Ерозія емалі: як зупинити руйнування зубів
Пошкоджуватися зубна емаль може не тільки карієсом. Руйнувати тканини можуть і некаріозні захворювання. Так, ерозія емалі, всупереч поширеній думці багатьох людей, є не тільки косметичним дефектом. Вона негативно впливає на стан зубів, тому вимагає негайного звернення до стоматолога. Хвороба має тенденцією до прогресування.
Ерозія емалі зубів: що собою представляє
Ерозія – некаріозне ураження, яке руйнує зубну емаль, а в деяких випадках і дентин . Спочатку захворювання проявляє себе у вигляді потьмянілих плям – результат демінералізації. Поверхня зубів стає тьмяною і шорсткою. Дефекти можуть мати округлу або овальну форму. Але в більшості випадків вона неправильна. Місце локалізації – фронтальна або поверхня зі сторони щоки жувальних зубів. Ділянки ерозії зазвичай розташовані симетрично. Ураження зачіпає переважно верхні різці, а також ікла і премоляри обох щелеп.
Поступово ерозія поглиблюється, її межі розширюються. Серед характерних симптомів варто також виділити підвищену чутливість зубів до подразників, коли емаль стає дуже тонкою. Плями темніють, з’являється хворобливість. Якщо не вживати заходів, можна втратити всю емаль фронтальної поверхні, а також частина дентину. Тверді тканини стираються досить швидко.
Як розвивається і протікає захворювання
Хвороба проходить такі стадії розвитку:
- початкову – уражається тільки верхній шар емалі, тому при побіжному візуальному огляді можна не помітити зміни;
- середню – в хворобливий процес втягується вся її товщина до з’єднання з дентином;
- глибоку – верхній шар руйнується, ерозія зачіпає дентин.
Захворювання може протікати в різних формах: активній, при якій клінічна картина яскраво виражена, і стабілізованій, коли ерозія переходить в фазу ремісії і симптоми практично не виявляються. У першому випадку зуби іноді руйнуються протягом декількох місяців, у другому – стан емалі може залишатися незмінним протягом тривалого часу.
Основні причини виникнення хвороби
Етіологія ерозії емалі сьогодні вивчена не до кінця. Але фахівці виділяють ряд факторів, які можуть спровокувати її розвиток:
- порушення роботи ендокринної системи, зокрема захворювання щитовидної і статевих залоз;
- хімічний вплив – наприклад, самостійне відбілювання емалі;
- механічний вплив – використання жорсткої зубної щітки і пасти з агресивними абразивними речовинами в складі, неправильна техніка чищення зубів;
- аномалії прикусу, неповноцінність зубного ряду – жувальне навантаження на щелепу розподіляється нерівномірно, що призводить до того, що в пришийковій області перевантажені зуби починають руйнуватися;
- застосування деяких ліків протягом тривалого часу, в тому числі препаратів з вмістом вітаміну С;
- низький вміст естрогену в крові – фактор, що провокує не тільки ерозію емалі у жінок, а й інші некаріозні поразки (клиновидний дефект, патологічну стертість);
- робота на шкідливому виробництві, коли є контакт з мінеральним або металевим пилом;
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – вміст шлунка закидається в порожнину рота, тому шлунковий сік провокує патогенний процес.
Хоча захворювання частіше зустрічається у людей середнього та похилого віку, існує ризик розвитку цього некаріозного ураження й у дітей. Найбільш часта причина виникнення ерозійних процесів на молочних зубах – надмірне вживання солодощів, продуктів і напоїв з вмістом кислот (цитрусових, соків).
Чому не варто пускати проблему на самоплив
Несвоєчасне виявлення захворювання і відсутність належного лікування можуть спровокувати такі ускладнення:
- поширення плям по всій фронтальній поверхні зубів;
- нерівномірне забарвлення емалі, ріжучий край може стати прозорим;
- швидке стирання твердих тканин;
- поява болю, чутливості;
- розвиток інших стоматологічних хвороб.
Пам’ятайте! Ніякі народні засоби не допоможуть відновити здоров’я емалі. Тому не займайтеся самолікуванням. Це може тільки погіршити ситуацію.
Як діагностують ерозію емалі
Поставити точний діагноз і підказати, як лікувати ерозію, може тільки лікар. На ранніх етапах розвитку хвороби застосовуються методи диференціальної діагностики,оскільки симптоми схожі з поверхневими каріозними ураженнями. В процесі враховуються різні симптоми – від підвищення чутливості до неправильної вимови свистячих звуків. Використовується також йодна проба. Спочатку висушують емаль, після чого наносять йодовмісні речовини. При наявності ділянки з ерозією зуб забарвлюється в жовтий колір.
Коли ураження вже видно, стоматолог може поставити діагноз після візуального огляду. При необхідності він направляє пацієнта на додаткові обстеження і консультації вузьких фахівців. При виявленні супутніх захворювань проводиться відповідна терапія.
Лікування хвороби
Якщо поставлений діагноз ерозія емалі, лікар призначить лікування, яке може включати такі процеси:
- ремінерализація – протягом 2-3 тижнів роблять аплікації з фтором і кальцієм, після чого на емаль наносять фторовмісний лак;
- електрофорез – зубні тканини насичують корисними речовинами, завдяки чому відновлюється мінеральний склад емалі;
- загальнозміцнююча терапія – призначаються вітамінні комплекси;
- професійна чистка та відбілювання – дозволяють повернути естетичність зубам.
Тривалість і ціна лікування безпосередньо залежать від глибини поразок. При серйозних пошкодженнях зуби потребують реставрації. Для цього можуть використовуватися пломбувальні матеріали, а також вініри або люмініри – найтонші пластинки, що встановлюються на фронтальну поверхню зубів. У запущених випадках виконують протезування коронками.
Профілактика захворювання
Безсимптомний перебіг хвороби на перших стадіях її розвитку нерідко призводить до того, що лікування починається занадто пізно. Щоб своєчасно діагностувати захворювання, необхідно регулярно відвідувати стоматолога. Профілактіка дозволить уникнути тривалої терапії. Вона полягає в таких діях:
- ретельна гігієна порожнини рота;
- використання зубної щітки середньої жорсткості і виключення частого застосування відбілюючих паст;
- освоєння правильної техніки чищення зубів;
- періодичне застосування паст, до складу яких входить фтор;
- своєчасне лікування загальних захворювань;
- корекція раціону – скорочення кількості вживаних продуктів, що містять агресивні кислоти, солінь і маринадів, приготованих з додаванням оцту.
Уважне ставлення до здоров’я порожнини рота подарує вам гарну посмішку.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |