Кришіння тканин зубів вважається однією з найнебезпечніших проблем в стоматології. Таке явище свідчить про те, що організм дав збій і в терміновому порядку слід звернутися за допомогою до фахівця. Навіть якщо ви помітили кілька маленьких уламків, не варто применшувати проблему, адже скоро вона буде досить помітною. Тож ризикуєте залишитись без приємної посмішки, зіткнутися з психологічним дискомфортом й значними витратами. Чому кришаться зуби у дорослої людини, що робити в такій ситуації та як зупинити процес? Розповідаємо в цій статті.
Звичайно, відчувши, що у вас відколовся шматок зуба, варто швидко звернутися до лікаря. Якщо ви відчуваєте біль наразі, використовуйте «Нурофен» або «Ібупром» і запишіться на прийом до стоматолога найближчим часом Також варто полоскати рот трав’яним відваром або «хлоргексидином», щоб уникнути ураження інфекцією.
За даними досліджень і практичного досвіду, якщо зуб почав кришитися або ламатися, лікар може щось зробити тільки в перші пару діб після події. У випадках, коли основні тканини розсипалися, а корінь залишився, висока ймовірність його видалення, й тоді доведеться встановити імплант. При наявності незаповненого отвору в яснах поступово змінюється весь прикус. Його відновлення обійдеться в чималу суму, а ризик додаткових ускладнень зросте.
Кришиться зуб: можливі причини
Звичайно, в першу чергу варто звернути увагу на те, що сучасна екологія й умови життя не найкращим чином впливають на стан здоров’я людини. Великий обсяг стресів, низька якість продуктів харчування, недолік часу на повноцінний догляд за собою позначаються на нашому самопочутті. Але зуби ламаються та кришаться ще й з наступних причин:
- Проблеми з метаболізмом, в результаті яких підвищується кислотність слини і тканини зуба стають більш крихкими.
- Температурні зміни їжі, що позначаються на стані емалі.
- Механічні пошкодження, травми, внаслідок яких з’являються тріщини та відколи.
- Сильний карієс.
- Дефекти прикусу й надмірне жувальне навантаження.
- Нестача вітаміну D.
- Гормональний дисбаланс.
Деякі хронічні та інфекційні захворювання здатні викликати випадання і подрібнення як супутній симптом.
Не тільки дорослі зіштовхуються з подібною проблемою. «У дитини кришаться зуби. Що робити? », — задаються питанням батьки. Зверніть увагу, що найчастіше таке відбувається з молочними зубами. Подібне трапляється через спадковість, проблеми під час внутрішньоутробного розвитку, низьку якість харчування та гігієни, зловживання соскою, перенесення захворювань.
Якщо кришаться зуби в однорічної дитини або у підлітка — зверніться до лікарів. Необхідно переглянути раціон і почати вживати вітамінні комплекси для зміцнення емалі та кісткових тканин.
Іноді протистояти незворотному процесу не виходить. Якщо кришаться зуби після пологів або під час вагітності, мало що здатне врятувати їх, тому що жіночий організм зазнає серйозних фізичних та гормональних змін. У такій ситуації лікарі рекомендують використання вітамінних і мінеральних комплексів. Недостатня кількість кальцію може позначитися не тільки на здоров’я матері, а й на дитині. Якщо ви не хочете, щоб у дитини почали кришитися зуби, як тільки вони з’являться, варто ретельно продумувати свій раціон на етапі виношування й годування груддю.
Чому кришаться, ламаються та випадають зуби у дорослих? Причини також у повсякденних звичках:
- Надмірне вживання солодощів збиває кислотно-лужний баланс.
- Покусування ручок, нігтів, постукування послаблюють кісткову тканину.
- Бруксизм (скрегіт зубами) призводить до того, що зуби кришаться без болю, без крові уві сні.
- Часте споживання цитрусових негативно впливає на якість емалі.
- Неправильна гігієна травмує ясна і позначається на емалі.
- Відбілювання частіше ніж раз на рік підвищує чутливість та крихкість кісткової тканини.
Лікування зубів і профілактика: як зберегти їх цілими
Візит до лікаря надасть необхідну інформацію для роздумів. Спеціаліст підкаже, чому кришаться молочні зуби у малюка або дорослого. Якщо є підозри на захворювання не стоматологічного характеру, доведеться пройти обстеження у відповідних фахівців, які призначать курс лікування. Він допоможе вплинути на стан ротової порожнини й на загальне самопочуття. У разі бруксизма, можливо, буде необхідність у протезуванні зубів або виготовленні захисних кап, які необхідно одягати на ніч.
Нерідко справа у порушеному метаболізмі і гормональному дисбалансі. Лікарі порадять які вітаміни пити дорослим, коли кришаться зуби. Зазвичай це мінеральні комплекси та спеціалізовані добавки для зміцнення тканин. При руйнуваннях, причинами яких стали карієс, травми або випадковості, вдаються до протезування.
В якості профілактики стоматологи рекомендують регулярно проводити професійну чистку ротової порожнини, фторування та ремінералізацію, щоб зміцнити емаль. Відмінною ідеєю стане перегляд раціону, перевагу ЗСЖ та відмова від шкідливих звичок.
Що робити, якщо кришаться зуби у ситуаціях, передбачити які було складно?
- Якщо в результаті травми або невдалого падіння кришаться передні зуби, не намагайтеся самостійно видаляти уламки з ясен. Терміново зверніться до лікаря. Можливо буде змога відновити і наростити кісткові тканини. Це може врятувати вашу посмішку.
- Якщо кришиться та чорніє передній зуб у дитини в результаті падіння — притисніть холодний компрес та відведіть малюка до чергового стоматолога. Є ризик перелому й кровотечі. Швидкі дії допоможуть врятувати зубний ряд і застерегти психологічну травму.
З цієї статті ви дізналися, що робити, якщо кришаться зуби, причини та лікування патології. Сподіваємося, ви з увагою ставитися до свого здоров’я, і запропоновані поради розширять ваш кругозір, але не знадобляться в житті.