Ангіоневротичний набряк: причини, симптоми та лікування патології
Ангіоневротичний набряк — вкрай небезпечний стан, який супроводжується набряком шкіри, слизової та підшкірної жирової клітковини. Часто захворювання розвивається стрімко (протягом кількох хвилин) і потребує швидкого реагування. Головна його небезпека криється в ураженні гортані та носових ходів, коли звужуються просвіти через набряк, стає важко дихати. Зникає патологія так само швидко, як і виникає. Характеризується рецидивним перебігом.
У немедичних колах патологію ще називають набряком Квінке. Захворювання названо на честь німецького лікаря, котрий вперше описав синдром. До нього схильні ті люди, у яких є алергії. У більшості випадків зустрічається у жінок і дітей.
Ангіоневротичний набряк: що це
Ангіоневротичний набряк — нетипова реакція організму на алерген або на вплив інших факторів, що проявляється у вигляді здуття тканин, яке відбувається внаслідок підвищеної проникності судин і вливання внутрішньосудинної рідини. Локалізується зазвичай в одному місці. Проявляється найчастіше асиметрично на обличчі (губи, язик, слизова оболонка ротової порожнини, повіки, горло). Рідше може виникати на шкірі рук, грудної клітини.
Механізм прояву ангіоневротичного набряку на фоні дії алергену полягає у викиді у кров медіаторів алергічних реакцій. Вони провокують проникність стінок судин. Так виникає набряк Квінке. Нерідко реакція проявляється різко. У деяких випадках алергени накопичуються. Коли їх кількість стає критичною, організм реагує описаним вище способом.
Чому розвивається ангіоневротичний набряк
Спровокувати захворювання можуть такі алергени:
- укуси комах (бджоли, оси та ін.);
- деякі продукти (арахіс, мед, шоколад, олія з насіння рослин тощо);
- пилок;
- пил;
- шерсть, лупа тварин;
- певні ліки;
- алкоголь;
- побутова хімія.
Вплив алергенів – це суто індивідуальний показник. У деяких людей вони можуть викликати гостру реакцію організму, а в інших її не буде зовсім. Все залежить від особливостей сприйняття алергенів і стану імунної системи. Ангіоневротичний набряк не алергічної природи може бути спровокований надмірним впливом сонячних променів або зниженої температури, нервовою чи фізичною перенапругою, авітамінозом.
У поодиноких випадках набряк Квінке супроводжує системні аутоімунні захворювання. Синдром може проявлятися при поєднанні кількох факторів.
Види ангіоневротичного набряку
Захворювання може протікати у гострій чи хронічній формі (з реакцією на зовнішні подразники протягом 4–6 тижнів і протягом 1,5 міс. та більше). За механізмом розвитку виділяють такі форми захворювання:
- Набута. Виникає внаслідок взаємодії людини з алергеном.
- Спадкова. Формується на фоні генетичної схильності пацієнта. Пов’язана з недостатністю С1-інгібітора системи комплементу, що блокує дію вазоактивних пептидів. У цьому випадку з’являється реакція імунітету на кшталт алергії, хоча алерген відсутній. Виникає через стрес або мікротравму.
- Ідіопатична. Поки що причина та механізм прояву патології не з’ясовані.
Якщо брати до уваги наявність або відсутність кропив’янки, захворювання класифікують як ускладнене чи ізольоване.
Як розпізнати захворювання
У деяких випадках набряк Квінке розвивається блискавично. Тканини збільшуються практично на очах. Через здавлювання ними судин шкіра над набряком стає блідою. Оскільки найнебезпечнішим є ураження горла, варто розглянути докладніше симптоми такого стану. Набряк у цьому випадку охоплює горло, трахею, губи та язик. Серед характерних ознак можна назвати:
- сльозотеча;
- порушення носового дихання;
- охриплість голосу;
- утруднене дихання, деколи навіть до його відсутності;
- сухий кашель.
Іноді приєднуються симптоми, властиві алергічним реакціям (свербіж, кропив’янка, гіперемія, бронхоспазм, анафілактичний шок).
Стан пацієнта може швидко погіршуватись. В цьому випадку він рідше дихає, частота серцебиття скорочується. Може спостерігатися сплутаність свідомості, навіть її втрата. У важких випадках виникає стридор дихальних шляхів, що потребує інтубації трахеї. В іншому випадку наступають асфіксія та смерть.
Методи діагностики ангіоневротичного набряку
Оскільки захворювання може стрімко розвиватися, є загроза життю постраждалого, діагностика проводиться в екстреному порядку. У цьому випадку беруть до уваги клінічну картину.
Після нападу важливо з’ясувати, що спровокувало набряк. При алергічній формі патології використовують панелі алергенів. В організм вводять фрагменти потенційно небезпечних речовин та оцінюють реакцію.
Швидка допомога при розвитку ангіоневротичного набряку
При перших симптомах набряку Квінке потрібно викликати «Швидку допомогу». Подальші дії повинні полягати у наступному:
- усунути алерген, якщо він відомий, або можливі провокативні фактори;
- забезпечити надходження свіжого повітря;
- заспокоїти хворого, щоб не допустити панічної атаки;
- послабити одяг;
- закапати судинозвужувальні краплі.
Якщо набряк викликаний укусом комахи, на місце ураження накладають холодний компрес, а вище нього – джгут (по можливості). Коли відомо, що патологія спричинена алергеном, варто дати постраждалому антигістамінний препарат. Якщо настає анафілактичний шок, роблять ін’єкцію адреналіну.
Способи лікування патології
Лікування ангіоневротичного набряку спрямоване на усунення гострого процесу його розвитку та усунення причинного фактора. Пацієнту призначаються гормональні препарати (глюкокортикостероїди), антигістамінні засоби. Застосовуються інші медикаменти (залежно від симптоматики). Якщо набряк викликаний прийманням лікарського засобу, його необхідно скасувати. Лікар дасть рекомендації щодо заміни медикаменту аналогом, який не буде алергеном.
Набряк не алергічної природи лікують із застосуванням таких засобів:
- препарати, до яких входять С1-інгібітори. Це, зокрема, свіжозаморожена плазма;
- склади, що сприяють синтезу цих речовин;
- медикаменти, які впливають на проникність судинної стінки.
Після надання першої допомоги пацієнта госпіталізують. Подальше лікування має проводитися під наглядом фахівців. У стаціонарі хворому роблять всі необхідні аналізи та призначення.
Заходи запобігання хвороби
Нерідко пацієнти під час лікування патології досягають стану тривалої ремісії. Проте набряк Квінке має рецидивний характер, тому вкрай важливо попередити його повторний розвиток. Для цього потрібно повністю обмежити контакт людини з виявленим алергеном. Він повинен приймати відповідні препарати та дотримуватись спеціальної дієти.
Ангіоневротичний набряк може з’явитися як ускладнення після невеликих травм (наприклад, стоматологічна операція). Тому за необхідності варто звертатися лише до перевіреної клініки.