Білий наліт на губах: чим викликаний небажаний симптом і як його усунути
Білий наліт на губах вранці може з’являтися у дорослих та дітей. У багатьох випадках така ознака не є патологією та проходить самостійно. Іноді він може свідчити, наприклад, про нестачу в організмі води, сухе повітря в спальні. Але буває, що такий симптом супроводжує низку захворювань, зокрема інфекційне ураження ротової порожнини. І тут потрібна допомога лікаря.
Чому з’являється білий наліт на губах
Наліт на губах вранці не завжди означає, що почався патологічний процес. Причин небажаного симптому може бути безліч.
Непатологічні причини
Спровокувати білий наліт на губах можуть різні фактори:
- недостатній догляд за ротовою порожниною;
- незбалансований раціон, коли він не забезпечує організм достатньою кількістю вітамінів та мінералів;
- носіння зубних протезів;
- прийом деяких лікарських препаратів;
- депресія;
- шкідливі звички, зокрема куріння.
Щоб позбутися небажаних проявів у таких випадках, досить усунути чинник, що провокує неприємність.
Якщо проблема виникає лише вранці, швидше за все, білий наліт — це засохла слина, що витікає під час сну довільно. Коли такі прояви спостерігаються зрідка, а сам наліт не має неприємного запаху, не варто турбуватися. Плівка зникне після гігієнічних процедур.
Патологічні причини
Якщо наліт з’являється регулярно навіть після гігієни порожнини рота, це може свідчити про більш серйозну патологію, а саме про:
- захворювання органів ШКТ;
- скарлатині;
- хвороби дихальних шляхів;
- червоному плоскому лишаї;
- стоматиті;
- цукровому діабеті, під час якого постійно відчувається спрага;
- загострення герпетичної інфекції.
Виявлятися небажаний симптом вранці може і при стоматологічних хворобах (карієсі, пародонтозі).
Кандидоз: прояви інфекції та її небезпека
Окремо варто виділити таку інфекційну хворобу як кандидоз. Гриби роду Кандіда є майже в кожному організмі. За сприятливих для себе умов (зниження імунітету, прийому антибіотиків, онкології, гормональних змін при вагітності, клімаксі та ін.) вони активізуються та викликають кандидоз слизової оболонки порожнини рота. Захворювання частіше вражає немовлят та людей похилого віку.
Однією з основних ознак захворювання є білий пухкий наліт на язиці та губах. Він може також покривати внутрішню поверхню щік, рідше зачіпає небо та ясна. Наліт легко відскоблюється, тканини під ним червоніють і іноді кровоточать. Інші симптоми кандидозу:
- неприємний присмак;
- сухість у роті;
- відчуття печіння;
- утворення тріщин на губах та почервоніння в куточках рота;
- біль та складності при ковтанні;
- дискомфорт при звичайних рухах язика.
Хвороба може протікати в гострій та хронічній формі. Найчастіше зустрічається перша з них. Друга може виявлятися у курців, а також носіїв ВІЛ-інфекції. У міру розвитку кожної форми хвороби можуть виявлятися інші небажані симптоми.
Якщо не лікувати гостру форму кандидозу, вона перейде в хронічну. Хворий у разі відчуває сильний дискомфорт. У місцях локалізації нальоту з’являються ранки, які кровоточать та гнояться. Молочниця швидко поширюється на інші ділянки ротової порожнини, через що виникають складності в пережовуванні їжі. Інфекція з часом вражає горлянку та мигдалики. Далі опускається в легені, ШКТ, печінку і завдає їм непоправної шкоди.
Особливості локалізації
Визначити причину появи нальоту можна, враховуючи його місце розташування.
Локалізація | Найбільш ймовірні причинні фактори |
Куточки рота |
|
Зовнішня сторона губ |
|
Внутрішня сторона губ |
|
Липкий наліт на поверхні губ вранці говорить про патологію шлунка або стравоходу.
Як проходить лікування при появі нальоту в порожнині рота
Щоби призначити лікування, лікар спочатку повинен визначити, чому з’являється наліт на губах. Чим швидше та точніше він поставить діагноз, тим легше пройде терапія. Лікування відрізнятиметься у кожному конкретному випадку. Універсальна методика — полоскання порожнини рота содою та марганцівкою.
Лікування кандидозів буває місцевим та системним. Відповідну терапію обирають з урахуванням етапу розвитку та форми хвороби. Місцева обробка уражених ділянок проводиться за допомогою протигрибкових та антисептичних препаратів — спреїв, ополіскувачів, гелів та ін.
Системне лікування кандидозів проводять при хронічній формі хвороби та її поширенні на інші органи. Воно передбачає прийом спеціальних полієнових антибактеріальних препаратів, що відрізняються активністю проти більшої частини грибів та деяких найпростіших, або антимікотичних речовин. Часто призначаються такі засоби:
- «Ністатин» — полієновий антибіотик, що відрізняється помірною токсичністю;
- «Флуконазол» — високоефективний антимікозний препарат;
- “Нізорал” — антигрибковий засіб, який справляється з кандидозом за кілька днів.
Додатком до основної терапії можуть стати полоскання ротової порожнини відварами шавлії, ромашки, деревію. Для усунення небажаного симптому важливо скоригувати свій раціон, пити достатньо рідини, зволожувати повітря у приміщенні. Необхідно також провести санацію ротової порожнини та постійно підтримувати її гігієну на високому рівні.
У середньому для лікування потрібно три тижні. Проводять його до зникнення симптомів і потім продовжують ще тиждень.
Як попередити кандидоз
Профілактика хвороби полягає у дотриманні ряду правил:
- Ретельно проводити гігієну порожнини рота — чистити зуби двічі на день з використанням фторвмісної пасти, приділяти увагу міжзубним проміжкам, застосовувати ополіскувачі.
- Періодично проходити профілактичні огляди у стоматолога. Це дозволить виявити захворювання на ранній стадії розвитку та не допускати їх ускладнень. Найчастіше потрібно відвідувати стоматологічний кабінет, якщо у Вас встановлені ортопедичні конструкції або відсутні власні зуби.
- Відмовитися від шкідливих звичок. По можливості краще кинути палити.
- Контролювати хронічні захворювання і дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.
Кандидоз може завдати істотної шкоди здоров’ю. Тому варто подбати про своє самопочуття заздалегідь і не допустити розвитку захворювання. Коли симптоми вже проявилися, потрібно якнайшвидше звернутися за допомогою до фахівця.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |