iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
iconcat doc play muouse mousedown gps right star star i1 star star star star star star star star
Зв'язок з нами
+380 (73) 528 20 98
Київ, ЖК Комфорт Таун, вул. Регенераторна, 4, кор.16-1
смт. Щасливе, вул. Героїв Майдана, 11

Медикаментозне лікування стоматиту у дорослих

Зміст

  Стоматит у дорослих: які препарати ефективно усувають захворювання

  Стоматит — запалення слизової оболонки порожнини рота, яке супроводжується утворенням невеликих, проте нерідко множинних виразок. Викликає дискомфорт при розмові, вживанні їжі, супроводжується хворобливими відчуттями та загальним нездужанням. Для ефективного та грамотного лікування стоматиту препарати повинен підбирати тільки лікар.

  Причини захворювання

  Спровокувати хворобу можуть різні фактори:

  • хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет;
  • хвороби органів ШКТ;
  • травми слизової оболонки порожнини рота, що спровоковані некоректно виготовленими чи встановленими протезами, брекетами;
  • інфекційні захворювання;
  • ВІЛ-інфекція та інші імунодефіцитні стани;
  • авітаміноз;
  • променева чи хімієтерапія;
  • недотримання правил гігієни ротової порожнини;
  • алергічні реакції, які найчастіше з’являються через застосування деяких ліків;
  • гормональний дисбаланс, який може спостерігатись, наприклад, у вагітних;
  • порушення схеми приймання антибіотиків;
  • стреси.

  Часто стоматит провокує проникнення в організм вірусної, грибкової чи бактеріальної інфекції. Потрапляючи на слизову оболонку ротової порожнини, вона викликає імунну реакцію. Інфекція може надходити ззовні чи бути присутньою в організмі за наявності хронічного захворювання.

  Розвивається стоматит і при шкідливих звичках, зокрема курінні. Вдихання гарячого токсичного диму провокує ушкодження слизової оболонки. Запалюватись вона може також при зловживанні алкоголем або кислою їжею.

  Як розпізнати стоматит у дорослих

  Однією з найголовніших ознак стоматиту є поодинокі чи множинні виразки. Інколи вони навіть не з’являються, але тоді уражені ділянки червоніють. На початковій стадії розвитку захворювання слизова оболонка пересихає у певних ділянках, стає блискучою. Виразки з’являються з часом. Стоматит може супроводжуватися іншими симптомами:

  • біль та печіння, що посилюються при жуванні;
  • підвищення температури;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • неприємний запах з рота.

  Небажані прояви можуть спостерігатися від 4 днів до 2 тижнів. У більшості випадків вони не несуть у собі небезпеки (за умови своєчасного лікування). Якщо з візитом до лікаря затягувати, можуть запалитися ясна, з’являється їх кровоточивість. Підвищується ризик розхитування зубів та їх випадання, приєднання вторинної інфекції. У деяких випадках запалюються мигдалини. При занедбаному стані захворювання можуть виникнути осиплість голосу, хрипота.

  Види стоматиту

  Залежно від причини та характеру прояву виділяють різні види захворювання:

  1. Афтозний. При такому стоматиті утворюються афти-виразки — невеликі плями округлої форми, біло-жовтого кольору. Хвороба виникає і через зниження імунітету, авітаміноз, внаслідок алергічної реакції. Супроводжується свербінням і хворобливістю.
  2. Герпетичний. Заразний вид стоматиту, що спричиняє вірус герпесу. Збудник потрапляє в організм і перебуває у ньому у сплячому стані. Активізується при зниженні імунітету. Характеризується появою бульбашок, заповнених рідиною. Згодом вони лопаються та на їхньому місці утворюються ерозії.
  3. Катаральний. Виникає через недостатню гігієну чи травмування слизової порожнини рота. Іноді розвивається як ускладнення грипу, хвороб крові тощо. Складно піддається діагностиці на ранньому етапі, оскільки виразки з’являються дещо пізніше.
  4. Кандидозний. У народі називається молочницею. Спровокований грибками роду Candida. Хоча кандидозний стоматит найчастіше проявляється у дітей, виникати може й у дорослих. При захворюванні на щоках, язиці, піднебінні, губах з’являється щільний білий наліт. Патологія супроводжується гіперемією та синюшністю слизових.

  Залежно від виду стоматиту підбирають найефективніші препарати для лікування.

  Діагностика захворювання

  При підозрі стоматиту варто звернутися до стоматолога. Для підтвердження діагнозу та з’ясування причин розвитку захворювання лікар оглядає порожнину рота, збирає анамнез, може призначити лабораторні дослідження, наприклад, бактеріальний посів, ПЛР-мазок. При тяжких формах патології може знадобитися дослідження крові.

  Як лікують стоматит у дорослих

  Важливо якнайшвидше розпочати лікування захворювання, щоб воно не перейшло у хронічну форму. Підхід до усунення стоматиту має бути комплексним, оскільки потрібно зняти гострі симптоми, усунути причину та загоїти виразки. Медикаментозне лікування хвороби передбачає застосування таких препаратів:

  1. Знеболювальні. Застосовуються, коли хворобливі відчуття спричиняють суттєвий дискомфорт. Це можуть бути таблетовані препарати, які подрібнюють на порошок або розсмоктують, мазі чи гелі, спреї. Багато засобів мають не лише анестетичний, але й антисептичний ефект. Швидко знімають неприємні симптоми «Анестезин», «Гексорал», «Лідокаїн Асепт», «Лідохлор».
  2. Антисептики та протизапальні. Також випускаються у таблетованій формі, у вигляді мазей, гелів і спреїв. Складають основу лікування стоматитів. Серед найефективніших препаратів варто виділити «Камістад», «Холісал», «Стоматидин», «Каметон», «Гексорал».
  3. Спеціальні засоби. Призначаються залежно від виду захворювання. Так, при герпетичному стоматиті використовується «Зовіракс», «Ацикловір». Патологія грибкової природи лікується «Мікозоном», «Леворином», ністатиновою маззю. Якщо захворювання спровоковане бактеріальною інфекцією, призначаються антибіотики.
  4. Препарати, що посилюють регенерацію тканин. Щоб забезпечити швидке відновлення пошкодженої слизової оболонки, використовують «Солкосерил», олію обліпихи, «Вінілін», «Пропосол спрей».

  Якщо хвороба виникла внаслідок алергічної реакції, важливо виявити алерген та усунути його. Призначаються також антигістамінні препарати. Вони приймаються у вигляді таблеток або аплікацій на слизову.

  Важливо звернутися за допомогою до професіоналів. Успішність лікування багато у чому залежить від злагоджених дій лікаря та пацієнта. Потерпілому потрібно дотримуватись всіх рекомендацій і призначення.

  Автор
  матеріалу
  no image
  Лікар-стоматолог-терапевт
  Залишити відгук
  Оцініть
  Статті по темі
  Ліки від герпесу на губі: найефективніший засіб
  Ангіоневротичний набряк: що це таке, фото та способи лікування
  Причини неприємного запаху з рота
  Ниють і болять передні нижні (верхні) зуби: перша допомога
  Кров у роті вранці: симптоми, причини та лікування
  Запалення зубного нерва: симптоми та лікування
  Запах ацетону з рота у дорослого: причини, що це означає
  Герметизація зубів у дітей: відгуки, чи потрібно обробляти фісуру зуба
  Чому зуб реагує на солодке: що робити при болю
  Люмініри на зуби: що це таке, фото до і після
  Правильний догляд за зубами в домашніх умовах
  Скільки не можна їсти після пломбування зуба
  Пришийковий карієс фото, як лікувати, причини виникнення
  Опущення ясна: лікування, що робити і як підняти
  Після лікування зуба опухла щока як і чим лікувати
  Клиноподібний дефект зубів: причини та лікування, фото
  Болить зуб мудрості: як зняти біль, що робити
  Нарив на яснах: лікування в домашніх умовах
  Запалення ясен: що робити, причини хвороби
  Набрякла щока від зуба, але зуб не болить, що робити
  Що робити, якщо оголюються коріння зубів — Ваші зуби
  Остеомієліт щелепи: симптоми, лікування, одонтогенний, хронічний, фото
  Дуже чутливі зуби: що робити для зняття болю
  Дентин зуба: що це таке, будова та функції, лікування глибокого карієсу та відновлення, штучний дентин, дентин-герметизуючий ліквід
  Чим полоскати рот при запаленні ясен і кровоточивості ясен
  Рецесія ясен: лікування без операції, фото, варіанти розвитку патології
  Санація порожнини рота: що це таке, етапи процедури
  На губах білий наліт вранці: чому з’являється, способи лікування
  Перша допомога при зубному болю в домашніх умовах
  Дистальний прикус: фото до і після брекетів
  Професійний огляд
  ✔

  Відгук успішно відправлений

  Дякуємо вам за Ваш візит!