Перехресний прикус: особливості патології, шляхи її усунення
Перехресний прикус – порушення оклюзії, яке зустрічається не так часто. Головна його особливість – окремі нижні зуби або їх групи перекривають своїх верхніх антагоністів. Така патологія може зачіпати моляри, ікла і різці. Щоб усунути зовнішні її ознаки і попередити збої в роботі організму, важливо вчасно провести виправлення прикусу.
Багатьох цікавить, чи можна усунути проблему у дорослих. Так, патологія піддається корекції в будь-якому віці. Тільки у дітей лікування простіше і швидше.
Види перехресного прикусу
Патологію класифікують за різними критеріями. За розташуванням виділяють боковий, передній, а також прикус типу «ножиці», який передбачає повне перекриття верхніх зубів нижніми. В останніх двох випадках патологія буває мезіально-перехресною. При цьому нижні різці істотно виступають вперед щодо верхніх. Патологія іноді поєднується і з іншими порушеннями, наприклад з відкритим, глибоким прикусом, коли, відповідно, спереду зуби не змикаються і верхня щелепа занадто перекриває нижню.
За перекриттям зубного ряду розрізняють такі види перехресного прикусу:
- Букальний. Розвивається через аномальні розміри щелеп – занадто великою нижньою або патологічно маленькою верхньою. Бічні зуби двох зубних рядів зміщуються. При цьому нижня щелепа може бути не зміщена. В такому випадку виділяють односторонній (верхні зуби звужені або нижні розширені) і двосторонній (обидва зубних ряди скупчені або розширені) букальний прикус. У деяких випадках нижня щелепа зміщується (паралельно або діагонально).
2. Лінгвальний. Характерна особливість патології – верхня щелепа перекриває нижню повністю. Формується вона, коли верхній зубний ряд істотно розширено в порівнянні з нижнім або навпаки. Такий прикус також буває одно- і двостороннім.
3. Букально-лінгвальний. Поєднує в собі перераховані вище аномалії.
Фахівці виділяють також гнатичну (кісткову) та зубоальвеолярну перехресну оклюзію. Перша формується через аномальний розвиток або недорозвинення однієї з щелеп. Друга ‒ через розширення або звуження однієї зубоальвеолярної дуги або двох одночасно.
Клінічна картина
Характерною рисою перехресного прикусу є асиметрія обличчя. Серединна точка підборіддя зміщена. Якщо провести умовну лінію між різцями, вона також може не знаходитися на потрібному місці. Нижня третина обличчя буває як укороченою, так і збільшеною. Особливо виражена асиметрія у дорослих. Інші ознаки патології:
- порушення дикції;
- фізичний дискомфорт ‒ через те, що зуби чіпляються один за одного;
- ускладненість мімічних рухів;
- порушення функції жування;
- больові відчуття в області щелепного суглоба.
Перехресний прикус часто формується поступово з дитинства. До багатьох незручностей дорослі вже звикають і вважають, що робити нічого не треба. Це помилкова думка, адже патологія порушує багато процесів в організмі.
Що буде, якщо не виправляти перехресний прикус
Патологічний прикус ‒ це не тільки асиметрія обличчя. Порушуються функції жування і травлення, а також виникає гіпертонус м’язів. Якщо затягувати з візитом до ортодонта, можливі інші неприємні наслідки:
- Дисфункція скронево-нижньощелепних суглобів (СНЩС), через яку з’являються болі і порушується постава.
- Нерівномірність жувального навантаження, що провокує розвиток карієсу, передчасне зношування зубів і ранню їх втрату.
- Сколи, тріщини і клиновидні дефекти, що утворилися через чіпляння зубів один за одного. В результаті травмується слизова. В ранки потрапляють бактерії, через що розвивається запалення пародонтальних тканин.
Коли затягують з візитом у стоматологію, зубоальвеолярна форма може перейти в гнатичну. Якщо в першому випадку можливе лікування брекетами, то в другому нерідко доводиться робити операцію.
Чому формується патологія
Причини розвитку перехресного прикусу поділяють на вроджені та набуті. Перші порушення формуються ще в утробі матері і складніше піддаються виправленню. Спровокувати їх можуть певні захворювання, перенесені вагітною, її шкідливі звички ‒ вживання алкоголю, куріння. Родова травма також може стати причинним фактором. Велике значення має спадковість. Серед придбаних провокуючих чинників варто виділити:
- зміна послідовності зростання молочних і постійних зубів;
- нестерті горбки тимчасових молярів;
- бруксизм ‒ мимовільний скрегіт зубами;
- множинний і запущений карієс;
- неправильне жувальне навантаження ‒ відсутність в раціоні твердої їжі, жування передніми зубами;
- шкідливі звички ‒ закушування щоки, тривале смоктання пустушки, пальця, часте підпирання щоки рукою в сидячому положенні, сон на одній стороні з підставленою під щелепу долонею;
- передчасна втрата зуба без подальшого протезування;
- захворювання органів дихання, кісткової системи;
- травми голови, обличчя, шиї, оперативні втручання в цій області;
- рахіт у дитини, що супроводжується порушенням мінерального обміну.
Спровокувати проблему може сколіоз, при якому порушується постава, що і призводить до патологічних змін.
Діагностика перехресного прикусу
Для постановки правильного діагнозу використовують різні методи дослідження:
- Гіпсові моделі. На основі моделей щелеп можна виявити деформацію, оцінити її масштаби.Такий метод дозволяє визначити оптимальне для пацієнта положення нижньої щелепи.
- ТРГ (телерентгенограму). Аналізуючи її в бічній проекції, можна виявити непрямі ознаки перехресного прикусу, у фронтальній ‒ визначити причину розвитку патології.
- КТ (комп’ютерну томографію). 3D-знімок дає можливість оцінити рівень і масштаби деформації щелеп.
Ретельна діагностика дозволяє лікаря-ортодонта визначити, як лікувати патологію, скласти індивідуальний план корекції, передбачити переміщення зубів.
Як коригують перехресний прикус
Лікування патології в ранньому віці відбувається прискореними темпами. Найменшим досить відучити від шкідливих звичок. Для вирівнювання зубів у дітей використовують різні методики:
- пришліфувати молочні ікла;
- встановлюють пластинки ‒ знімні, незнімні, на одну щелепу або на дві;
- застосовують апарати і тренажери для тренування м’язів, губ, язика;
- встановлюють часткові брекет-системи.
Перехресна патологія може коригуватися за допомогою прозорих елайнерів. Вони зручні у використанні, непомітні і легко миються. Але така методика застосовується тільки в найлегших випадках для усунення косметичних дефектів. При серйозних порушеннях оклюзії ефективними будуть незнімні конструкції.
Використання брекетів дозволяє нормалізувати форму зубних дуг і положення зубів. Повну систему встановлюють, коли повністю сформований постійний прикус. При діагностуванні дисфункції СНЩС додатково встановлюється суглобова шина. Пацієнту рекомендують робити вправи для суглоба.
При аномальному розмірі щелеп застосовують хірургічні методи. Для руху зубів у потрібному напрямку до і після операції використовують брекети.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |