Прояви бруксизма у дітей зустрічаються досить часто. Патологія полягає в тому, що дитина скрипить зубами, провокуючи їх стирання однотипними повторюваними рухами. Значне стиснення щелеп може викликати болі в скронево-щелепному суглобі, провокувати чутливість зубів і пошкодження емалі. Захворювання загрожує безсонням, нервозністю та цефалгією.
Щоб зрозуміти, як лікувати бруксизм у дітей, до яких фахівцям звертатися, якими методиками довіряти, прочитайте цю статтю. У ній ми детально розповімо, що робити, у разі появи такого діагнозу, на що варто звернути увагу.
Патологія може бути основною хворобою або супутньою, і від цього залежить подальше лікування. Назва недугу походить від грецького слова, в перекладі означає «скреготати зубами». Бруксизм зустрічається в 3 формах:
- Денний.
- Нічний.
- Поєднується.
Симптоми захворювання можуть бути неконтрольовані. Як правило, бруксизм у дитини в 3 роки зустрічається зрідка. У такому віці діти мало схильні до цього недугу. А ось у дитини в 5 років бруксизм досить поширене явище. Наступний пік – у підлітковому періоді (від 13 до 18 років). Після пародонтиту та карієсу це захворювання вважається найпопулярнішим серед усіх стоматологічних патологій у дітей.
Причини виникнення бруксизма
Існує безліч передумов до виникнення скреготу зубами, і не всі вони вивчені до кінця. Педіатри спостерігають недуг у малюків різного віку. У ранньому – причини бруксизма у дітей розцінюються як фізіологічні. Вважається, що таким чином компенсуються стрес і дискомфорт від прорізування зубів. Виділити безпосередньо мотивацію не завжди буває легко, тому при діагностиці використовується індивідуальний підхід.
Серед можливих причин патології:
- Генетична схильність, яка проявляється, коли батьки стикалися зі скреготом зубами. Якщо на світ з’явилися близнюки, і один з малюків страждає від недугу, велика ймовірність, що він буде й у другого.
- Перевантаження та захворювання нервової системи. Основними причинами стають родові або черепно-мозкові травми. Серед інших можна відзначити енцефалопатію, інсомнію й перинатальне ушкодження центральної нервової системи.
- Вроджені хвороби. Неприємне явище провокують синдром Дауна, хвороба Гентінгтона та синдром Ретта.
- Розлади психіки й поведінки. Причини бруксизма у дітей і лікування – предмети постійних наукових досліджень. Трапляється, що маленькі пацієнти страждають аутизмом, тривожністю, схильні до панічних атак, стресів і надмірної чутливості.
- Дефекти прикусу. Вони нерідко викликають скрегіт зубами. Травми, патології розвитку, неправильне ортодонтичне лікування призведуть до аналогічної проблеми.
- Шкідливі звички – від смоктання пальця в дитячому віці до алкоголізму та тютюнопаління в дорослому.
- Захворювання ЛОР-органів. Лікування бруксизму у дітей може знадобитися як наслідок гіпоксії, риніту, поліпозу, синуситу, проблем з аденоїдами.
Якщо ви помітили характерні ознаки хвороби, варто звернутися за допомогою до стоматолога, щоб уникнути ускладнень. У дитини може з’явитися безсоння, апатія й хронічна втома. Бруксизм уві сні у дітей позначається на самопочутті через болі в спині та шиї, зниження уважності й здатності концентруватися. Це спричиняє погіршення успішності, незібраність та мігрені, запаморочення, нудоту, цефалгію.
Нічний бруксизм у дітей (як й інші його форми) призводить до проблем із зубною емаллю та чутливістю зубів. Асиметрія, порушення прикусу і випадання зубів – ось деякі з можливих негативних наслідків захворювання.
Діагностика й лікування бруксизма у дітей
Виявити причини виникнення недуги, якщо вони виникли у віці до 12 років, вкрай важко, адже збір анамнезу ускладнюється суб’єктивною оцінкою пацієнта. Вона ще не здатна повноцінно описувати свої відчуття і скарги фахівцеві. Часом батьки приводять сина або доньку на обстеження до невролога чи педіатра, а в ході огляду з’ясовується, що варто пройти аналогічну процедуру у стоматолога.
Щоб зрозуміти, як позбутися від бруксизма у дитини, лікар збирає анамнез зі слів батьків. Яскравими симптомами стають скарги на головні болі, значне стирання емалі, болі в м’язах обличчя. Поведінкові патерни дають можливість оцінити реакцію дитини. Нерідко лікар на дотик виявляє напруженість в мускулатурі. Він обстежує хворобливі ділянки в області СНЩС. При діагностиці стоматологи бачать проблеми у формуванні прикусу і зубного ряду, клиноподібні дефекти, високий ступінь стертості зубної емалі. Фінальною стадією обстеження стає полісомнографія. Під час сну спеціальні прилади фіксують активність пацієнта і передають дані про роботу мозку та серця.
Лікування бруксизма у дітей 5 років і молодше передбачає усунення стресових факторів, щоб вирівняти психоемоційний баланс малюка. Дітям старшого віку рекомендується прибрати з раціону продукти-збудники. Підліткам радять не зловживати кавою й енергетиками. В разі денної форми недуги одужанню сприяє усунення провокаторів, що викликають тривогу.
Фахівці також вдаються до медикаментозного лікування, якщо в анамнезі захворювання є невралгічні передумови. Стоматологи приписують дитині капу від бруксизму. Вона виготовляється за індивідуальними зліпками, дозволяє зменшити стирання емалі, уникнути виникнення пародонтиту і карієсу. Каппа може бути зроблена таким чином, щоб виправляти прикус. У деяких випадках стабілізації психоемоційного стану домагаються шляхом магнітотерапії та нейроелектростімуляції м’язів. Іноді допомагає масаж шиї та обличчя.
Не пропустіть хворобу!
Що робити, якщо у дитини бруксизм? Намагайтеся бути уважними до малюка і розпізнати симптоми недуги якомога раніше. Своєчасне лікування має найкращі результати, і від патології можна буде позбутися досить швидко. Запобіжні заходи починають з моменту вагітності, коли плід формується в утробі матері. ЗСЖ й уважне ставлення до власного організму підвищують шанси жінки народити здорового малюка.
Самих лише знань про те, як вилікувати бруксизм у дитини замало. З метою профілактики доведеться не менше двох разів на рік консультуватися з дитячим стоматологом. Потрібно стежити за настроєм та ментальним здоров’ям малюка, створювати комфортні умови для навчання і відпочинку, підтримувати доброзичливу атмосферу в родині.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |