Практично кожній мамі та кожному татові знайома неприємність, коли у дитини погіршується самопочуття, підвищується температура, а з рота чути різкий запах. Він нагадує мочені яблука чи ацетон. Нерідко є супутні симптоми – блювання, біль у животі, діарея. Запах ацетону у дитини з’являється не внаслідок хвороби. Перед зверненням до лікаря потрібно врахувати наявність симптомів, загальний стан малюка, анамнез – тобто, чи траплялося таке раніше.
Ацетонемія – захворювання, що виявляється різким погіршенням самопочуття, блювотою, неприємним диханням із запахом ацетону. Розвивається, коли в крові накопичується дуже багато кетонів. Виникає як окрема патологія чи внаслідок іншого захворювання. Як правило, діагностується у малюків та школярів до 12 років. Дівчатка хворіють частіше.
Що являє собою ацетонемія
Запах ацетону – вірна ознака того, що в організмі підвищена кількість кетонових тіл, внаслідок чого відбуваються агресивні процеси. З’являється як результат поганої засвоюваності речовин з їжі. Кетони виробляються печінкою як побічні речовини через брак глюкози. Вони перетворюються на енергію. Кетонових тіл стає більше і тоді, коли до м’язів надходить мало інсуліну.
Невелика кількість цих речовин в організмі вважається нормою. У нормальному аналізі сечі вони відсутні, тому що виводяться через легені. Якщо з рота чути запах ацетону, погіршилося самопочуття – рівень кетонових тіл підвищився. Це відбувається з таких причин:
- незбалансоване харчування. Часто ацетонемія виникає як наслідок нестачі вуглеводів, коли дитина їсть багато білкової їжі, жирних страв;
- ГРЗ, викликані вірусами чи бактеріями. Несильний запах ацетону з’являється, коли дитина хворіє, наприклад ангіною;
- інфекційні захворювання кишківника;
- апендицит, що загострився;
- порушення метаболічних процесів – наприклад, через тривале голодування.
Тривожна ознака – запах, що зберігся після одужання. Це може бути симптом діабету. У новонароджених таке явище виникає у разі порушення травлення на штучному вигодовуванні.
Симптоми кетоацидозу
Зрозуміти, що з дитиною не все гаразд, нескладно. Як правило, є не тільки неприємний запах ацетону. Додатково спостерігаються сильна нудота, постійне блювання, нерідко фонтаном. Малюк страждає через болі в животі, розлади кишківника. Батькам легко подумати, ніби він отруївся.
Багато хворих дітей страждає від ознобу, сухості в роті. Якщо підвищується температура, запах ацетону у дитини також виникає. У деяких пацієнтів спостерігається сплутаність свідомості, а після полегшення вони постійно хочуть спати. Хворобу часто діагностують у віці до 5 років.
Діагностика захворювання
Симптоми кетоацидозу не можна ігнорувати. Потрібно звернутися до педіатра без зволікання, адже через безперервне блювання швидко розвивається зневоднення. Для з’ясування та точної постановки діагнозу знадобляться клінічні дослідження. Перше, що потрібно здати, – загальний клінічний аналіз сечі та калу. За наявності кетонових тіл визначають, що їх вміст підвищений.
Додатково потрібно здати низку інших аналізів. Перевіряються вміст глюкози, диметилкетону, креатиніну, кількість фосфатів, креатилату, β-гідроксибутирату. У малюків незначна кількість ацетону в межах 0,6 ммоль/л вважається нормальним. Якщо він піднявся до 1,5, швидше за все, розвивається діабетичний кетоацидоз, а коли ще вище – безпосередньо ацетонемія.
Експрес-діагностику батьки можуть провести вдома. Робиться за допомогою спеціальних тест-смужок на визначення вмісту ацетону. Їх можна придбати в аптеці. Перевірка проводиться з сечею, зібраною в чисту баночку, у будь-який час після їжі або до неї. Потрібно дивитися на колірний індикатор, він покаже, якщо кетонів у сечі більше за норму.
Як вилікувати
Початкове завдання лікаря – визначити причину, тобто знайти основне захворювання. Відповідь на питання, що робити, якщо у дитини запах ацетону з рота, залежить від причини цього симптому. Не варто займатися самолікуванням. Відповідну схему вибирає та розробляє педіатр після отримання результатів аналізів. Полегшити стан дитини допоможуть солодкий чай або компот, журавлинний сік, настій шипшини.
При ацетонемії нудота супроводжується рясним блюванням. Через це порушується водно-електролітний баланс організму, падає рівень глюкози. Лікування спрямоване на відновлення цих двох показників. Попередньо шлунок та кишківник дитини промивають розчином соди, потім дають сорбент, щоб очистити організм від токсинів. Далі потрібно приймати склади або ліки, що відновлюють електролітний баланс, наприклад «Регідрон».
Загалом лікування передбачає рясне питво. Якщо лікар призначив «Регідрон», дозування визначається індивідуально за вагою дитини. Випити розчин потрібно не пізніше, ніж через годину після блювання, і робити так щоразу, коли трапляється черговий напад. У більшості випадків хворого госпіталізують для спостереження, іноді можливе лікування в домашніх умовах.
Після перенесеного кетоацидозу дитячий організм дуже слабкий. Знадобляться комплекси вітамінів для відновлення імунітету та нормального самопочуття. Додатково лікарі призначають препарати з амінокислотами, ліки, що прискорюють відновлення клітин печінки та процес метаболізму. Кожна дитина приходить до тями по-різному, деякі залишаються слабкими ще якийсь час після хвороби.
Яка призначається дієта
Обмеження в харчуванні обов’язкові, коли кетоацидоз знаходиться в гострій фазі. Неважливо, чому у дитини запах ацетону, у будь-якому випадку при нападах доведеться відмовитись від звичних страв. Основа дієти – рясне питво, бажано солодкий чай або трав’яний настій. Це необхідно для відновлення кислотно-лужного балансу та боротьби зі зневодненням, неминучим при сильній блювоті.
Під час захворювання потрібно їсти тільки ті продукти, що легко перетравлюються та містять багато вуглеводів. Тільки через тиждень дозволяється включати до раціону кисломолочні. Ще за 14 днів можна додати нежирні види м’яса, підключити банани в невеликій кількості. Кілька місяців після хвороби не можна пити молоко.
З першого дня ацетонемії бажано взагалі відмовитися від їжі, тільки більше пити. Якщо дитина попросить їсти, краще дати трохи сухого печива. Наступного дня можна приготувати суп на рисі (додавати м’ясо не варто), ще через день зварити будь-яку кашу лише на воді. Дозволяються злакові.
Чому бувають симптоми за відсутності хвороби
Трапляється, що сильний запах ацетону у дитини присутній навіть при хорошому самопочутті. Якщо після діагностики не виявлено супутніх захворювань, можливо, проблема у зовнішніх причинах. Такими можуть бути:
- їжа з сильним запахом. Буває, що запах з рота сильно псується після того, як дитина поїла часник, цибулю, багато білкової їжі, твердого сиру;
- недостатня гігієна ротової порожнини;
- пересихання слизової рота через нервову, емоційну напругу.
При поганій гігієні рота розвивається карієс. Його ефективним лікуванням займаються спеціалісти клініки Dental Art.
Життя стає яскравішим, коли ти усміхаєшся! Записуйтеся на прийом до стоматологічних клінік Dental Art за телефонами:
Київ, ЖК «Комфорт Таун», вул. Регенераторна, 4, кор.16-1 (між Дарницьким і Дніпровським районом, Позняки, Березняки, Дарницька площа) |
Бориспільський р-н, смт. Щасливе, вул. Героїв Майдану, 11 |
LifeCell: +380 (73) 528-20-98 Kyivstar: +380 (68) 528-20-98 Vodafone: +380 (66) 528-20-98 |
Kyivstar: +380 (96) 744-64-90 |