Дані ВООЗ вражають: понад 90% населення не вміє чистити зуби. Дорослі роблять це неправильно, відповідно, так і вчать своїх дітей. А яка правильна гігієна порожнини рота?
Гігієна порожнини рота і зубів у дітей
Не секрет, що корінь більшості проблем з ротовою порожниною у дітей – зубний наліт. Його виявлення – явний маркер для батьків, що свідчить про те, що в навчанні дитини гігієни рота допущені прогалини, які слід заповнити.
Наліт – кормова база для розмноження мікроорганізмів, що викликають зубний камінь, розвиток запальних процесів і численних захворювань не тільки ротової порожнини, але і шлунково-кишкового тракту.
Основа індивідуальної гігієни – чистка зубів. Це слід робити після кожного прийому їжі, що на практиці не завжди можливо. Допустимий мінімум – двічі на день: вранці перед сніданком і ввечері після вечері. Час сеансу становить близько трьох хвилин.
Велику увагу слід приділити вибору зубної щітки для дитини. Якісний виріб має:
- нежорсткий ворс з затупленими кінцями;
- маленьку голівку з закругленими краями;
- ергономічну неслизьку ручку.
З шести років правила гігієни допускають використання електричної щітки, у якій обов’язково повинні бути кругла голівка, м’який дворівневий ворс з індикацією зносу.
В якості додаткових предметів особистої гігієни для дітей використовують:
- зубну нитку (флос);
- ополіскувач для рота;
- жувальну гумку з ксилітом (речовина пригнічує діяльність бактерій);
- очищувач для неба і язика;
- пінки і йоржики.
З 7 років рекомендовано використання нитки. Особливо флос показаний малюкам, які мають схильність до розвитку карієсу. Ниткою проходять міжзубними проміжками перед чищенням звичайною щіткою.
Ополіскувач не тільки вимиває залишки їжі у важкодоступних місцях, запобігає утворенню зубного каменю та бореться з нальотом, а й має дезінфікуючі та дезодоруючі дії, тобто усуває неприємний запах з рота. Ополіскувач для дітей не повинен містити в складі етиловий спирт. Рекомендується купувати марки з фторидами, корисними для формування емалі.
Пінка – допоміжний засіб гігієни, який використовується у випадках, коли немає можливості почистити зуби щіткою. Пінка не тільки очищає емаль, а й нормалізує кислотно-лужний баланс, запобігаючи утворенню нальоту та розмноженню в ньому бактерій.
Для профілактики захворювань порожнини рота дитина повинна відвідувати стоматолога. В ході огляду:
- своєчасно виявляється розвиток карієсу, визначається його рівень;
- виявляються дефекти росту зубів і розвитку щелепного апарату;
- моніториться стан порожнини рота;
- здійснюється навчання дитини правилам гігієни рота та чищення зубів. Вона вчиться очищати небо і язик від нальоту, а емаль – від каменю.
Періодичність профілактичних оглядів – мінімум двічі на рік.
Догляд за зубами у дорослих
Дотримання правил стоматологічної гігієни в дорослому віці має свої особливості та дозволяє зберегти природну красу зубів на довгі роки. Догляд за порожниною рота у дорослих включає:
- чистку зубів мінімум двічі на день пастою з вмістом фтору. Конкретну марку рекомендується узгодити зі стоматологом;
- використання нитки після кожного прийому їжі для недопущення утворення і мінералізації зубного каменю (мінералізований камінь можна видалити тільки в ході професійного чищення);
- обмеження вживання їжі, здатної спровокувати захворювання зубів і ясен. Це продукти з високим вмістом цукру та крохмалю, які мають липку, напіврідку консистенцію;
- регулярне відвідування стоматолога для профілактичного огляду та професійного чищення зубів (за потребою).
Не можна забувати про те, що дорослого підстерігає ряд специфічних небезпек в стоматології:
- Гінгівіт і його розвиток – пародонтит. Проявляє себе підвищеною чутливістю ясен, кровоточивістю під час чищення. Важливо звернути увагу на ці симптоми, поки хвороба не прийняла хронічний характер.
- Вторинний карієс. Каріозні процеси розвиваються на раніше запломбованих поверхнях. При відсутності лікування хвороба вражає всю коронку і навіть корінь.
- Опущення ясен і часткове оголення кореня зуба. Супроводжується підвищенням чутливості до холодної та гарячої їжі, що провокує значний дискомфорт.
При виявленні таких симптомів звернутися до стоматолога необхідно негайно.
Професійна гігієна рота
Професійна гігієна порожнини рота, або ПГПР, – комплексні заходи, що здійснюються в умовах стоматологічної клініки. В рамках професійного догляду видаляють наліт і камінь, поверхню емалі додатково полірують для надання зубному ряду білизни і блиску.
Чому важливо регулярно звертатися в клініку для проведення чистки зубів:
- При вузьких міжзубних проміжках і високій скупченості зубів здійснювати якісне видалення частинок їжі важко.
- У зубному ряді майже завжди існують «сліпі» зони. Дістатися до них самостійно неможливо. У таких місцях накопичується наліт, який з часом перетворюється на зубний камінь. Він мінералізується, не піддається видаленню при звичайному чищенні.
- Наявність ортодонтичних систем (брекетів), мостів та інших елементів зубних протезів створює в ротовій порожнині масу важкодоступних для самостійного очищення місць.
Якісно вичистити зуби, як роблять це професіонали, в домашніх умовах просто неможливо.
Що входить у догляд в клініці? Етапи професійного чищення зубів і порожнини рота такі:
- Огляд, в ході якого визначають стан ротової порожнини і наявність проблем.
- Усунення хвороботворної мікрофлори, яка може викликати зараження в процесі чистки.
- Зниження твердості зубних відкладень. Зазвичай вплив ультразвуку не викликає неприємних відчуттів. При підвищеній чутливості може використовуватися місцева анестезія.
- Видалення розм’якшених ультразвуком нальоту і каменю. Повітряно-абразивним способом прибирають пігменти, що просочують структуру емалі та надають жовтуватий відтінок. Зубам повертається природна білизна.
- Фінішне полірування та покриття спеціальними препаратами з вмістом кальцію і фтору для зміцнення емалі.
Важко переоцінити значення гігієни рота і зубів. Методи і засоби, що використовуються при професійному чищенні, безпечні. Вони не викликають алергічних реакцій і неприємних відчуттів. Догляд в клініці включає не тільки косметичний ефект, але і профілактику стоматологічних захворювань.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |