Перелом кореня зуба: яким буває, діагностика, лікування
Хоча зуби мають міцну структуру, ніхто не застрахований від їхнього переломів. Часто таку неприємність пов’язують із аваріями, бійками, спортивними травмами. Але перелом кореня зуба можна отримати й в інших ситуаціях. Достатньо будь-якого механічного впливу, наприклад, в результаті падіння або відкушування твердої їжі, зокрема горіхів. Порушення цілісності твердих тканин може виникати і внаслідок їхньої резорбції. Якщо трапилася така неприємність, важливо знати, що робити, щоб врятувати зуб або не погіршити ситуацію.
Класифікація та симптоматика перелому кореня зуба
Така травма характеризується порушенням цілісності твердих тканин зубів в області верхівкової третини кореня, середньої та пришийкової частини. Залежно від травматичного ушкодження можуть виникати різні симптоми:
- Поздовжній перелом. При пальпації та постукуванні з’являються гострі хворобливі відчуття. Ясна червоніють, виникає набряк чи навіть абсцес.
- Поперечний або вертикальний перелом. Якщо він трапився не в області апекса, спостерігатиметься розхитування зуба. При жуванні виникає сильний біль.
Перелом може бути косим, коли його лінія йде по діагоналі, і оскольчатим, коли є кілька ліній. В останньому випадку, як правило, зуб підлягає видаленню. У дітей таке травматичне ушкодження зазвичай зустрічається на передніх постійних зубах.
Існує ще одна класифікація, за якою відрізняють повний і неповний переломи кореня. У першому випадку розкривається пульпа. Виникає гострий біль при дотику. Пацієнт не може навіть торкнутися ясен. Через внутрішній крововилив змінюється колір зубної емалі. При неповному вигляді травми ушкоджується дентин.
Чим небезпечний перелом кореня зуба
Якщо у пацієнта одразу відсутні гострі скарги, він затягує з візитом до лікаря, витрачаючи дорогоцінний час. Це загрожує рядом неприємних наслідків:
- Пульпіт. Коли нерв оголюється, він запалюється. Захворювання супроводжується гострим болем, який може віддавати на інші ділянки зубного ряду, навіть в антагоністів.
- Періодонтит. Хвороба розвивається як ускладнення хронічного пульпіту. Пульпа атрофується, її заміняє сполучна тканина. У кістки починає розвиватися запальний процес. На зуб при періоститі дуже боляче кусати, практично неможливо.
- Абсцес. У м’яких тканинах розвивається гнійний запальний процес. В цьому випадку може виникнути порожнина з гноєм.
- Флегмона. Хвороба супроводжується необмеженим гнійним запаленням клітковини.
- Зміщення кореня у м’які тканини.
- Його резорбція в області апекса або в місці травми. Такий стан є показанням для видалення зуба.
Якщо сталася травма, необхідно якнайшвидше звернутися до стоматологічної клініки. Своєчасне відвідування спеціаліста у деяких випадках допоможе врятувати зуб.
Діагностика при переломі кореня
Спочатку лікар збере анамнез, розпитавши пацієнта про скарги та ситуацію, яка передувала травмі. Він проведе також візуальний огляд, під час якого можна помітити синець, набряклість та інші небажані ознаки. За допомогою пальпації стоматолог може визначити лінію перелому. Проводиться також постукування, яке за такої травми супроводжується хворобливими відчуттями.
Призначатися можуть інструментальні дослідження. Для оцінки життєдіяльності пульпи виконується електроодонтодіагностика. За допомогою рентгенографії легко визначити вид перелому, побачити, чи зуб не зміщений. У деяких випадках може бути призначена комп’ютерна томографія.
Лікар оцінює клінічну картину комплексно. Йому важливо бачити, чи немає змін в навколишніх тканинах або прихованих вогнищ запалення.
Лікування при переломі кореня зуба
Дії лікаря залежать від ступеня тяжкості клінічної картини та стану пульпи. Кращий варіант – це збереження нерва та зуба. Коли травма сталася у верхівці, оцінюють життєдіяльність пульпи. Якщо пошкодження незначне, і нерв не зачеплений, можна провести консервативне лікування. І тут потрібно регулярне спостереження. Коли нерв сильно пошкоджений, роблять резекцію апекса. Перед таким втручанням видаляють пульпу.
Щоб урятувати рухливий зуб, його шинують на 5 тижнів. Такі дії можливі, якщо не порушено життєдіяльність нерва. Серед усіх механізмів загоєння кореня зуба найбільш прийнятним є варіант, коли завдяки активним клітинам зубних тканин може сформуватися новий дентін. Вони проростають у лінію перелому. Результат оцінюють за рентгеном. Якщо проростання не сталося, потрібно видалення зуба. Зберегти його, на жаль, можна далеко не завжди. У таких випадках проводять імплантацію за одномоментною технологією. Постійну коронку встановлюють за кілька місяців.
Яка б не була причина травми, потрібна допомога кваліфікованого спеціаліста.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |