Дентофобія: коли лікувати зуби надто страшно
Попри те, що сучасна стоматологія зробила крок далеко вперед і більшість процедур проходять для пацієнта без сильного дискомфорту, багато хто досі боїться відвідувати стоматологічний кабінет. У деяких людей це відчуття пов’язане не просто з тривожністю та острахом, що виникає перед невідомим. У них за однієї думки про майбутнє лікування з’являється панічний страх. У цьому випадку йдеться про дентофобію або, як її ще називають, стоматофобію або одонтофобію.
Але зуби треба лікувати обов’язково. Якщо проблема виникла, вона сама по собі нікуди не подінеться, а лише посилюватиметься. Так, карієс переросте в пульпіт, далі – в періодонтит і, якщо ігнорувати запальний процес, це загрожує втратою зуба. А за неповноцінного зубного ряду виникають не лише проблеми естетичного характеру, порушення прикусу, а й погіршення стану організму в цілому. Що робити, щоб позбавитися стоматофобії? Важливо ознайомитися з порадами спеціалістів.
Фобія перед стоматологом: яка вона
Серед ознак дентофобії варто виділити:
- затягування з візитом до лікаря навіть у разі сильних болючих відчуттів;
- неможливість контактувати з лікарем, перебуваючи у стоматологічному кріслі;
- підвищення тиску, почастішання серцевого ритму;
- велика ймовірність втрати свідомості.
Потрібно розуміти різницю між фобією та звичайним страхом перед стоматологами. Якщо людина йде на контакт, але просто хвилюється, наприклад, чуючи звук бормашини, в цьому випадку лікареві достатньо знайти потрібні слова. Коли пацієнт довірятиме лікарю, він розслабиться і дасть виконати всі необхідні маніпуляції. Людина ж, яка страждає на дентофобію, може зомліти, побачивши шприц. Нерідко такі пацієнти заважають лікареві працювати, розмахуючи руками чи навіть ногами.
Чому виникає стоматофобія
Щоб подолати панічний страх перед стоматологом, треба розуміти, звідки походить проблема. Причиною її виникнення можуть стати різні фактори:
- Негативний досвід. Нерідко все починається ще ранньому дитинстві. Багато батьків недостатньо уваги приділяють здоров’ю молочних зубів та вибору стоматолога. В результаті у дитини виникає безліч проблем через невиліковні зуби, які асоціюються у нього з болем, сльозами та страхом. Крім того, багато хто пам’ятає старі бормашини, примусове лікування в школах, відсутність ефективних знеболювальних. З цим негативним досвідом доводиться далі жити, що призводить до численних проблем.
- Сором’язливість через запущений стан порожнини рота. Маючи якийсь страх перед стоматологічним кабінетом, людина відкладає візит до лікаря. Це вже точно не додає здоров’я та естетики посмішці. На жаль, деякі «фахівці» замість того, щоб налаштувати пацієнта на позитив, починають його відчитувати. Це лише посилює проблему. Наступного разу точно не виникне бажання йти до лікаря. Найкращий вихід із ситуації, що склалася, – змінити стоматолога. Хороший лікар запропонує шляхи розв’язання проблеми, навчить правильно доглядати за порожниною рота.
- Низький больовий поріг. Зіткнувшись одного разу з відчуттям гострого болю, людина не хоче переживати подібне почуття ще раз.
Провокувати проблеми на прийомі у стоматолога може також нестабільний психічний стан. У дітей фобія часто виникає, якщо вони бачать її у батьків. Нерідко мами та тата самі лякають малюків стоматологом, наприклад, намагаючись обмежити вживання ними солодкого.
Як протидіяти страхам
Рідко хто може похвалитися ідеальним здоров’ям ротової порожнини. Рано чи пізно більшості людей доводиться звертатися по допомогу до фахівця. Тим, хто має стоматологічну фобію і не знає, як подолати страх, потрібно усвідомити для себе такі факти:
- Що раніше буде проведено лікування, то швидше воно закінчиться, тим легше його перенесе пацієнт. Крім того, усунення хвороб на ранніх етапах коштує набагато дешевше.
- Лікувати зуб – це зовсім не боляче. Сучасна стоматологія має різні методи, які дозволяють безболісно провести лікування. З моменту вашого останнього візиту могло багато змінитися, адже постійно виробляються нові препарати, що анестезують, випускається високотехнологічна апаратура.
- Не варто соромитися стану ротової порожнини. Щодня мільйони людей відвідують стоматологію, і кожен має свої проблеми. Потрібно розпитати близьких, друзів. Майже кожен розповість, що був у лікаря, причому процедури пройшли легко. У всіх же однакова анатомія, чи не так?
- Лікування відбувається без сюрпризів. Нерідко страх виникає через невідомість. Потрібно розпитати у стоматолога про майбутні маніпуляції, можливі відчуття, тимчасові рамках, що дозволить морально підготуватися до процедур.
Згідно з результатами опитувань, дентофобія зникає тим швидше, чим частіше людина відвідує стоматолога. Впоратися з проблемою здатний кожен. Головне – захотіти її вирішити. Допомогти цьому може психолог. Корінь страху часто знаходиться глибше, ніж здається. Тільки фахівець з’ясує, у чому полягає проблема.
Що пропонує стоматологія
У певних випадках лікар може порадити полікувати зуби під седацією. Дія спеціальних препаратів заспокоює, допомагає розслабитись. Пацієнт входить у стан легкого поверхневого сну та, як правило, після проведення маніпуляцій нічого не пам’ятає. Найчастіше після цього він може спокійно перебувати у стоматологічному кріслі та лікувати зуби із застосуванням місцевої анестезії.В крайньому разі лікар запропонує виконати всі маніпуляції під наркозом, але для цього потрібні серйозні підстави.
Що відбувається під час первинного огляду та після нього
Щоб подолати страх самостійно, необхідно записатися на прийом до лікаря та розповісти про свою проблему. Первинна консультація стоматолога передбачає ніяких серйозних дій, тим паче без згоди пацієнта. Лікар вислухає скарги, попросить розкрити рота. Спершу він огляне його візуально, потім за допомогою стоматологічного дзеркальця та пальців рук. Для виявлення прихованих хвороб, зокрема періодонтиту, лікар простукує зуби. Щоб виявити дефект прикусу, робить серію фото обличчя. При необхідності направить на рентген чи КТ (комп’ютерну томографію).
Якщо навіть такі дії викликають страх, можна попросити дати дзеркало. Потримавши його в руках, неважко переконатися у невинності цього предмета. Далі огляд пройде спокійно. Лікар дасть рекомендації, як подолати страх, розповість про методи лікування. Вже після першого візиту пацієнт зрозуміє, чи це його стоматолог.
Потім обов’язково потрібно записатися на прийом, щоб провести професійне гігієнічне чищення ротової порожнини. Варто докладніше розпитати лікаря про процедуру, методи знеболювання. На наступний візит, який передбачає лікування, можна прийти із близькою людиною. Найчастіше до цього моменту страх уже слабшає.
Важливо довірити здоров’я своїх зубів професіоналам. Так ви будете впевнені як лікування. Приємна атмосфера, доброзичливий колектив, відсутність черг – ще одні важливі умови для гарного настрою та спокою.Записатися на прийом можна за телефонами:
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |