Зубна щітка для брекетів – найкращий помічник у збереженні здоров’я порожнини рота
Установка брекетів – перший крок на шляху до вирівнювання зубного ряду та отримання здорової посмішки. Носіння таких систем має низку нюансів. Так, при такому ортодонтичному лікуванні ускладнюється чищення зубів. На брекетах та дузі, що їх з’єднує, накопичуються залишки їжі. Якщо їх не видаляти, починається гниття. Активно розвивається патогенна мікрофлора, що провокує карієс та запалення ясен. Щоб уникнути цих проблем, знадобиться спеціальна зубна щітка для брекетів та низка інших засобів. Тільки якісна гігієна дозволить носити систему потрібний для лікування час з мінімальними наслідками у вигляді карієсу.
Розповідаємо, яку купити щітку при носінні брекетів, щоб вона була ефективною та безпечною.
Чому важливо добре доглядати зуби за наявності в роті ортодонтичної конструкції
Як вже було сказано, брекети заважають видаляти м’який наліт з емалі та міжзубних проміжків. Звичайна зубна щітка не дозволяє впоратися із завданням. Згодом наліт ущільнюється і видаляти його стає важче. У роті з’являється неприємний запах. Для його маскування навіть не можна скористатися жувальною гумкою через наявність у роті ортодонтичної конструкції.
Дії лікаря, коли на зуби встановлено таку систему, обмежені. Якщо вже розвинувся карієс, доведеться у проблемному місці знімати брекети до проведення всіх маніпуляцій щодо його усунення. Процес вирівнювання зубів припиняється. Варто також врахувати, що, знімаючи та знову встановлюючи брекети, доведеться додатково платити за послуги лікаря. Щоб не нашкодити зубам, не затягувати ортодонтичне лікування та уникнути зайвих витрат, потрібно знати, як чистити зуби в цей період і які кошти на це потрібні.
Різновиди щіток для брекетів
Сьогодні на ринку можна знайти різні щітки, що використовуються при носінні брекет-системи. Серед них:
- Ортодонтичні. Зовні схожі на звичайні щітки, але мають невеликий розмір (до 3 см) і V-подібну форму (різний рівень щетинок). Короткі знаходяться в центрі щітки і призначені для очищення дуги, а довші – по краях і дозволяють очистити емаль.
- Монопучкові. Така щітка має на голівці пучок тонких щетинок. З її допомогою зручно очищати мікрощілини між брекетами та зубом. Оскільки головка невелика, нею можна заглянути навіть у ті місця, доступ до яких утруднений.
- Йоржики ортодонтичні. З їхньою допомогою можна очищати поверхню зубів під дугами, куди не проникають щітки. Йоржики для брекетів потрібно використовувати максимально обережно, щоб не пошкодити конструкцію.
- Електричні або ультразвукові. Користуються особливою популярністю серед споживачів. За допомогою таких пристроїв можна максимально швидко та якісно почистити зуби.
Які з цих пристроїв краще, визначають у кожному випадку індивідуально. Із вибором вам допоможе лікар.
Як вибрати щітку для брекетів
Крім виду щітки, необхідно врахувати низку інших критеріїв:
- Ступінь жорсткості щетинок. При чистці важливо не пошкодити брекет-систему. Тому обирати потрібно лише м’які або середньої жорсткості щітки.
- Ергономічність. Тримати щітку у руці має бути зручно. Добре, якщо на ній є гумові вставки.
- Наявність необхідних насадок. Цей критерій слід враховувати при виборі електричної або ультразвукові моделі. Зовні вона нагадує монопучкову щітку, але з трохи більшим діаметром.
- Наявність режиму низької інтенсивності. Саме його потрібно використовувати при чистці зубів електронною щіткою, щоб не пошкодити брекет-систему.
Деякі виробники випускають відео про те, як правильно використовувати їхню продукцію, додаючи відповідне посилання до інструкції.
Як виконувати гігієнічні процедури при носінні брекетів
Чищення зубів при використанні ортодонтичної щітки повинно виконуватися з дотриманням таких рекомендацій:
- поверхню зубів, де встановлені брекети, чистити горизонтальними рухами;
- саму систему та ділянки під дугою очищати, розміщуючи щітку під кутом 45° до ясен;
- зуби зсередини чистити звичним способом.
Проводити гігієнічні процедури із встановленою брекет-системою потрібно відразу після їжі не менше 2–3 хв. Після такої процедури потрібно застосовувати йоржик. Як користуватися пристосуванням? Його підносять до міжзубного простору та роблять кілька поступально-зворотних рухів. Після цього йоржик необхідно сполоснути і приступати до інших ділянок зубного ряду. Коли процедура закінчена, пристрій промивають, просушують і укладають у спеціальний футляр.
Гігієнічні процедури завершують ополіскуванням рота. Чи можна застосовувати іригатор? Так! З його допомогою можна збільшити ефективність гігієни. Але варто врахувати, що пристрій не може замінити щітку та йоржик. Перевірити якість проведеної гігієнічної процедури легко за допомогою ортодонтичного дзеркала. Існує ще спеціальний індикатор, який забарвлює недостатньо очищені ділянки.
Крім домашнього догляду, при показаннях необхідно періодично проводити гігієнічне чищення зубів з брекетами (якщо пацієнт має довго носити системи). Для цього необхідно раз на 3–6 місяців відвідувати стоматологічну клініку. Фахівець за допомогою сучасних методик усуне м’який та твердий зубний наліт, що стане кращою профілактикою карієсу. При цьому самі брекети не знімають, лише в деяких випадках – дугу. Обов’язково професійна гігієна виконується до встановлення та після зняття системи. В останньому випадку виходить ефективно видалити осілий наліт і освіжити колір емалі.
Скільки часу можна користуватися щіткою для брекет-системи
Ортодонтична щітка відрізняється від звичайної. Тому постає питання, як часто міняти таке пристосування. Фахівці рекомендують купувати нову щітку щомісяця. Те саме і з йоржиками. Споживачі часто цікавляться, одноразові вони чи ні. Йоршики, як і щітки, багаторазові, але швидше зношуються. Тому варто одразу купити їхній набір. Міняти зубні йоржики необхідно раз на три тижні.
Кожному пацієнтові ортодонт надасть рекомендації щодо догляду за порожниною рота в період носіння брекетів. Встановлювати їх треба лише у перевіреній клініці, тоді можна бути впевненим у хорошому результаті.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |