатомічної будови. Біль, що виникає, є наслідком придавлювання ними сусідніх зубів чи утворення ясенних каптурів і кишень. Непоодинокі випадки, коли зуби мудрості прорізуються безболісно.

   У позиції видалених «вісімок» ніколи не встановлюють імпланти, оскільки вони не беруть участь у прикусі. Крім того, тут знаходиться велике скупчення нервів і судин, тому маніпуляції з ними варто проводити дуже обережно, щоб уникнути серйозних ускладнень.

   Спрогнозувати появу зубів мудрості вкрай складно: у когось з’являються всі чотири, а в декого немає навіть зачатків (тобто ніколи їх не буде). Кожен із них першим може вирости в юнацтві, а останнім – перед пенсією.

   У яких випадках зростання зубів мудрості спричиняє біль

   Прорізування крайніх «вісімок» обох щелеп супроводжується болем внаслідок того, що до того моменту, коли вони виходять, зубна кісткова тканина вже сформована. При нестачі місця на щелепній дузі «мудреці» починають вилазити абияк, пробиваючи тверді та м’які тканини щелепи. Оскільки треті моляри не виконують жодної практичної ролі, бувши рудиментами, стоматологи рекомендують видалення зубів мудрості. Це доцільно для відновлення правильного прикусу та нормального функціонування щелепно-лицьового апарату.

   Больові відчуття в процесі прорізування третіх молярів можуть локалізуватися:

   • в області скронево-нижньощелепного суглоба (біль віддає у вухо та шию);
   • у половині щелепи з причинного боку до центральних різців;
   • у горлі під час ковтання або відкривання рота, що супроводжується почервонінням та набряком м’яких тканин;
   • у місці локалізації корінних молярів, прилеглих до зуба мудрості, який росте.

   Причина болю – сильний тиск «вісімки», яка прорізується, на сусідні одиниці, внаслідок чого можливе запалення цієї ділянки ясен. Це може викликати підвищення температури, озноб, головний біль, загальну слабкість, больові відчуття в м’язах та суглобах. Здебільшого процес зростання триває роками, загострюючись багаторазово.

   До скількох років ростуть зуби мудрості

   Питання, до якого віку можуть рости треті моляри, неоднозначне. Тривалість часу від початку прорізування зубів мудрості до появи становить у середньому 2–3 роки. Цей процес залежить від особливостей їхнього розташування: вертикальні треті моляри виростають протягом 1–2 років за умови наявності вільного простору, а горизонтальним та нахиленим «вісімкам» потрібно для цього від 2 до 5 років. Тому з урахуванням різночасності прорізування кожного з чотирьох таких кісткових утворень процес їхнього росту може тривати в середньому 10 років.

   Швидкість зростання зуба мудрості в людини залежить від площі, виділеної йому зубами, які знаходяться поруч. У разі нестачі простору він починає поступово зрушувати сусідні зуби, а вони, своєю чергою, – інші (для звільнення собі місця). Тому часто стоматологи рекомендують видаляти навіть здорові «вісімки» для запобігання скупченості, зміщення їх у передніх відділах. Чим менше місця для росту третіх молярів, тим довше триває прорізування.

   Які бувають патології під час прорізування зубів мудрості

   Хоча зуби мудрості не мають функціонального навантаження, їхнє прорізування може супроводжуватися больовими відчуттями, запаленням ясен. Ці проблемні явища можуть бути спричинені:

   • аномальним їхнім розміщенням. Вони можуть покриватися не лише яснами, а й кістковою тканиною. Під час росту коріння верхніх «вісімок» здатне проникнути в гайморову пазуху, а нижніх – дістатися до нижньощелепного нерва. При попаданні інфекції до їхніх каналів розвивається гайморит, запалення нервових закінчень, кісткової тканини;
   • травмуванням зуба, який стоїть поруч, що викликає появу каріозної порожнини в ньому й запалення навколо кісткової тканини, або щоки, порушуючи цілісність її слизової оболонки;
   • перикоронаритом – гнійним запаленням утвореної «кишені» між яснами та основою коронки. Це може статися навіть у тому випадку, коли зуб мудрості росте нормально. Тоді лікування вимагатиме хірургічного втручання (розрізу «кишені») або видалення;
   • нерівномірним навантаженням на щелепу. Оскільки «вісімки» не мають парних, паралельно розміщених зубних органів, це порушує прикус, посилює навантаження на скронево-нижньощелепний суглоб.

   Гігієна навіть нормально прорізаних зубів мудрості ускладнена скупченням залишків їжі в «кишенях» і неможливістю їх прибрати звідти, при цьому бактерії, що накопичилися, спричиняють розвиток карієсу як у самій «вісімці», так і в сусідніх зубах.

   Коли варто видалити зуб мудрості

   Для запобігання виникненню зазначених вище проблем треба постійно контролювати процес зростання зубів мудрості, відвідуючи стоматолога не менше ніж два рази на рік. Іноді їх рекомендується одразу видалити, щоб надалі не було ускладнень. Така операція потребує досвіду та високої кваліфікації.

   Видалення рекомендується у таких випадках:

   • усунення зубного ряду внаслідок тиску на нього «вісімки»;
   • наявність болю, набряклості, запалення;
   • неможливість регулярно чистити зуб при глибокому розміщенні, що поступово призведе до карієсу – джерела постійної інфекції в ротовій порожнині;
   • неповне прорізування та аномальна спрямованість зубного росту;
   • відсутність можливості лікування «вісімок»;
   • за ортодонтичними показаннями (перед встановленням брекет-системи).

   Клініка Dental Art надає стоматологічні послуги з лікування чи видалення зубів мудрості. Перед цими процедурами необхідно пройти обов’язкове рентгенологічне обстеження, щоб визначити спрямованість їхнього зростання. У разі виявлення запальних процесів стоматологи призначають медикаментозну терапію чи мікрохірургічне втручання, обираючи тактику лікування відповідно до клінічної ситуації. Кваліфіковані фахівці клініки назавжди позбавлять вас від зубного болю, подарують гарний настрій та білосніжну усмішку.

   Джерела:

   1. Боровський Є.В. Іванов В.С., Максимовський Ю.М.Терапевтична стоматологія. Москва: Медицина, 1998. 736 з.
   2. Максимовський Ю.М., Митронін А.В. Терапевтична стоматологія. Карієсологія та захворювання твердих тканин зубів. Ендодонтія. Москва: Медицина, 2019

   Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:

   Київ, ЖК «Комфорт Таун»,

   вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа)

   Бориспільський р-н, смт. Щасливе,

   вул. Героїв Майдану, 11

   LifeCell: +380 (73) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (68) 528-20-98

   Vodafone: +380 (66) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (96) 744-64-90

   Залишити відгук
   Оцініть
   Статті по темі
   Блювотний рефлекс при лікуванні зубів: як подолати проблему
   Перелом кореня зуба: чи можна врятувати зуб, які є методи діагностики та лікування
   Зубна щітка для брекетів та її фото – як користуватися йоржиком
   Що таке ясенна посмішка – чому з’являється, і як її виправити
   Занедбаний карієс: чим небезпечне захворювання і що робити для його усунення
   Кіста після видалення зуба: хто винний і як лікувати захворювання
   Брекети чи вініри – що краще вибрати
   Чому з’являються тріщини в куточках губ і як їх лікувати
   Чому натирають знімні зубні протези та що робити в такому разі
   Хірургічні шаблони імплантації зубів
   Фторування зубів у дітей: навіщо покривати емаль лаком і на який ефект чекати від процедури
   Отёк после удаления зуба это нормально, или нет
   Набряк після видалення зуба це нормально, чи ні
   Причини неприємного запаху з рота
   Причини неприємного запаху з рота
   Види седації, які застосовуються в стоматологічній практиці
   Седація – безпечна альтернатива загальному наркозу
   Кофердам – що це таке й навіщо застосовується при стоматологічному лікуванні
   Коронки на імпланти. Види, переваги та недоліки. Як встановлюються
   Через який час після видалення зуба можна ставити імплант
   Видалення зубів під час вагітності: рекомендації лікаря
   Скільки часу болять ясна після видалення зуба
   Брекети: чи боляче ставити, носити та знімати
   Цирконієві коронки: фото до та після
   Скільки коштують брекети на зуби: ціна для підлітка
   Стоматит при вагітності: як і чим можна лікувати
   Болить зуб при натисканні: чому, що робити
   Гіпоплазія емалі зубів у дітей: лікування та фото
   Чому у дитини з рота пахне ацетоном, як лікувати
   Запалення кореня зуба: симптоми захворювання та способи домашнього лікування
   Зуб мудрості росте і болить ясна: що робити, як зняти біль
   Лізуть зуби: симптоми у дитини, схема та послідовність
   Найбільш ефективні вітаміни для зубів дорослим та дітям
   Записатися на прийом
   ✔

   Відгук успішно відправлений

   Дякуємо вам за Ваш візит!