Седація – безпечна альтернатива загальному наркозу. Особливості застосування в стоматології
Щоб забезпечити здоров’я ротової порожнини, не тільки важливий ретельний догляд, але й потрібні регулярні профілактичні огляди у стоматолога, а також виконання лікувальних процедур за необхідності. Часто через страх перед маніпуляціями візит до лікаря відкладається. За наявності захворювань це загрожує ускладненнями. Сама стоматологічна клініка, перебування в кріслі та звук бормашини можуть викликати у пацієнта панічний страх. Це значно ускладнює роботу стоматолога.
Найкраще рішення в такій ситуації — лікування з застосуванням седації. Розповідаємо, що являє собою методика та коли її можна застосовувати.
Седація в стоматологічній практиці: що це
Седація в стоматології — це процедура, яка передбачає занурення пацієнта в стан фізичного та емоційного розслаблення або сну за допомогою седативних препаратів. Така методика має певні переваги:
- дозволяє лікувати та видаляти зуби без стресу;
- сприяє легшому перенесенню стоматологічних маніпуляцій;
- не чинить негативних наслідків для здоров’я (при коректному дозуванні засобів);
- забезпечує лікареві можливість швидко виконувати всі дії, не звертаючи уваги на нестабільний емоційний стан пацієнта;
- відрізняється доступністю;
- не вимагає змінювати свій графік, відкладати справи – після процедури самопочуття пацієнтів гарне.
Переважно лікування під седацією проводиться в дитячій стоматології. Під її впливом у дитини зникає напруга, вона може тривалий час перебувати в кріслі без дискомфорту. Так, 4-річному малюкові складно всидіти на місці понад 10 хв. З застосуванням седації цей період збільшується до 40–60 хв.
Потрібно врахувати, що методика не позбавляє необхідності робити анестезію. У пацієнта зберігається чутливість, тому він може відчувати біль. Анестетик не потрібен, якщо плануються неінвазивні процедури.
Відмінності седації від наркозу
Багато пацієнтів не наважуються на процедуру, адже вони не до кінця розуміють, чим седація в стоматології відрізняється від наркозу. Варто зауважити, що друга методика також часто застосовується на практиці. Для її використання існують конкретні показання.
Якщо говорити про відмінності, то наркоз — це занурення пацієнта в глибокий сон. Його свідомість повністю відключається. Крім того, пригнічуються певні захисні рефлекси, у тому числі кашель, блювання, навіть частково ритм дихання. Як проходить седація в стоматології? Під дією препаратів пацієнти перебувають у напівдрімоті або у свідомості. При цьому зберігається дихальна функція та частота ритму серця. Така методика створює умови для комфортного перебування пацієнта в кріслі.
Види седації, які застосовуються в стоматологічній практиці
За рівнем впливу виділяють такі різновиди седації:
- Глибока. У цьому разі пацієнта занурюють у сон. Процедуру контролює анестезіолог. Глибока седація в стоматології використовується досить часто.
- Поверхнева. Здійснюється мінімальний вплив на свідомість. Пацієнт легко повертається в нормальний стан. Після процедури все пам’ятає, але під час її проведення підвищується його толерантність, терпимість.
Крім того, розрізняють різні види седації в стоматології залежно від способу застосування препаратів. Дорослим пацієнтам вони здебільшого вводяться внутрішньовенно. Використовувати седативні препарати можна також методом інгаляції. У цьому разі пацієнт за допомогою назальної маски вдихає киснево-азотну суміш, що сприяє розслабленню.
Застосовується, як правило, киснева седація в дитячій стоматології. У такому стані дитина, найімовірніше, зможе відволіктися на мультики, які йому демонструватимуть. Під час процедури лікар спілкується з маленьким пацієнтом, що дозволяє контролювати ситуацію. Застосування такого методу не провокує переважний чи ейфоричний ефект, є цілком безпечним для організму. З седативного стану пацієнт виходить відразу після зняття маски.
Показання до застосування седації зубними лікарями
Показанням до седації в стоматології може бути необхідність проведення різних маніпуляцій:
- усунення карієсу;
- втручання на великій ділянці зубного ряду (методика дозволить виконати потрібні дії за одне відвідування клініки);
- видалення зубів, у тому числі вісімки;
- множинна імплантація, зокрема за умови повної адентії.
Лікування в седації стоматологія позиціонує як найкращий спосіб повернути здоров’я порожнини рота людям, які страждають на дентофобію. Нерідко пацієнти різного віку мають негативний досвід лікування зубів у минулому, тому панічно бояться стоматологічних процедур. Методика показана при зниженому больовому порозі. Седативні препарати — це також гарне рішення для гіперактивних дітей та людей похилого віку, які нервують перед прийомом, що провокує підвищення артеріального тиску.
Протипоказання до використання седативних препаратів при лікуванні зубів
Методика не застосовується для вагітних та пацієнтів зі психічними порушеннями. Якщо говорити про протипоказання до седації в стоматології у дітей, то варто зазначити, що її не використовують для малюків до 3-річного віку. Коли у пацієнтів є серйозні проблеми зі здоров’ям ротової порожнини (наприклад, пляшковий карієс), то їм роблять загальний наркоз.
Не застосовують седацію при гострих респіраторних захворюваннях. Епілепсія також входить до переліку протипоказань до проведення процедури. Це пояснюється тим, що навіть незначна кількість закису азоту підвищує внутрішньочерепний тиск. Якщо для здорової дитини такі прояви безпечні, то для хворої на епілепсію вони можуть спровокувати черговий напад.
Дітям із ДЦП, аутизмом, синдромом Дауна одними седативними препаратами не завжди можливо обійтися. У такому разі часто доводиться робити наркоз.
Як підготуватись до процедури
На відміну від наркозу особлива підготовка до седації в стоматології не знадобиться. Лікар на прийомі має визначити наявність протипоказань. Якщо говорити про харчування, будь-які стоматологічні маніпуляції краще переносяться на ситий шлунок. Враховуючи біоритми людського організму, записатися на прийом рекомендується на першу половину дня.
Говорити про безпеку методу седації в стоматології можна лише в тому разі, якщо він застосовуватиметься під контролем висококваліфікованих лікарів. У нашій клініці працюють досвідчені спеціалісти. Ми використовуємо найкращі препарати та сучасне обладнання. Наші контакти:
Жизнь становится ярче, когда ты улыбаешься! Записывайтесь на прием в стоматологические клиники Dental Art по телефонам:
Киев, ЖК «Комфорт Таун», ул. Регенераторная, 4, кор.16-1 (между Дарницким и Днепровским районом, Позняки, Березняки, Дарницкая площадь) |
Бориспольский р-н, пгт. Счастливое, ул. Героев Майдана, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |