iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
Зв'язок з нами
+380 (73) 528 20 98
Київ, ЖК Комфорт Таун, вул. Регенераторна, 4, кор.16-1
смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11

Бруксизм у дитини: причини появи, діагностування та лікування

Зміст
  Отримати консультацію
  Залишіть свої контакти і ми зв'яжемося з вами   Прояви бруксизма у дітей зустрічаються досить часто. Патологія полягає в тому, що дитина скрипить зубами, провокуючи їх стирання однотипними повторюваними рухами. Значне стиснення щелеп може викликати болі в скронево-щелепному суглобі, провокувати чутливість зубів і пошкодження емалі. Захворювання загрожує безсонням, нервозністю та цефалгією.

   Щоб зрозуміти, як лікувати бруксизм у дітей, до яких фахівцям звертатися, якими методиками довіряти, прочитайте цю статтю. У ній ми детально розповімо, що робити, у разі появи такого діагнозу, на що варто звернути увагу.

   Патологія може бути основною хворобою або супутньою, і від цього залежить подальше лікування. Назва недугу походить від грецького слова, в перекладі означає «скреготати зубами». Бруксизм зустрічається в 3 формах:

   1. Денний.
   2. Нічний.
   3. Поєднується.

   Симптоми захворювання можуть бути неконтрольовані. Як правило, бруксизм у дитини в 3 роки зустрічається зрідка. У такому віці діти мало схильні до цього недугу. А ось у дитини в 5 років бруксизм досить поширене явище. Наступний пік – у підлітковому періоді (від 13 до 18 років). Після пародонтиту та карієсу це захворювання вважається найпопулярнішим серед усіх стоматологічних патологій у дітей.

   Причини виникнення бруксизма

   Існує безліч передумов до виникнення скреготу зубами, і не всі вони вивчені до кінця. Педіатри спостерігають недуг у малюків різного віку. У ранньому – причини бруксизма у дітей розцінюються як фізіологічні. Вважається, що таким чином компенсуються стрес і дискомфорт від прорізування зубів. Виділити безпосередньо мотивацію не завжди буває легко, тому при діагностиці використовується індивідуальний підхід.

   Серед можливих причин патології:

   1. Генетична схильність, яка проявляється, коли батьки стикалися зі скреготом зубами. Якщо на світ з’явилися близнюки, і один з малюків страждає від недугу, велика ймовірність, що він буде й у другого.
   2. Перевантаження та захворювання нервової системи. Основними причинами стають родові або черепно-мозкові травми. Серед інших можна відзначити енцефалопатію, інсомнію й перинатальне ушкодження центральної нервової системи.
   3. Вроджені хвороби. Неприємне явище провокують синдром Дауна, хвороба Гентінгтона та синдром Ретта.
   4. Розлади психіки й поведінки. Причини бруксизма у дітей і лікування – предмети постійних наукових досліджень. Трапляється, що маленькі пацієнти страждають аутизмом, тривожністю, схильні до панічних атак, стресів і надмірної чутливості.
   5. Дефекти прикусу. Вони нерідко викликають скрегіт зубами. Травми, патології розвитку, неправильне ортодонтичне лікування призведуть до аналогічної проблеми.
   6. Шкідливі звички – від смоктання пальця в дитячому віці до алкоголізму та тютюнопаління в дорослому.
   7. Захворювання ЛОР-органів. Лікування бруксизму у дітей може знадобитися як наслідок гіпоксії, риніту, поліпозу, синуситу, проблем з аденоїдами.

   Якщо ви помітили характерні ознаки хвороби, варто звернутися за допомогою до стоматолога, щоб уникнути ускладнень. У дитини може з’явитися безсоння, апатія й хронічна втома. Бруксизм уві сні у дітей позначається на самопочутті через болі в спині та шиї, зниження уважності й здатності концентруватися. Це спричиняє погіршення успішності, незібраність та мігрені, запаморочення, нудоту, цефалгію.

   Нічний бруксизм у дітей (як й інші його форми) призводить до проблем із зубною емаллю та чутливістю зубів. Асиметрія, порушення прикусу і випадання зубів – ось деякі з можливих негативних наслідків захворювання.

   Діагностика й лікування бруксизма у дітей

   Виявити причини виникнення недуги, якщо вони виникли у віці до 12 років, вкрай важко, адже збір анамнезу ускладнюється суб’єктивною оцінкою пацієнта. Вона ще не здатна повноцінно описувати свої відчуття і скарги фахівцеві. Часом батьки приводять сина або доньку на обстеження до невролога чи педіатра, а в ході огляду з’ясовується, що варто пройти аналогічну процедуру у стоматолога.

   Щоб зрозуміти, як позбутися від бруксизма у дитини, лікар збирає анамнез зі слів батьків. Яскравими симптомами стають скарги на головні болі, значне стирання емалі, болі в м’язах обличчя. Поведінкові патерни дають можливість оцінити реакцію дитини. Нерідко лікар на дотик виявляє напруженість в мускулатурі. Він обстежує хворобливі ділянки в області СНЩС. При діагностиці стоматологи бачать проблеми у формуванні прикусу і зубного ряду, клиноподібні дефекти, високий ступінь стертості зубної емалі. Фінальною стадією обстеження стає полісомнографія. Під час сну спеціальні прилади фіксують активність пацієнта і передають дані про роботу мозку та серця.

   Лікування бруксизма у дітей 5 років і молодше передбачає усунення стресових факторів, щоб вирівняти психоемоційний баланс малюка. Дітям старшого віку рекомендується прибрати з раціону продукти-збудники. Підліткам радять не зловживати кавою й енергетиками. В разі денної форми недуги одужанню сприяє усунення провокаторів, що викликають тривогу.

   Фахівці також вдаються до медикаментозного лікування, якщо в анамнезі захворювання є невралгічні передумови. Стоматологи приписують дитині капу від бруксизму. Вона виготовляється за індивідуальними зліпками, дозволяє зменшити стирання емалі, уникнути виникнення пародонтиту і карієсу. Каппа може бути зроблена таким чином, щоб виправляти прикус. У деяких випадках стабілізації психоемоційного стану домагаються шляхом магнітотерапії та нейроелектростімуляції м’язів. Іноді допомагає масаж шиї та обличчя.

   Не пропустіть хворобу!

   Що робити, якщо у дитини бруксизм? Намагайтеся бути уважними до малюка і розпізнати симптоми недуги якомога раніше. Своєчасне лікування має найкращі результати, і від патології можна буде позбутися досить швидко. Запобіжні заходи починають з моменту вагітності, коли плід формується в утробі матері. ЗСЖ й уважне ставлення до власного організму підвищують шанси жінки народити здорового малюка.

   Самих лише знань про те, як вилікувати бруксизм у дитини замало. З метою профілактики доведеться не менше двох разів на рік консультуватися з дитячим стоматологом. Потрібно стежити за настроєм та ментальним здоров’ям малюка, створювати комфортні умови для навчання і відпочинку, підтримувати доброзичливу атмосферу в родині.

   Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:

   Київ, ЖК «Комфорт Таун»,

   вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа)

   Бориспільський р-н, смт. Щасливе,

   вул. Героїв Майдану, 11

   LifeCell: +380 (73) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (68) 528-20-98

   Vodafone: +380 (66) 528-20-98

   Kyivstar: +380 (96) 744-64-90

   Автор
   матеріалу
   no image
   Дитячий лікар-стоматолог
   Залишити відгук
   Оцініть
   Статті по темі
   Чи можна лікувати зуби при грудному вигодовуванні
   Хитається кутній зуб: що робити у дитини та при вагітності
   Як відрізнити молочний зуб від постійного за їх особливостями
   Очні зуби в дітей: це які та де знаходяться
   Молочні зуби у дітей: схема випадання, терміни, фото
   Коли починати чистити зуби дитині: з якого віку
   Записатися на прийом
   ✔

   Відгук успішно відправлений

   Дякуємо вам за Ваш візит!